Kuzeyde seçim

0
1101

Mitroviça’nın kuzeyindeki 4 Sırp Belediyesi için seçim kararı alındı.  Belediye başkanları Sırbistan’a uygulanan gümrük vergisi uygulamasından sonra istifa kararı almıştı.

Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi Kosova’nın Sırbistana uyguladığı %100 vergiden sonra 28 Kasım’da görevlerinden istifa eden Mitroviça’nın kuzeyindeki dört belediyede seçim kararı aldı. Thaçi anayasal ve yasal yetkilerine dayanarak, Yerel Yönetim Bakanlığı’nın mektubunu da dikkate alarak, siyasi partiler ve Merkez Seçim Komisyonu ile ilgili istişare sürecinin ardından 8 Nisan’da Kuzey Mitroviça, Zubin Potok, Leposaviçve Zveçan belediyelerinde olağanüstü belediye seçimlerinin ilan edilmesi ve seçim tarihinin belirlenmesi kararı aldı. Bu karara göre, Sırpların çoğunlukta olduğu Kosova’nın bu dört belediyesinde belediye başkanları için olağanüstü seçimler 19 Mayıs 2019 tarihinde yapılacak.

Sırp medyasına açıklama yapan, Sırp Listesinin genel başkan yardımcısı Igor Simiç, bu konuda Cumhurbaşkanı Vuciç ‘e danışılacağını söyledi. Simiç, Bu defa Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuciç ile istişarelerde bulunacağız ve Kosova’da yaşayan Sırp halkının yararına olacak bir karar vereceğiz. Cumhurbaşkanı Thaçi’nin kuzey belediyelerindeki seçimler için aldığı karar siyasi partilerin temsilcileriyle istişare içinde yapıldı, ancak Sırp Listesi’ne bu seçimler için hiçbir Kosova otoritesi tarafından bir bilgilendirme yapılmadı” ifadelerini kullandı.

Thaçi’nin kararından sonra Merkez Seçim Komisyonu çalışmalarına başladı. Seçimler için Merkez Seçim Komisyonu, seçim kampanyalarının başlama ve bitiş tarihlerini 13 -17 Mayıs olarak açıkladı. Siyasi öznelerin başvuruları ise 9 – 18 Nisan tarihleri arasında  olacak.

Bu kararın ardından Kosovalı Sırpların siyasi temsilcilerinin bir araya geldiği Sırp Listesi 10 Nisanda Belgrad’da Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç ile görüştü. Görüşmeye Kosova’dan 137 temsilci ve Sırbistan Hükümetinde Kosova Ofis Müdürü Marko Djuriç katıldı.

Vuçiç, Sırp Listesi’ne karşı şiddetli bir kampanya yürütüldüğünü öne sürerek Sırpların temsilcilerinin %0,1 oyla temsil edilen bir kitle tarafından seçilmesine izin vermeyip seçime katışlacaklarını ifade etti.  

Ayrıca Vuçiç Sırbistan Başbakanı Ana Brnabiç ile 29 Nisan’da Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron ile görüşmek üzere Berlin’e gideceklerini doğruladı.

LEAVE A REPLY