Seçimin Galibi Vetevendosje

0
1900

6 Ekim’de Kosova’da erken genel seçimi düzenlendi. Sakin ve sorunsuz geçen seçimin galibi Vetevendosje Hareketi oldu. Onu yaklaşık 2 puan farkla, LDK takip etti. PDK’a 3. Parti konumuna düştü. Başbakan Ramush Haradinaj’ın AAK-sı umduğunu bulamadı. NISMA ise baraj altında kaldı. KDTP Fikrim Damka ve Fidan Brina – Jılta ile temsil edilmeye hak kazandı. 

6 Ekim’de düzenlenen seçimde sandıkların sayılmaya başlaması ile seçimi Kendin Karar Al Hareketi (LVV) önde götürdü.  Gayri resmi sonuçlara göre birinci parti çıkan LVV Prizren ve Priştine’de meydanda zaferini kutladı. LVV lideri Albin Kurti, Kosova halkının değişimi oyladığını ifade etti. Kurti, Kosova vatandaşlarının “mevcut muhalefeti ikna edici bir zafer kazanmasını sağlamak” için oy kullandığını belirtti.

Sonuçlara göre oyların %26.15’ini alan Kendin Karar Al Hareketi (LVV) seçimde birinci parti oldu.  İkinci parti olarak Kosova Demokratik Birliği 24.45, üçüncü parti ise Kosova Hükümetinin kurulmasından bu yana her dönem hükümette yer alan Kosova Demokratik Partisi (PDK) 21.16 yer aldı. NİSMA-AKR-PD koalisyonu sonuçlara göre %5’lik barajı geçemedi. Seçimde birinci ve ikinci parti olarak çıkan LVV ve LDK yaptıkları açıklamalarda  koalisyon hükümetini kurma çalışmalarını yürüteceklerini  ifade etti.

PDK Genel Başkanı Kadri Veseli ise, mağlubiyeti kabul ederek “Bu seçim için çok çalıştık ama kazanamadık. Vatandaş kararını verdi ve biz de kabul ediyoruz. PDK muhalefete geçecek. Ancak millet ve halka hizmet etmeye devam edeceğiz” dedi. Bu süreçte 6 Ekim genel seçiminde üçüncü parti olan PDK’nın kuruluşunun 20.  Yılını kutladı. Veseli kutlamada bu dönem güçlü muhalefet vurgusunda bulundu.

Seçimlere tek Türk partisi olarak katılan Kosova Demokratik Türk Partisi %0.80 ile 6767 oy alarak 2 yıl önce düzenlenen parlamento seçimlerinde aldığı 7852 (%1.08) oylara göre oy kaybı yaşadı.

Oyların sayılma  sürecinde  LVV Genel Başkanı Albin Kurti seçimlerde ikinci parti çıkan Kosova Demokratik Birliği Genel Başkanı Isa Mustafa ve seçimde başbakan adayı olan  Vjosa Osmani ile koalisyon kurma görüşmelerinde bulundu. Görüşmenin ardından birçok konuda anlaştıklarını ifade eden liderler sonuçların açıklanmasının ardından hükümetin kurulacağı mesajını verdiler. İki parti grupları aralarında hükümet kurulması konusunda da birçok konu hakkında görüşmeler yaptılar.

Ayrıca Kurti bu sürede birçok görüşmelerde bulundu. Bunların arasında ABD Priştine Büyükelçisi Philip S. Kosnett, Türkiye Priştine Büyükelçisi Çağrı Sakar ve  Avrupa Birliği Kosova ofisi şefi Natalya Apostolova var. Ayrıca Kurti azınlık temsilcileriyle de özel görüşmeler gerçekleştirdi. KDTP’den Fikrim Damka ve Mahir Yağcılarla ayrı ayrı görüşmeler yaptı.

6 Ekimin ardından Merkez Seçim Komisyonu seçim komisyonunda yer alan kişilerin formları düzgün doldurmadıkları gerekçesi ile önce 314 sonrada 530 sandık tekrardan sayıldı. Bunların ardından yurtdışı oyları, şartlı oylar ve engelli vatandaşların oyları sayıldı. 3 Hafta süren sayımların ardından LVV’nin KQZ tarafından geç geldiği gerekçesiyle 4639 oyun sayılması için yüksek mahkemeye başvurması ile resmi sonucun açıklanması aksadı. Yüksek mahkeme LVV’nin itirazını onayladı ve sayılmayan yurtdışı oylarının sayılmasına karar verdi.  MSK başkanı Valdete Daka yüksek mahkeme kararı ve aday itirazları ile seçim sonuçlarının aralık ayında açıklanabileceğini ifade etmişti.

Ardından oyların sayılması ile MSK 6 Ekim’de düzenlenen parlamento seçim sonucunu 7  Kasım’da açıkladı. Merkez Seçim Komisyonun onayladığı sonuçlara göre partiler parlamentoda Kendin Karar Al Hareketi 32 milletvekili, LDK 29 Milletvekili, PDK 25 milletvekili, AAK 14, Sırp Listesi 10 ve diğer azınlıklar 10 milletvekili ile temsil edilecek.

Oyların tekrar sayılması ile %5 barajın altında kalan NİSMA-AKR-PD koalisyonu  4.95 oy oranı ile  barajı geçemeyerek mecliste yer alma şansını kaybetti.

Seçim sürecinde KDTP’de görünen gruplaşma seçim sonrasında da devam etti. Fakat sonuçların açıklanması ile Türk toplumunun anayasa ile garanti altına alınan iki sandalyesine Fikrim Damka ve seçim sürecinde Mahir Yağcıların desteklediği grubun içinde olan Fidan Brina Jılta oturacağı  kesinleşti.

Resmi sonuçların açıklanması ilea day itirazları yapıldığı belirtilirken , MSK’nın sonuçları onaylanması ile bundan sonraki sürecin nasıl ilerleyeceği önümüzdeki günlerin en önemli maddesi.

 

LEAVE A REPLY