Makedonya, NATO’ya katılım protokolünü imzaladı

0
1246

Balkanlar’ın iki komşu ülkesi Yunanistan ile Makedonya arasında, Makedonya’nın eski Yugoslavya’dan ayrılıp bağımsızlığı ilan ettiği 1991’den beri devam eden isim sorunu vardı. Yunanistan, coğrafi terim olarak Makedonya’nın Selanik kentini de içeren Yunanistan topraklarını da kapsadığı için, Üsküp yönetiminin Makedonya ismindeki ısrarla Yunanistan’ın kuzey topraklarında hak iddia ettiğini ve etnik Makedonyalılar ile paralellik kurmaya çalıştığını savunuyor ve bu nedenle Makedonya’nın NATO ve Avrupa Birliği üyeliğini engelliyordu.İki ülke başbakanlarının katılımıyla isim sorunu 17 Haziran 2018’de  imzalanan Prespa Anlaşması ile çözüme kavuşmuştu.  Anlaşmada isim değişikliğinin yanı sıra, her iki ülkenin birbirlerinin topraklarını ilhak etme girişiminde bulunmayacağına dair güvenceler de yer alıyor. Toplanacak ortak bir komisyon da, tarihin objektif bir şekilde anlatılması amacıyla her iki ülkedeki tarih kitaplarını inceleyecek.

Makedonya’nın adının “Kuzey Makedonya Cumhuriyeti” olarak değiştirilmesini öngören anlaşmayla ilgili, önce Makedonya’da ardından Yunanistan’da gerekli yasal süreçlerin tamamlanmasıyla tarihi meselenin çözümünde sona gelinmişti.

Ardından 6 Şubat’ta NATO’nun Brüksel karargahındadüzenlenen törende Yunanistan ile 28 yıllık isim sorununu aşan Makedonya, NATO’ya katılım protokolünü imzaladı. Makedonya adına imzayı Dışişleri Bakanı Nikola Dimitrov attı. Törende NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve 29 müttefikin daimi temsilcileri hazır bulundu. Makedonya’nın üyeliğinin başlaması için katılım protokolünün tüm üye ülkelerin parlamentolarında onaylanması ve bazı resmi süreçlerin tamamlanması gerekiyor. Bu süreçte Makedonya, toplantılara davetli olarak katılacak.

NATO Genel ekreteri Jens Stoltenberg, tören öncesinde yaptığı konuşmada, katılım protokolünün imzalanmasını “tarihi bir an” olarak nitelendirerek “Sizin ailemize katılmanızı uzun süre bekledik.” ifadelerini kullandı.

Makedonya Dışişleri Bakanı Nikola Dimitrov, katılım protokolünün imzalanmasının ardından, ülkesinin resmi adını “birkaç gün içinde” değiştireceğini söyledi. Dimitrov “Bunun olması kaçınılmaz değildi. Hatta olması ihtimali bile çok azdı” dedi. Ülkesinin ve Yunanistan’ın liderlerini öven Dimitrov, “Bu, dünyamızı daha huzurlu ve daha iyi bir yer haline getirmek için uğraşan bir aile. Bu yolculuk bizi daha da olgunlaştırdı. Sorumluluk alabileceğimizi, sorunlarla yüzleşebileceğimizi ve bu sorunları çözebileceğimizi kanıtladık. Günler içinde komşularımızla kalan sorunlarımızı da çözeceğiz” diye konuştu.

Dimitrov ise Makedonya Başbakanı Zoran Zaev ve Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’a isim sorununun çözülmesindeki emeklerinden dolayı teşekkür etti.

Arnavutluk Cumhurbaşkanı Ilır Meta, ‘‘Arnavutluk ve 28 müttefiki bugün Makedonya Cumhuriyeti’nin NATO’ya katılım protokolünü imzaladı. Ülkenin ilerlemesini destekleyen, bölgesel güvenliği ve istikrarı artıran ve ortak değerler ittifakını güçlendiren bu haklı başarı için, vizyoner siyasi liderleri ve Makedonya Cumhuriyeti vatandaşlarını tebrik ediyoruz. Doğru zamanda doğru karar” dedi.

Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi sosyal medyadan, ‘‘Makedonya’nın  NATO’ya katılım protokolünü imzalanması, bölgenin Avrupa-Atlantik entegrasyonuna uyumunun bir zaferidir. Bölgemizde kuşkusuz daha fazla barış, istikrar ve güvenlik sağlayacak olan bu başarı için, Kuzey Makedonya’daki politik yelpazenin tamamını tebrik ediyorum. Bu arada, Kosova ile Sırbistan arasındaki kapsamlı anlaşma, bölgedeki ihtilafların kapatılması ve Birleşmiş Milletler, NATO ve Avrupa Birliği üyeliğinin önünü açmak için atılacak bir sonraki adım olacaktır’’ dedi.

LEAVE A REPLY