Meclis Toplanamadı

0
398

 

Kosova Meclisi, ne muhalefetin çağrısı ne de iktidarın önerisi için toplanma yeter sayısına ulaşamayınca oturum da düzenleyemedi. Karşılıklı boykotlar, Meclisin bırak karar almasını, toplanmasını bile mümkün kılmadı.

Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi’nin, Sırbistan ile diyalog kapsamında sınırların düzeltilmesi hususunu sıkça gündeme taşımasının ardından, hem iktidar hem de muhalefet kanadından farklı tepkilerle karşılandı. Cumhurbaşkanın, bu konuları müzakere etmeye Anayasal hakkı olmadığı öne sürüldü. Bu tepkiler üzerine, muhalefet partileri Kosova Parlamentosunu olağanüstü oturuma davet ederek, diyalog konusunda bir karar çıkarma girişiminde bulundu. Benzeri bir hamle iktidar kanadından da geldi. Kosova Başbakanı Ramush Haradinaj 3 Eylül’de Sırbistan ile diyalog sürecini yürütecek olan bir heyet önerisinde bulundu.  Başbakan Haradinaj’ın önerdiği heyet şu isimlerden oluşuyordu: Müzakere heyeti başkanı Başbakan Yardımcısı Fatmir Limaj, onun yardımcısı gene Başbakan Yardımcılarından Enver Hoxhaj, heyet üyeleri ise Dışişleri Bakanı Behgjet Pacolli, Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, Diaspora Bakanı Dardan Gashi ve diyalogun teknik heyetinin başında bulunan Avni Arifi.

Başbakanın önerdiği bu müzakere heyeti Parlamentoda oylanmak üzere sunuldu ancak  4 Eylülde yapılması planlanan Meclis oturumu, muhalefetin katılmaması nedeniyle toplanma yeter sayısına ulaşamadı. Muhalefet partileri, kendilerinin talep ettiği olağanüstü Meclis oturumunun düzenlenmesini isterken, iktidar kanadı da kendi gündemi ile Meclis oturumunun yapılması için girişimlerde bulundu. Meclis Başkanı Kadri Veseli’nin yönetiminde toplanmaya çalışılan oturumlar, toplanma yeter sayısına ulaşamayınca 5 Eylüle ertelendi.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi 5 Eylülde Kosova Demokrasi Enstitüsünün (KDI ) düzenlemiş olduğu “Kosova ile Sırbistan arasındaki sınırın düzeltilmesi ne anlama geliyor?” başlıklı yuvarlak masa toplantısına katıldı. Thaçi,  bu toplantıda “Kosova, mevcut durumu birkaç yıl ileriye götürecek bir anlaşmanın değil, kalıcı bir anlaşmanın peşinde.  İki ülke arasındaki anlaşma, resmi karşılıklı tanıma ve Kosova’nın uluslararası kuruluşlara üyeliğini hedefliyor. Sınır düzeltilmesi konusunda da bölünme ve ayrılma olmayacak. Sınır düzeltmesinin çatışma anlamına geldiği ve gereksiz olduğu söylentileri var. Gerçek şu ki bu çatışmaya son verecek. Böyle bir anlaşma Balkanlar’ın bu kısmının barış ve istikrarına katkı sağlayacaktır. Hedef anlaşmanın Kosova’nın çok etnikli karakteri için bir sonucu olmayacak. Bir anlaşmanın neredeyse imkansız olduğunu biliyorum, ama bunun gerçekleşmesi için çalışmak zorundayız. Bu sürecin tehlikelerinden biri, Kosova’nın uluslararası kuruluşlara üyeliği hakkındaki gerçekleri tartışmayı reddetmesidir” ifadelerini kullandı.

Mecliste Sırbistan ile yürütülecek diyalog heyetinin onaylanması için 5 Eylül’e ertelenen oturum toplanma yeter sayısına ulaşamayınca 6 Eylüle ertelendi ve yine muhalefetin boykotu sonucu oturum düzenlenemedi. Muhalefetin olağanüstü Meclis oturumu talebi de bu sefer iktidar milletvekillerinin katılmaması nedeniyle toplanma yeter sayısına ulaşılamadı. Her iki tarafın birbirini karşılıklı suçlama ve karşılıklı boykotu kaldırma önerilerine rağmen Meclis oturumları yapılamadı.

Muhalefet partilerinden Kendin Karar Al Hareketi(LVV), Kosova Demokratik Birliği( LDK)’ne protesto yapma çağrısında bulundu. Fakat LDK’dan olumlu cevap gelmedi. Böylece Brüksel’de 7 Eylül Cuma günü Cumhurbaşkanı Thaçi’nin katılacağı müzakereler öncesi bir Meclis oturumu yapılamadı.

LEAVE A REPLY