Seçim Kampanyası Resmen Başladı

0
1214

6 Ekim’de yapılacak genel seçim için 10 gün sürecek seçim kampanyası 25 Eylül’de başladı.

10 gün sürecek seçim kampanyası için partiler Kosova’nın değişik kentlerinde kampanya açılışını yaptı. Kosova Demokratik Partisi (PDK) kampanya açılışını Mitroviça’da yaptı.

Açılış konuşmasında PDK başbakan adayı Kadri Veseli “Bana ilham veren ve hayat yolculuğuma başladığım yer olan Mitrovica’da, bu yeni Kosova yolculuğuna da, Kosova Demokrat Partisi’nin büyük zaferi için başladım. Kosova ve Demokrat Parti’nin mesajını net ve güçlü bir şekilde iletmek için Mitrovica’yı seçtim: Kosova  Mitrovica iyi olduğunda iyi. Kim bu geleceğe inanırsa bize katılsın. Birlikte yapabiliriz. Birlikte kazanacağız. 6 Ekim’de Kosova Demokrat Partisi’ne oy verin. Biz kazandığımızda, Kosova kazanır” dedi.

Kosova Demokratik Birliği (LDK) seçim kampanyasını Priştine’de yaptı. LDK başbakan adayı Vjosa Osmani açılış konuşmasında, “Büyük değişimin zamanı geliyor, LDK sizinle birlikte ittifakta, 6 Ekim’de ülkedeki kötü yönetime elveda diyecek. LDK, Rugova’nın zamanında olduğu gibi, zafer için hiç olmadığı kadar birlikte geliyoruz” dedi.

Yeni Kosova İttifakı (AKR), Nisma Sosyal Demokrat Partisi ve Adalet Partisi (PD) koalisyonu seçim kampanya açılışını Priştine’de  yaptı. Koalisyon başbakan adayı Fatmir Limaj açılış konuşmasında, “Üç parti ülkeye hizmet etme vizyonuyla bir araya geldi. Kosova’nın deneyimli insanlar için birliğe ihtiyacı var. Kadınların sesi olacağız, daha fazla istismara uğramayacaklar ve hakları ihlal edilmeyecek” diye konuştu.

Kosova’nın Geleceği İçin İttifak (AAK) ve Sosyal Demokrat Parti (PSD) koalisyonu seçim kampanya açılışını Suhareka’da yaptı. Koalisyon başbakan adayı Ramush Haradinaj’ın açılışa Amerika’da önemli bir görüşmeden dolayı katılamadığı belirtildi.

Kendin Karar Al (VV) kampanya açılışını Mitroviça’da yaptı. VV Başbakan adayı Albin Kurti açılış konuşmasında, “Kalbinizin derinliklerinde sadece Harekete ve bana değil, kendinize ve çocuklarınıza da geldiniz. Ülkeyi bizi fakirleştiren açgözlü, cahil politikacılardan kurtarmanın son anı olduğunu biliyorsunuz. Hareketimizin büyümesine şaşırmış bazı insanlar var. Ancak herkesten daha iyi, yolculuğumuzun kolay ve kısa olmadığını biliyorsunuz. Anımız bir sürpriz değil, gecikmiş bir gerçekliktir. Bazıları hala seçimi kimin kazanacağını merak ediyor. Kafaları karıştırmak için anketler ve yüzdeler üretiyorlar, ancak zamanın geldiğini, günün harekete geldiğini göstermek için anketlere ihtiyacımız yok. Vetevendosje için günün geldiğini, değişimin geldiğini, 6 Ekim’den sonra Kosova ve Mitrovica için yeni bir güneş doğacağını biliyorsunuz” dedi.

Kosova’nın tek Türk partisi Kosova Demokratik Türk Partisi kampanya açılışını ve aday tanıtımını Prizren’de yaptı. Adayların isimlerinin okunmasının ardından açılış konuşmasını yapan KDTP Genel Başkanı ve milletvekili adayı Mahir Yağcılar, “Seçim heyecanını hep beraber paylaştığımız bu özel gecede bir kez daha belirtmek isterim ki, Kosova Demokratik Türk Partisi “127” numaralı oy pusulası ve birbirinden değerli 30 adayı ile, 6 ekimde düzenlenecek olan seçimlere Türk Toplumunu temsilen, tek parti olarak bu kutlu göreve adaydır. Hedefimiz bundan böyle de toplumsal kenetlenmeyi dün olduğu gibi bugün de yaşatmaktır, hissettirmektir, geleceğe taşımaktır. Bizler, sizlerden aldığımız güç ve ilk günkü istek ile birlik içerisinde ve tek çatı altında var olduk ve var olmaya da devam edeceğiz. Önümüzdeki 6 Ekim meclis seçimlerinde de partimizi başarıya götürecek olan yegane prensip “Birlik ve beraberlik” duygusudur. Bugüne kadar gerçekleşen bütün seçimlere, bütün görevlere, toplumumuzun bütün haklı davalarına, ihtiyaçlarına ve sorunlarına var gücümüzle kendimizi adadık ve çözümler üretmeye çalıştık ve her zaman da bu bilinçle hareket etmeyi kendimize rehber edindik” dedi.

LEAVE A REPLY