Vize Muafiyetine Doğru

0
621

 

Avrupa Birliği, 23-26 Mayıs 2019 tarihleri arasında gerçekleşecek Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesinde Kosova ile Sırbistan arasındaki anlaşmazlığı çözme çabasında.

13 Eylül’de Avrupa Parlamentosu Kosova vize muafiyetini görüştü. Avrupa Parlamentosu Kosova Raportörü Tanja Fajon oylama öncesinde yaptığı konuşmada, Kosova’nın vize serbestliği için bütün kriterleri tamamladığını ifade ederek, bu oylamanın son olmadığını fakat önemli olduğunu vurgulayarak Kosova için evet oyu kullanılmasını istedi. Yapılan oylamada Avrupa Parlamentosu 420 evet oyu ile Kosova’ya vize muafiyeti verilmesinde bir aşama daha kaydedilmiş oldu.  628 parlamento üyesinin katılığı oylamada Kosova’ya vize muafiyeti verilmesi için 420  milletvekili evet, 186 hayır ve 22 milletvekili çekimser oy kullandı.

Kosova vize muafiyeti için olumlu gelişmenin ardından açıklama yapan Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi, “Bugün Kosova vatandaşları, Schengen bölgesinde serbest dolaşımda bulunabilmek için bir adım daha yaklaştı. Avrupa Parlamentosu milletvekilleri oylarının üçte ikisinden fazlasıyla, vatandaşlarımız için vize uygulamasını serbestleştirme kararı aldı. Bu, Avrupa Birliği’ndeki diğer karar alma kurumları için açık bir mesajdır. Kısa bir süre içinde bu sürecin tamamen kapatılacağına ve uzun ve son derece zor bir yolculuktan sonra vatandaşlarımızın yakında Avrupa Birliği vatandaşları ile eşit olacağına inanıyorum. Kosova Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı olarak ve Kosova vatandaşları adına bu karar için Avrupa Parlamentosuna teşekkür ediyorum” dedi. Kosova Başbakanı Ramush Haradinaj ise “Kosovalı vatandaşları tebrik ederim! Yakında Avrupa’da özgürce hareket edeceksiniz. Avrupa Parlamentosu’nda serbest dolaşım hakkını destekleyen Avrupa parlamentosuna teşekkür ederim” dedi.

LEAVE A REPLY