Vuçiç’ten Kosova’yı tanıma sinyalleri

0
1340

Kosova ve Sırbistan arasında ilişkilerin normalleşmesi süreci son dönemlerde en önemli gündem maddesini oluşturuyor. Avrupa Birliği ve ABD’nin büyük baskılarına rağmen Kosova hükümeti Sırbistan ve Bosna Herkek’e uyguladığı %100 ek vergiyi kaldırmama konusunda ısrarcı.

Sırbistan ile kalıcı bir barış için çabalayan AB ve ABD karşısında Kosova hükümeti Sırbistan’ın Kosova’yı tanıması gerektiğini, bu tanımayla birlikte %100 verginin kalkacağını savunuyor. Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi ise Sırbistan ile nihai anlaşmada sınırın belirlenmesi hususunu ön plana çıkarıyor.

Bu konular üzerine Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç  İtalyan ajansı ANSA’ya bir röportaj verdi.  Vuçiç, Kosovalı liderlerin gerçekçi olmayan vaatler ile kendi vatandaşlarını kandırdıklarını öne sürdü. Vuçiç, Sırplara Kosova ile uzlaşmanın önemini ve zaferin önemini açıklamak zorunda olduğunu belirterek, uzlaşmanın bir yenilgiyi temsil etmediğini bilakis Sırbistan’ın geleceği için bir zafer olacağını izah etmek gerektiğini söyledi.

Sırbistan’ın Kosova’yı egemen bir devlet olarak tanıma eğiliminde olabileceğini, ancak eski eyaletinden daha geniş bir uzlaşma anlaşmasının parçası olarak bir şey arayacağını belirtti.

Vuçiç, “Her şey rağmen, bazen imkansız gibi gözükse de bir uzlaşma yolu bulmaya mahkumuz. Avrupalı dostlarımızın yanı sıra Rusya, Amerika, Çin ve diğer ülkelerin desteğiyle bir çözüme ulaşacağımızdan eminim. Kosova ile uzlaşma anlaşması yapılmazsa süreç felaket olur” diye konuştu.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vuciç, bölgedeki barışı ve istikrarı tehlikeye atmamak amacıyla Priştine’nin “maksimalist ve kışkırtıcı” söylemlerine Belgrad’ın cevap vermeyerek akıllı ve sorumlu bir yaklaşım içinde olduğunu öne sürdü.  %100 ek verginin kaldırılmaması halinde ise Belgrad ve Priştine arasında diyalogun devam etmeyeceğini ifade eden Vuçiç, Sırplar ve Arnavutların Balkanlar’daki en büyük iki halk olduğunu ve bölgesel istikrarı güvence altına almak konusunda son derece önemli olduklarını sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanı Vuçiç, Brüksel’i eleştiren Kosova tarafının aksine Yüksek Temsilci Federica Mogherini’nin arabuluculuk çalışmalarını takdir ettiğini belirtti. Vuçiç, “Sorunlar Sırplarla Kosovalı Arnavutlar arasındadır, barışı korumak için mümkün olan her şeyi yapan Avrupa’yı eleştirmek yanlış olur” dedi.

Öte yandan ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı David Hale, 8-9 Mart’ta Priştine ve Belgrad’ı ziyaret ederek ilişkilerin normalleştirilmesi konusunda girişimlerde bulunacak. ABD heyetinin temaslarının anlaşmaya varmak hususunda nasıl bir sonuç doğuracağı merak edilen konular arasında.

LEAVE A REPLY