Kuzeyde Seçim

0
960

Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi’nin 28 Kasım’da Kosova’nın Sırbistan’a uyguladığı %100 vergiden sonra görevlerinden istifa eden dört kuzey belediyesi (Kuzey Mitroviça, Zubin Potok, Leposaviç ve Zveçan) için aldığı seçim kararı 19 Mayıs’ta yapıldı. Seçime Sırp listesi adayları, Kosova Demokratik Partisi (PDK) ve Kendin Karar Al Hareketi (VV) katıldı.

Mitroviça’nın kuzeyindeki belediye başkanlarının istifası ardından 19 Mayıs Pazar günü ara seçim düzenlendi. Kosova Merkez seçim komisyonunun açıkladığı verilere göre seçime 57.983 kayıtlı seçmenin % 42.42’lik (24.595) oranı katıldı.

Kuzey Mitroviça Belediyesinde oyların %90.1’ini alarak Sırp listesi adayı Goran Rakiç, Belediye Başkanlığını kazandı.  Seçime katılan Kosova Demokratik Partisi (PDK) %5.8, Vetëvendosje Hareketi (VV) % 4.1 oy aldı.

Zubin Potok Belediyesinde oyların %94.5’ini gene Sırp listesi adayı Srdjan Vuloviç kazandı. Bu bölgede PDK %2.9, VV %2.6 oy alabildi.

Leposaviç Belediyesinde oyların % 96.6’sını alarak Sırp listesi adayı Zoran Todiç Belediye Başkanlığını kazandı. PDK %2.0, VV %1.4 kadar oy aldı.

Zveçan Belediyesinde oyların %94.7 alarak Sırp listesi adayı Vuçina Jankoviç kazandı. PDK 3.3, VV %2.0 oranında oy aldı.

Açıklanan bu sonuçlara göre 28 Kasım 2019’da istifa eden belediye başkanlarının tekrar göreve seçildiği belirlenmiştir.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç seçimler hakkında, “Bu politikadaki birliğin en iyi kanıtıdır. Ülkemizdeki seçimlerde yer alan herkese teşekkür etmek istiyorum. Halkımız, muazzam enerjiye tanıklık etmiş ve gelecekleri için savaşmak ve çocuklarına daha iyi bir yarın vermek istediklerini ifade etmişlerdir. Bu zaferle tüm sorunlarımızı çözmeyeceğiz, ancak bu sorunların çözülmesinde ve ortaklaşa çözülmesinde birlik istediğimizi gösterdik. Arnavutlar ve bazı Sırplar tarafından yapılan tüm tehditlerden sonra, bunun hayati ve ulusal çıkarlarımız ve en önemli devlet çıkarlarımız için politik birliğinin en iyi kanıtı olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

Sırbistan’ın Kosova Müdürü Marko Gjuric ise, “Bu, seçim boykotu çağrısı yapanların ve Sırpların yüzde 90’ından fazlasının kontrol altına almaya çalıştığı alanlarda Priştine’nin çabalarının azalması ve başarısızlığıdır” dedi.

Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi, “Kosova başarılı bir seçim geleneği inşa etti. Kosova’nın kuzeyindeki dört belediyede seçimler Kosova Cumhuriyeti yasalarına göre yapılıyor ve Kosova’nın kurumlarına tüm toplulukların en iyi şekilde bütünleşmesine hizmet ediyor. Belediye başkan adayları başarılar diliyor ve belediyelerdeki vatandaşların hayatlarını iyileştirmek için çalışmaya devam etmeleri için davet ediyorlar” diye konuştu.

Kosova Başbakanı Ramush Haradinaj ise “Kosova’nın dört kuzey belediyesinde Belediye Başkanlarının seçimi için düzenli seçim sürecini memnuniyetle karşılıyorum. Bu erken seçimlerde, bu bölgenin vatandaşları, seçim sürecinin ilerleyişinde, demokratik bir süreçte herhangi bir olay olmadan, çıkarlarına hizmet edeceklerine inandıkları adaylara oy vererek olgunluk gösterdiler” değerlendirmesinde bulundu.

Kosova Demokratik Partisi (PDK)Genel Başkanı Kadri Veseli de seçim hakkında bir açıklama yaparak, “Bugün Kosova’nın dört kuzey belediyesinin vatandaşlarını bugün yaptıkları pürüzsüz seçim süreci için tebrik ediyorum. Kosova Demokrat Partisi’nin kazanan Arnavut partisi olarak gösterdikleri güven için teşekkür ediyorum. Bu seçimler, Kosova Cumhuriyeti’nin kurumsal ve bölgesel egemenliğini doğruladı. Mitrovica, Leposaviç, Zvecan, Zubin Potok ve Kosova’da herkesin yaşamını iyileştirmek için birlikte çalışacağız” dedi.

LEAVE A REPLY