Seçim Kampanyası Sona Erdi

0
1578

6 Ekim’de yapılacak erken genel seçim için 25 Eylül’de başlayan 10 günlük kampanya 4 Ekim’de son buldu.

Siyasi partiler tüm kent ve kırsal bölgelerde seçim kampanyalarını yürüttüler. Bu yıl, Merkez Seçim Komisyonun kararları doğrultusunda meydanlarda afişlerin fazla olmamasına neden oldu.  Fakat günümüzde sosyal medya kullanımın artması ile adaylar tanıtım görsellerini, videolarını sosyal medyadan seçmene duyurma kolaylığını yaşadı.

Partiler kampanya boyunca farklı sloganlar ve farklı mecralardan seçmene ulaşmaya çalıştı.

127 numarada yarışan Kosova’nın tek Türk partisi Kosova Demokratik Türk Partisi de seçim kampanyasında seçmene “Tam Zamanı” ve “Başarı Birlikle Gelecek” sloganları ile hitap etti.  Türklerin yaşadığı yerlerde halkla buluşan 30 aday KDTP ve kendi tanıtımlarını yaptılar.

Kosova’daki Anayasal düzen gereği topluluklara ayrılan milletvekili sandalyelerinden ikisi Türk topluluğuna ait olduğu için bu iki sandalyeye kimin oturacağının mücadelesi topluluk içinden çıkan adaylar arasında yapılıyor. Bu seçime Türk topluluğu sadece Kosova Demokratik Türk Partisi ile girdiğinden dolayı yarış parti içinde daha fazla hissedildi. Parti içi dengeler ve genel başkanlık yarışı KDTP’de gruplaşmalara da neden oldu. Genel Başkan Mahir Yağcılar ve onu destekleyen adaylar Birlik Olmanın Tam Zamanı” sloganını kullanırken, Milletvekillerinden Fikrim Damka ve Müferra Şinik “Başarı Birlikle Gelecek” sloganını kullanmayı tercih etti. Farklı sloganlar kullanımı, adaylar arasındaki gruplaşmalarda da görüldü.

112 numarada yarışacak Kosova Demokratik Partisi  (PDK) seçmene  ‘‘Ndertojm te Ardhmen- Per Ty dhe Shtetin ’’ – Senin için ve Devlet için Geleceği İnşa Ediyoruz sloganıyla seçmene seslendi. PDK başbakan adayı Kadri Veseli en önemli maddeleri arasında yolsuzlukla mücadele olacağını vurgulandı.

134 numarada yarışacak olan Kosova Demokratik Birliği (LDK) seçmene ‘‘Beso’’ – İnan sloganıyla seslendi. LDK başbakan adayı Vjosa Osmani  seçim kampanyasında daha iyi bir Kosova ve eski yönetimlerden uzak bir hükümet vaatlerinde bulundu.

122 numarada yarışacak olan Yeni Kosova İttifakı (AKR), Nisma Sosyal Demokrat Partisi ve Adalet Partisi (PD) koalisyonunun başbakan adayı Fatmir Limaj Birlikte Hükümet İçin sloganı ile seçmene seslendi. Daha iyi bir gelecek için vaatlerde bulundu.

119 numarada yarışacak olan Kosova’nın Geleceği İçin İttifak (AAK) ve Sosyal Demokrat Parti (PSD) koalisyonu ‘‘Kosova %100 Shtet ’’ – Kosova %100 Devlet sloganıyla seçmene seslendi. Koalisyonun başbakan adayı Ramush Haradinaj seçim kampanyasında %100 Kosova ile ülkeyi koruyacağını ve devlet süreçlerini  ilerleteceği vaatlerinde bulundu.

126 numarada yarışacak olan Vetevendosje (Kendin Karar Al) Hareketi (VV) başbakan adayı Albin Kurti seçim kampanyasında ‘‘Erdhi Dita’’ – Günü Geldi sloganıyla seçmene seslendi. Kurti, Bu seçimler sadece bir parti değil, yakalanmadan önce teslim olan bir devletin mi olacağı veya nihayetinde içsel olarak kurtuluşuna başlayacak bir referandum mu olacağını ifade etti.

Kosova’nın 6 Ekim’den sonra nasıl bir hükümete sahip olacağı olası koalisyonların nasıl olacağı merak edilen konular arasında. Merkez Seçim Komisyonunun seçim sloganında dediği gibi kendi gücünüzü gösterin ve oyunuzu kullanın.

LEAVE A REPLY