Meclis’te Kilitlenme Devam Ediyor

0
599

 

İktidar ile muhalefet milletvekillerinin karşılıklı boykotu sonucu Meclis toplanma yeter sayısına ulaşıp Kosova ile Sırbistan arasındaki müzakere konularını ele alamıyor. Muhalefet iktidarın önerdiği müzakere ekibini boykot ederken, iktidar da muhalefetin müzakerelerde Cumhurbaşkanının önünü kesecek karar önerisinin görüşülmesini olanaksız kılıyor.

Kosova’daki Meclis çalışmalarının hem iktidar hem de muhalefet tarafından bloke edilmesi sonucu Parlamento çalışamaz hale geldi. Yasama döneminin başladığından bu yana çeşitli boykotlara sahne olan Parlamento oturumları, giderek kurumsallaşan bir krize dönüştü. Üç grupta bloklaşan milletvekilleri, Parlamentoyu hiçbir oturum için toplanma yeter sayısına ulaşılamaması hale getirdi. Birinci grupta Sırp vekiller hariç iktidar milletvekillerinden oluşan 49 milletvekili yer alıyor. İkinci grupta muhalefet veya onlarla hareket eden milletvekillerinden oluşuyor ki bu grup da 56 milletvekiline ulaşıyor. Üçüncü grupta ise 10 milletvekilinden oluşan Sırp listesi yer alıyor ki son zamanlarda sadece bu topluluğun çıkarına olan konular gündeme geldiği zaman parlamento çalışmalarına aktif bir biçimde katılıyorlar. Buna paralel olarak da 5 kadar milletvekili herhangi bir gruba dahil olmayan bağımsız milletvekillerinden oluşuyor.

Kosova Parlamentosundaki bu dağılım, Meclisin toplanma yeter sayısına ulaşamamasına ve kurumsal bir krizin yaşanmasına neden oluyor.  İktidarın eşikte olmasına rağmen, bunu düşürecek birlikte hareket eden bir muhalefet de yok. Hükümetin kurulmasını oylamalarına rağmen, mevcut iktidar Sırp listesi ile beraber hareket etme konusunda bir mutabakat sağlayamıyor. Mevcut durumda, iktidar Sırbistan ile müzakereler için önerdiği ekibin oylanmasını gerçekleştiremedi; muhalefet ise Cumhurbaşkanı müzakerelerin Hashim Thaçi tarafından yürütülmesine engel koymak için teklif ettiği kararı onaylatamadı. Krizin derinleşmesi halinde Parlamento çalışamaz hale gelecek ve Kosova yeni bir seçime doğru sürüklenecek.

LEAVE A REPLY