Thaçi’den Komşulara Ziyaret

0
643

 

Komşu ülkeleri art arda ziyaret eden Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi, gerek Arnavutluk, gerekse Makedonya ve Karadağ’ın Sırbistan ile yapılan ve diyalog yoluyla anlaşmaya varmayı hedefleyen görüşmeleri desteklediğini ifade etti.

Tiran ziyareti 

Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi 9 Eylül’de Arnavutluk Cumhurbaşkanı Ilir Meta ile görüştü. Thaçi görüşme için “Her alanda ikili işbirliğini derinleştirmekten bahsettik. Ayrıca, Kosova ile Sırbistan devletleri arasındaki diyaloğa özellikle vurgu yaparak bölgedeki gelişmeleri de ele aldık. İki ülke arasındaki nihai anlaşma, Kosova ve Sırbistan’ın Avrupa entegrasyonunun karşılıklı tanınmasını ve hızlanmasını işaret ediyordu. Kosova-Sırbistan anlaşmasını başarmanın Batı Balkanlar’da daha fazla istikrar ve kalıcı barış getireceği ortak bir bulguydu” diye konuştu.

 

Podgorica ziyareti

Ardından 11 Eylül’de Thaçi, Karadağ’ı ziyaret etti. Ziyarette Karadağ Cumhurbaşkanı Milo Djukanoviç ile görüştü. Görüşmenin ardından sosyal medyadan yaptığı açıklamada Thaçi, “Djukanoviç ile Kosova ve Karadağ arasında ilişkilerin her alanda daha da güçlenmesini konuştuk. Bölgesel gelişmeleri ve barış ile istikrarı güçlendirmenin yanı sıra, bölgenin bir bütün olarak Avrupa-Atlantik geleceğini de tartıştık. Cumhurbaşkanı Djukanoviç’in Kosova ve Sırbistan arasındaki ilişkilerin normalleşmesi için Avrupa Birliği’nin kolaylaştırıcı rol üstlendiği, müzakereler ve barışçıl bir şekilde her iki tarafça da kabul edilebilir bir anlaşmaya varılması çabaları için destek verdi. Kosova ile Sırbistan arasındaki devletler arası anlaşma, Balkanlar’daki barış ve istikrarın yanı sıra ortak Avrupa perspektifine ek bir katkı olacaktır” ifadelerini kullandı.

 

Üsküp ziyareti

Thaçi 12 Eylül’de de Makedonya Başbakanı Zoran Zaev ile görüştü. Görüşmenin ardından yapılan basın toplantısında Thaçi, “İki ülke arasındaki işbirliğinin önemini vurgulayarak, otoyolun insanların ve ticaret akışını sağlayarak ekonomik işbirliğinin büyümesini etkileyecek. Kosova ve Makedonya’nın sorunları yok, mükemmel işbirliğine sahip olan iki dost ülkeyiz” dedi. Ayrıca  Thaçi, “Makedon vatandaşlarını referanduma evet oy vermeye davet etti, çünkü bu  Makedonya ve bütün bölge için istikrar anlamına geliyor” diye konuştu.

 

Basın Toplantısı

Bölge ülkelerine yaptığı bu ziyaretlerin ardından Cumhurbaşkanı Thaçi, 13 Eylül’de bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda Kosova ile Sırbistan arasındaki sınır anlaşmasına değinen Thaçi, “İki ülke arasında sınır düzeltilmesi demek, Sırbistan’ın Kosova’yı ve Preşova, Medvece ile Buyonavç’ın Kosova’ya bağlanmasını kabul etmesidir. Herkes Avrupa perspektifini açacak bir Kosova-Sırbistan anlaşmasını memnuniyetle karşılayacaktır. Makedonya Başbakanı ve Karadağ ile Arnavutluk’un Cumhurbaşkanları ile görüştüm. Bu ülkeler diyaloğu, müzakereleri destekliyor ve iki ülkenin çıkarları için barışçıl bir anlaşmayı memnuniyetle karşılamaktalar” dedi.  Thaçi, ayrıca “Önemli olan her şeyin diyalog ve müzakere için olması ve herkesin AB ve NATO için güvenli bir umut oluşturan bir Kosova-Sırbistan anlaşmasını memnuniyetle karşılamasıdır” diye konuştu.

Thaçi konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı:

“430 kilometrelik Sırbistan sınırının, Sırbistan ile sınırlanması nedeniyle müzakereler kolay olmayacak ve bu sürecin sona ermesi halinde karşılıklı bir tanıma olacak. Kosova, Kosova’nın çıkarına olduğu sonucuna varıldığında bu anlaşmaya ancak ulaşabilir. Anlaşmanın Kosova’nın çıkarına olduğunu vurguladım, tüm komşularımızın rahat edeceği bir anlaşma olacak. Bu süreç için tam bir meşruiyetim var ama bu süreçte parlamentoya meydan okuma niyetinde değilim. Parlamentoya ne zaman bilgi vermem gerekirse bilgi vermeye hazırım. Eğer bir anlaşmaya varılırsa, o zaman belirli bir parti süreci rehin tutamaz çünkü bir referandum düzenleyeceğiz. Gelecekte daha hızlı, daha somut eylemler yapacağımıza inanmak istiyorum”.

LEAVE A REPLY