Muhalefet Partileri Toprak Değiş Tokuşuna Karşı

0
677

 

Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi’nin gündeme getirdiği Sırbistan ile sınır değişimi konusunun ardından çok sayıda siyasi ve dünya ülkeleri liderlerinden tepki gelerek sınır değişiminin gerçekleşmesinin zor bir süreç olduğu dile getirilmişti.

Muhalefet partileri tarafından yapılan açıklamada sınır değişimi planının Kosova için uygulanabilecek en trajik senaryo olduğunu vurgulandı. Lëvizja Vetëvendosje (Kendin Karar Al Hareketi) lideri Albin Kurti,  kimsenin Kosova sınırlarını pazarlık konusu yapmaya hakkı olmadığını söyledi. Açıklamasının devamında Kurti, “Altı yıl boyunca süren başarısız müzakerelerin ardından Cumhurbashkanı Thaçi anlaşmazlığı sihirli bir değnekle gidereceğini iddia ediyor. Thaçi ve Vuçiç ülkeleri kendi evleri, halkaları da aile bireyleri olarak görüyorlar, iki lider ülke topraklarını kendi malları gibi benimseyerek toprak anlaşması yapmaya çalışıyor” ifadelerini kullandı.

Toplantıda hazır bulunan LDK (Kosova Demokratik Birliği) Partisi Meclis Grub Başkanı Avdullah Hoti, bölgede toprak değişimi projesinin Moskova ve Belgrad tarafından öne sürülen liderliğini de Sırbistan’ın yaptığı bir proje olarak gördüğünü bildirdi.

Ortaya atılan sınır değişimi konusu Kosova Cumhuriyeti Anayasası ile arasında büyük bir çelişki taşımakta. Anayasanın 1.1 Maddesinde, “Kosova Cumhuriyeti, bağımsız, egemen, demokratik, bütün ve bölünemez bir devlettir” ifadesi yer alırken, 1.3 maddesinde de “Kosova Cumhuriyetinin, herhangi bir ülkenin veya ülke kısmının toprak bütünlüğü üzerinde hak iddiası yoktur ve herhangi bir ülke veya ülke kısmı ile birleşmeyi talep etmeyecektir” diyor.

Yapılan müzakerlerin, meclis toplantıların ardından nasıl bir yol çizileceği merak ediliyor.

LEAVE A REPLY