Ufukta Erken Seçim mi Var ?

0
2030

Bengi Muzbeg

Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra, Kosova Demokratik Partisi (PDK) ile Kosova Demokratik Birliği’nden (LDK) oluşan koalisyonda bir iletişimsizliğin hüküm sürdüğü görülüyor. PDK Başkanlığı’na Meclis Başkanı Kadri Veseli’nin seçilmesinden sonra koalisyon ortakları adeta iki ayrı siyasi gündemle hareket ediyor. Başbakan Isa Mustafa, kendi siyasi ajandasına uygun bir şekilde hareket ederken, Kadri Veseli, bir meclis başkanından beklenmeyecek derecede siyasi gündemle meşgul oluyor. Bu gidişat ister istemez olası bir istikrarsızlık sonucunda gidilecek erken seçimleri akla getiriyor.

Hashim Thaçi’nin Cumhurbaşkanlığı görevine seçilmesinden sonra, Kadri Veseli PDK Genel Başkanlığı’na seçildi. PDK ile -LDK arasında 9 Aralık 2014 tarihinde kurulan koalisyon hükümetine devam edildi. Ancak boşalan Dışişleri bakanlığı gibi poziyonların belirlenmesinde bir süre sorun yaşandı. Bu sorunların yaşanması, koalisyonda uyumsuzluğun mevcut olduğuna dair eleştirileri beraberinde getirdi.

Meclis Başkanı Kadri Veseli’nin bir Meclis Başkanı’ndan beklenmeyecek düzeyde siyasi faaliyetlerde bulunduğu gözlerden kaçmıyor. Pasif olarak nitelenen Başbakan Isa Mustafa ise, LDK’nın sahip olduğu bakanlıklara bağlı olan kurumlarda etkinliğini artırmaya çabalıyor. Ancak bu durum, koalisyon ortaklarının ayrı ajandalara sahip olduklarını daha da belirgin kılıyor. Üstelik Kosova’nın Serbest Vize uygulamasından faydalanmak için gündeme almak zorunda olduğu iki önemli konu mevcut iken (Karadağ’la Sınır Çizimi Anlaşması ve Sırp Belediyeler Birliği’nin Oluşumu) uyumsuzluk, daha da belirgin olmaya başlıyor.

Kulislerden Kosova basınına sızan bilgilere göre, PDK’nın etkisinin yüksek olduğu kurumlarda güç kaybetmek istemediği ancak başta Özelleştirme Ajansı olmak üzere çeşitli kurumlarda LDK’nın hakimiyetinin arttığı vurgulanıyor. Bağımsız olması gereken bu kurumlara, siyasi baskılar ve yönlendirmeler sonucu çeşitli atamaların yapıldığı da Kosova basınına sık sık yansıyor. Keza hükümet gündeminde olan iki önemli konu olan Karadağ’la Sınır Çizimi Anlaşması ve Sırp Belediyeler Birliği’nin Oluşumu konusunda da fikir ayrılıkları olduğu belirtiliyor.

PDK Milletvekili Nait Hasani Hür Avrupa Radyosu’na yaptığı açıklamada mevcut koalisyonun ortak bir politikaya sahip olmadığını ve mevcut durumun iki politik grubun, koalisyon içerisinde yer kapma mücadelesi olarak nitelenebileceğini belirtti.. Hasani açıklamasında erken seçim ihtimalini de dışlamadı.

LDK Milletvekili Arben Gashi ise koalisyon ortaklarının ayrı öncelikleri olmasını pek yadırgamadığını belirtti ve “Bazı kararlar alınır, bazı kararlar kabul edilmez ama bu koalisyonun konusu degildir, milletvekillerin iradeleridir” dedi.

Öte yandan siyasi analist Imer Mushkolaj, koalisyon ortaklarının tamamen ayrı bir yol izlemeye başladıklarının açıkça görülmeye başlandığını belirtti. Mushkolaj açıklamasında, “Sadece sınır çizimi anlaşması konusunda değil diğer konularda da fikir ayrılığı va. Ben şahsen kısa sürede ucu erken seçime gidecek kadar bir siyasi istikrarsızlığın yaşanmasını bekliyorum” dedi.

Kosova basınında yer alan bazı haberlere göre ise, Meclis Başkanı Kadri Veseli’nin mevcut koalisyondan memnun olmadığı, bir süre meclis başkanı olarak siyasi gündemde yer alacağını, ancak en kısa sürede erken seçime gitmeyi düşündüğü belirtiliyor. Siyasi analizciler, Veseli’nin seçimlerden sonra Kosova Kurtuluş Ordusu (UÇK) kökenli diğer partiler olan Kosova’nın Geleceği İttifakı (AAK) ve Nisma Hareketi ile koalisyon kurmayı planladığını dile getiriyor. Uzmanlar, LDK’nın oyverenlerine karşı dürüst davranmadığını ve olası bir erken seçimde yüksek oranda oy kaybedeceğini belirtiyor. Vetvendosje hareketi ile birlikte muhalefet saflarında yer alan AAK ve NISMA’nın bu birlikten ayrılması, PDK’ya gönderilen bir zeytin dalı olarak nitelendiriliyor. PDK’nın bunu dikkate alarak seçimlere gitmeyi istediği ve seçim sonrasında aralarında zaten çatışmalı olan Vetvendosje Hareketi ile LDK’yı muhalefette bırakmayı hedeflediği; böylece güçlü bir muhalefetin de önüne geçilmesinin planlandığı tahmin ediliyor.

Son Yazılar Paradigma (Tüm yazılar)

LEAVE A REPLY