Sınır Anlaşmasının 1. Yıldönümünde Karadağ’dan ziyaret

0
1301

Karadağ Dışişleri Bakanı Srdjan Darmanoviç Kosova’da resmi temaslarda bulunmak üzere 21 Mart’ta Kosova’ya geldi. Darmanovič Kosova Meclis Başkanı Kadri Veseli ve Dışişleri Bakanı Behgjet Pacolli’nin yanı sıra Kosova Başbakanı RamushHaradinaj ile görüştü.

Veseli – Darmanoviç görüşmenin ardından Veseli, “Kosova’nın bölgesel istikrarı ve entegrasyonunu güçlendirmek amacıyla Karadağ da dahil olmak üzere bölgenin tüm ülkeleriyle iyi komşuluk ilişkileri ve işbirliği politikasını geliştirmeye kararlıyız” dedi.  Karadağ Dışişleri Bakanı Darmanoviç, Kosova’yı ziyaret etmekten memnun olduğunu ifade etti.  Priştine ile Podgorica arasındaki işbirliğinin daha da geliştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Ardından Darmanoviç, Kosova Dışişleri Bakanı Behgjet Pacolliile görüştü. Görüşmenin ardından basın toplantısı düzenlendi. İki ülke arası Sınır Çizgisinin Belirlenmesi Anlaşmasının onaylanmasının birinci yılında gerçekleşen bu görüşmede taraflar bu konunun tamamlandığını belirtti. Darmanoviç, “Sorun çözülmüştür,  artık bu konunun iki ülke arasında hala açık olduğunu görmüyoruz. Çelişkili nokta yok” dedi. Darmanoviç, Kosova ile Sırbistan arasındaki ilişkilere ve diyalog konularına da değinerek şöyle konuştu: “Siyasi anlaşmazlıklar ile zaman zaman kesintiye uğrayan yoğun bir diyalog görüyoruz. Çözümle ilgili farklı kavramların ortaya atıldığını görüyoruz. Kavramlardan biri, bölgelerin – sınırların düzeltilmesi hususunda… İki ülke arasındaki iç işlere karışmıyoruz. Bölgesel düzeltmenin mümkün olup olamayacağı hakkında bazı endişelerimiz var. Bu en iyi fikir değil, ama eğer komşularımız için iyiyse ve her iki ülke aynı fikirde ise, o zaman bizim için de iyi olacak. Bu yüzden Balkanlar’daki açık sorunları kapatmak için en iyi hedefimiz var. Sırbistan ve Kosova’nın ilişkileri için bir çözüm bulacağını umuyoruz.”

Basın toplantısında, diyalog konusuna değinen Darmanoviç, ülkesinin diyalog sürecini başından beri desteklediğini ve Sırbistan’ın, Kosova’nın bağımsızlığını kabul etmesi gerektiğinin altını çizdi. Bakan Behgjet Pacolli de, Kosova ile Karadağ arasındaki ilişkilerin mükemmel bir düzeyde olarak değerlendirdi.

Karadağ Dışişleri Bakanı Darmanoviç, daha sonra KosovaBaşbakanı Ramush Haradinaj ile görüştü.  Haradinaj, Bakan Darmanoviç’i Kosova’daki genel gelişmeler, hükümetin ekonomik kalkınmaya olan bağlılığı, hukukun üstünlüğünün güçlendirilmesi, Avrupa reform gündeminin yerine getirilmesi, bölgesel işbirliğinin yanı sıra Kosova’nın uluslararası kuruluşlara üyeliğinin önemi hakkında bilgi verdi.

Kosova ile Karadağ arasındaki iyi ikili ilişkilere övgüde bulunan Başbakan Haradinaj, bölgedeki tüm ülkelerle iyi ilişkiler kurmak için çok çalıştıklarını ve Batı Balkan ülkelerinin Avrupa perspektifini vurguladıklarını söyledi. Haradinaj, “Gelecekte Avrupa-Atlantik perspektifi için iyi komşuluk ilişkilerinin devam etmesine ve iki ülkenin ekonomik gelişiminin güçlendirilmesine kararlıyız” dedi. Toplantıda, Başbakan Haradinaj’ın Sırbistan’la karşılıklı tanınmayı öngören yasal olarak bağlayıcı bir nihai anlaşmaya da değindi. Bu anlaşmanın Sırbistan ve Kosova’nın kendi çıkarlarına olduğunu ve bunun bölgesel barışa da etki edeceğini ifade etti. Karadağ Dışişleri Bakanı Srdjan Darmanoviç, Karadağ’ın Kosova’yı Avrupa-Atlantik yolunda destekleyeceğini ve iki ülke arasındaki karşılıklı çıkar alanlarında işbirliğini sürdüreceğini söyledi.

Öte yandan Kosova – Karadağ sınır çizgisinin belirlenmesi anlaşmasına karşı çıkan Kendin Karar Al Hareketi (VV) Genel Başkanı Albin Kurti bu gün için bir açıklamada bulundu. Kurti, “Bugün ‘Meha’ sınırının Parlamento’da onaylanmasından bu yana bir yıl geçti ve yarın Thaçi-Vujanoviç tarafından yapılan “düzeltici”  anlaşmanın ardından geçen 400 gün. İronik olarak, uluslararası orman gününde, 21 Mart’ta, 8.200 hektar Karadağ’a verildi. Sınır düzeltmesi konusundaki bu yanılsama olmasaydı  ogün 80 oy kullanılamazdı. Podgorica anlaşması hatayı kabul etti, ancak düzeltmek için kandırdı. Bir yıl sonra, sınırın Kosova içindeki Çakor e Zhlep ve Bjelluh’ye geri döndüğü söylenen Ortak Çalışma Birimi de oluşturulmadı. Milletvekillerinin yanlış yönlendirildiklerini söylemeleri utanılacak bir şey değil. Utanç kandıranlara aittir. Ancak, aldatmacadan sonra herhangi biri, egosu yüzünden aldatıldığını kabul etmezse, o zaman suç olur. Onay, demokrasiden ziyade bir marangozluktu. 8.200 hektarın ormanlarından birinci sınıf bir sandalye çıkarıldı” dedi.

Geçen yıl, 2015 yılında Avusturya’nın başkenti Viyana’da Kosova – Karadağ sınır anlaşması dönemin Kosova Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı bugünün Cumhurbaşkanı HashimThaçi ve İçişleri Bakanı Skender Hyseni ile Karadağ Başbakan Yardımcısı ile Dışişleri Bakanı İgor Lukşiç ve İçişleri Bakanı Raşko Konyeviç tarafından imzalanan Kosova ile Karadağ arasında yapılan sınır çizgisinin belirlenme anlaşması Kosova Meclisinin uzun mesailerinin ardından 21 Mart 2018 tarihinde yeterli oyu alarak onaylanmıştı.

LEAVE A REPLY