Putin’in Sırbistan Ziyareti

0
1366

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin,  17 Ocak’ta resmi ziyaret kapsamında Sırbistan’a gitti. Putin havaalanında Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç tarafından karşılandı. Putin, programı kapsamında önce Sırbistan Devlet Başkanı AleksandarVucic ile “Belgrad’ın Kurtarıcılarının Anıt Mezarlığını” ziyaret etti. Putin ve Vuvic burada düzenlenen tören sonrası başkente bulunan Sırbistan Sarayı’na geçti. Vuçiç burada gerçekleşen resmi karşılama töreninde ziyarete gelen Rus heyeti ile tek tek ilgilendi. Liderler daha sonra ise ikili görüşme gerçekleştirdi.

Düzenlenen ortak basın toplantısında Sırbistan-Kosova meselesine de değinen Putin, “Rusya’nın Kosova hakkındakitutumu herkes tarafından biliniyor. Biz, Belgrad ile Priştine’ninideal bir çözüm bulmasını istiyoruz” dedi.

Putin, Avrupa Birliği’nin (AB) Kosova ile Sırbistan arasındaki diyalog sürecinde ara bulucu görevini yeterince yerine getiremediğini belirterek, “Rusya, her zaman aktif bir şekilde bu sorunların çözümüne katkıda bulundu. Eğer bölgede istikrar istiyorsak ortaklarımızı uzlaşma sağlanması noktasında ikna etmeliyiz” ifadelerini kullandı. Putin, Sırbistan’ın Kosova konusundaki endişesini paylaştıklarını ifade ederek, Kosova’nın ordu kurmak ve yüzde 100 gümrük vergisi uygulamak gibi kararlarının iki ülke arasındaki durumu zorlaştırdığını söyledi. Rus lider, “Kosova’nın sorumsuz adımları, Balkanlar’ın istikrarsızlaşmasına neden olabilir” ifadesini kullandı.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuciç de, Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’i ağırlamaktan dolayı mutluluk duyduklarını ve Rusya’nın maddi ve manevi her türlü destekte bulunmalarından dolayı memnun olduklarını ifade etti. Rusya’nın güvenilir ortağı olmalarının da kendilerini gururlandırdığını söyledi. Putin’in kendisini evinde gibi hissetmesinden dolayı teşekkür eden Vuçiç, Sırp ve Rus ilişkilerinin daha fazla gelişmesinden yana olduklarını ve Sırbistan’ın bağımsızlığına destekte bulunmalarından dolayı memnun olduğunu ifade etti. Vucic, Kosova’nın yüzde 100 gümrük vergisi kararının ardından diyalog sürecinin durduğunu hatırlatarak, “Arnavutlar belli ki çözüm istemiyor. Rusya olmadan Kosova meselesinin çözüleceğine de inanmıyorum. Yakın gelecekte çözülür diyecek kadar da iyimser değilim” ifadelerini kullandı.

Görüşmelerin ardından Putin, Belgrad Kurtuluş Parkında toplanan halka hitap etti. Sırp başkentinin sakinleri Belgrad’ın Kurtuluş Parkı’na gelen Rusya Devlet Başkanı’nı alkışlarla karşılandığı bildirildi. Rus lider, geldiğinde kendisini sıcak karşılayan Belgrad halkına teşekkür etti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Sırbistan’da çok sıcak karşılandığını bildirdi. Putin yaptığı açıklamada “Dostça, kardeşçe Sırbistan’ı ziyaret etme fırsatına sahip olduğum için çok mutluyum” dedi.

Ayrıca Devlet Başkanı iki ülke arasındaki ticaret hacminin artışından ve kalitesinden memnun kaldığını belirterek, “Gerçekten de ticaret hacmi artıyor, şimdiden iki milyar dolar oldu” ifadelerini kullandı.

Eski Yugoslavya’nın 1990’larda dağıldığı dönemde milliyetçi çizgide siyaset izleyen Vucic, son dönemde Sırbistan’ın Avrupa Birliği (AB) üyeliği için müzakereler yürütüyor. Ancak Vucichükümeti; AB ile yakınlaşmayı, Kosova ile ilgili politikalarını ve Rusya-Çin ile olan yakın ilişkilerini değiştirmeden yürütmeye çalışıyor. Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Sırbistan’ı “kardeş” olarak nitelendiriyor.  Rusya ile siyasi ilişkiler sembolik değere sahip olmasına rağmen Sırbistan, dış ticaretinin üçte ikisi AB ülkeleriyle yapılıyor ve Sırp vatandaşlar AB ülkelerinde çalışıyor ve okuyorlar.

Putin’in Belgrad ziyareti genişçe basında da yer aldı. İngiliz Times Gazetesi, Rusya lideri Vladimir Putin’in Sırbistan’a yaptığı ziyareti ele aldığı başyazılardan birinde, Putin’e Belgrad’da sunulan sıcak karşılamanın, Batı’da alarm zillerinin çalmasına neden olması gerektiğini söylüyor. “Putin’i karşılamak için onbinlerce coşkulu Sırp’ın Belgrad sokaklarına çıkması Avrupa çapında alarm zillerinin çalmasına neden olmalı” diyen gazete “Balkanlar kendi iç krizlerimizle dolu kıyılarımızdan uzak görünebilir ancak sorunlu bölge hala çözülmemiş gerilimlerin barut fıçısı” ifadelerini kullandı.  Times, Sırbistan’ın Rusya ile Avrupa arasında bir denge rolüne soyunduğu değerlendirmesinde bulundu. Rus basını ise Putin’in ziyaretinde iki konunun öne çıktığını değerlendirdi. Enerji koridorları konusunda Türk akımı ve Sırbistan’ın buna dahil olması, ikincisi ise Kosova konusu. Kosova basını da Putin’in ziyaretindeki gelişmeleri aktardı. Kosovalı liderler, Sırbistan, Rusya’ya yakınlaşırken, Kosova’nın yolunun Avrupa – Atlantik entegrasyonları olduğu yönünde mesajlar verdi.

LEAVE A REPLY