Sırbistan’a uygulanan vergi kaldırılacak (mı?)

0
1200

08.01.2019 – Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi, Sırbistan ve Bosna Hersek’e uygulanan % 100 ek verginin kaldırılabileceği sinyalini verdi. Thaçi, Sırbistan ile nihai bir barış anlaşmasına varma konusunda açık bir yol haritası verilirse Kosova’nın söz konusu vergileri kaldırmayı ele alabileceğini söyledi.  Cumhurbaşkanı Thaçi bu açıklamasını Washington Post gazetesine sundu. Gazete ise ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin, Kosova ve Sırbistan liderlerine olağandışı ve doğrudan bir çağrı yaparak gerilimin düşürülmesini ve bir barış anlaşmasının imzalanmasını istediğini yazdı. Gazete, Rusya tarafından kışkırtılan ve olası silahlı çatışmaya dönüşme ihtimali bulunan gerilimin düşürülmesi için ABD yönetiminin gizli kanallarının çalıştığını ve iki lidere doğrudan çağrıda bulunulduğunu yazdı.

İddiaya göre Aralık ayında Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi, Berlin’e diplomatik bir ziyaret gerçekleştirdi ve orada ABD Başkanı Trump’ın yakın çalışma arkadaşı olduğu bilinen ABD’nin Berlin Büyükelçisi Richard Grenell ile görüştü. Thaçi bu görüşme neticesinde Sırbistan’a uygulanan tarife engellerinin değiştirilmesi hususunda taahhütte bulundu.

Kosova, iki önemli karar ile Sırbistan ve Rusya’yı öfkelendirdi, Avrupa Birliği’ni ise alarma geçirdi. Biri Kosova’nın kendi ordusunu kurması, diğeri ise ticari tarifeler uygulaması idi. Kosova’yı tanımayan Sırbistan, askeri müdahalede bulunabileceğini iddia etti. Rusya ise bütün bu gelişmeleri, Rusya’ya yakın olan bölgelere ABD’nin gayrı meşru bir müdahalesi olarak değerlendirdi. Kosova’nın Ordu kurma süreci yasal aşamayı tamamladıktan sonra, Sırbistan’a uygulanmaya devam edilen ek vergiler konusunda Cumhurbaşkanı Thaçi, bunun olağanüstü bir önlem olduğunu ve Kosova tarafının buna bir çözüm bulmaya hazır olduğunu dile getirdi. Washington Post’a verdiği demeçte Thaçi “Bu konuda bizim uluslararası ortaklarımız bizi destekler ve böyle bir talimatta bulunur ise, ben de Kosova halkına böyle bir talimatın ve böyle bir desteğin olduğunu garanti ederim” dedi.

Cumhurbaşkanı Thaçi’nin, bu ek vergiyi koyan hükümetin başı olmamasına ve vergiyi kaldırma yetkisinin bulunmamasına rağmen ABD, son zamanlarda patlak veren tansiyonun giderilmesi için önemli bir adım olarak değerlendirdi.

Öte yandan Sırbistan’a vergi uygulanmasını Kosova hükümetine öneren Ticaret ve Sanayi Bakanı Endrit Shala, söz konusu vergi uygulamalarını Cumhurbaşkanı Thaçi’nin koymadığını, onun da kaldıramayacağını söyledi. Kallxo portaline yaptığı açıklamada Shala, ek verginin konulmasını gerektiren şartlar ortadan kalkmadıkça, verginin de kaldırılmayacağını öne sürdü.

Shala’nın bu açıklamasının ardından konu iç siyaset malzemesi oldu. Siyaset yorumcuları Cumhurbaşkanı Thaçi’nin teknik olarak vergiyi kaldırma konusunda yetkili olmamasına rağmen tartışmaya açma ve fikir beyan etme konusunda hakkı olduğunu dile getirdi. Cumhurbaşkanı Thaçi ise söz konusu vergiyi Kosova Demokratik Partisi PDK’nın önerdiğini, Ramush Haradinaj hükümetinin ise sadece oyladığını öne sürdü. Thaçi, verginin %10 olarak ilk uygulama önerisinin PDK Genel Başkan Yardımcısı ve Başbakan Yardımcısı Enver Hoxaj’dan geldiğini, %100’e çıkarılması hususundaki önerinin ise PDK Genel Başkanı ve Meclis Başkanı Kadri Veseli tarafından önerildiğini dile getirdi.

İç siyasete malzeme olan bu konunun, bölgesel tansiyonu düşürme maksadıyla kısa zamanda gündeme geleceği ve verginin kaldırılacağı beklentileri mevcut. Cumhurbaşkanı Thaçi’nin, ‘talimatın’ ABD’den geldiğini açıklaması ve buna karşı hiç kimsenin durmaması gerektiğini söylemesi, önümüzdeki dönemde bu konuda değişiklikler olacağının sinyalini verdi.

LEAVE A REPLY