Milletvekili Adayları Belli Oldu

0
864

Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi’nin 6 Ekim’i erken seçim tarihi belirlemesinin ardından Merkez Seçim Komisyonu seçim çalışmalarına başladı.

Merkez Seçim Komisyonu, 6 Ekim’de yapılacak genel seçimde yurt içinde 1 milyon 972 bin 466 kişinin oy kullanabileceğini duyurdu. Ancak bu rakam tartışmalara neden oldu. Çünkü Kosova’nın resmi rakamlara göre  nüfusu 1 Milyon 739 bin 825. Merkez Seçim Komisyonu vefat eden yada Kosova vatandaşlığından çıkan 3 bin 791 kişinin de seçmen listesinden adının silindiğini açıkladı. Ölen vatandaşların seçmen listesinden çıkarılmaması nedeniyle nüfus ile seçmen arasında farkın oluşmasında  etken olduğu belirtildi. Diğer taraftan 30 Ağustos 10 Eylül tarihleri arasında Kosova dışında yaşayan 13 bin Kosovalı seçmen olarak kayıt yaptırdı.

6 Eylül tarihi ise partiler için milletvekili listelerinin teslim edilmesi için son gün olarak belirlendi. Toplam 25 siyasi oluşum (20 siyasi parti, 4 koalisyon ve 1 bağımsız aday), 6 Ekim’de yapılacak erken seçimlere katılmak için başvuruda bulundu. Merkez Seçim Komisyonun adayları değerlendirmesi 10 Eylül’e kadar sürerken partiler aday listelerini paylaştı.

Kosova’nın tek Türk partisi olan Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) de Merkez Seçim Komisyonuna teslim ettiği ve onaylanan milletvekili aday listesini yayınladı. Parlamentoda 2 sandalyeye sahip olan KDTP’den 30 aday yarışacak. KDTP Milletvekili aday listesi şöyle:

 

 1. Mahir YAĞCILAR                 18. Arife LOXHA
 2. Fikrim DAMKA                    19. Cüneyd USTAİBO
 3. Müfera SRBİCA-ŞİNİK         20. Selim SELİMİ
 4. Kadir HÜSEYİN                   21. Fitnete BURHANİ
 5. Rifat KRASNİÇ                    22. Furkan ERGÜLER
 6. Birsen ŞUFTA                     23. Haki RAŞTANA
 7. Erol ZEKERİYA                    24. Zuhra ALİ
 8. Ergin SUNGURİ                   25. Ömer AGALAR
 9. Fidan JILTA                         26. Çemail MAXHUNİ
 10. Sencar KARAMUÇO              27. Zümrüt BUCKO
 11. Enis KERVAN                      28. Nail PİNDUK
 12. Aysel ABDULLA                   29. Tefik GASHİ
 13. İbrahim ARSLAN                 30. Murat BACA
 14. Oran LOPAR
 15. Erma GÜLDEREN
 16. Skender BİKLİÇİ
 17. Ergin KANİ

Merkez seçim komisyonunun onayladığı listelerde bir değişim yapılmadı. Başbakan adayının Vjosa Osmani olduğu LDK(Kosova Demokratik Birliği) milletvekili aday listesi 110 adaydan, başbakan adayının Kadri Veseli olduğu PDK (Kosova Demokratik Partisi)da milletvekili aday listesi 110 adaydan, başbakan adayının Albin Kurti olduğu VV (Kendin Karar Al) milletvekili aday listesini 110 adaydan, başbakan adayının Fatmir Limaj olduğu AKR (Yeni Kosova İttifakı),Nisma Sosyal Demokrat ve PD (Adalet Partisi) koalisyonu milletvekili aday listesi 110 adaydan , Başbakan adayı Ramush haradinaj olan AAK (Kosova’nın Geleceği İçin İttifak) ve PSD (SosyalDemokrat Partisi) koalisyonu milletvekili aday listesi 110 adaydan seçime katılacaktır.

Partilerin seçimde yarışacakları numara çekilişi 17 Eylül’de yapılacaktır.

LEAVE A REPLY