Kuzey Makedonya’da Erken Seçim

0
1816

Avrupa Birliği’ne (AB) üye ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarının katıldığı zirvede, Kuzey Makedonya ve Arnavutluk ile üyelik müzakerelerine başlanması konusunda görüş birliğine varılamadı. Fransa’nın bu iki ülke ile üyelik müzakerelerine karşı çıkması sonucu liderler arasında oybirliği sağlanamadı.

Avrupa Komisyonu, Kuzey Makedonya ve Arnavutluk’un gereken bütün reformları hayata geçirdiğini belirterek üyelik müzakerelerine başlanmasını 2018 yılında onaylamıştı. Ancak liderler, iki ülke ile müzakerelere başlanması yönündeki kararı üçüncü kez ertelemiş oldu. AB’nin bir ülke ile üyelik müzakerelerine başlayabilmesi için Birliğe üye bütün ülkelerin onayı gerekiyor.

Almanya Başbakanı Angela Merkel zirve sonrasında yaptığı açıklamada, AB’ye üye ülkelerin “Maalesef uzlaşma sağlayamadığını” belirtti. Bunun iki Balkan ülkesinde “kuşkusuz hayal kırıklığı” yarattığını ifade eden Merkel, Mayıs 2020’de Hırvatistan’ın dönem başkanlığı sırasında konuyu tekrar ele alacaklarını söyledi

Fransa’da düzenlenen Avrupa Birliği zirvesinde Kuzey Makedonya ve Arnavutluk ile AB’ye tam üyelik müzakerelerine başlanmasına karşı çıkmasının ardından Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev erken seçim çağrısı yaptı.

Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev başkent Üsküp’te yaptığı basın toplantısında “böylece Kuzey Makedonya halkının ülkenin AB yanlısı tutumunun devam ettirilip ettirilmemesi gerektiğine” karar vereceğini söyledi.

“Büyük bir haksızlık yaşandı” diyen Kuzey Makedonya Başbakanı “Büyük bir tarihi hatanın kurbanı olduk” şeklinde konuştu.

Kuzey Makedonya’nın siyasi liderleri 20 Ekim Pazar günü, Avrupa Birliği’nin üyelik müzakerelerine başlamama kararını takiben gelecek yıl erken seçim yapılması kararını verdiler. Başbakan Zoran Zaev, Pazar günü geç saatlerde yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski ile yaptığı görüşmede, ana siyasi partilerin liderlerinin en uygun tarih olarak 12 Nisan’ı seçtiğini açıkladı.

Başbakan Zoran Zaev sosyal medya hesabından 12 Nisan 2020’de yapılacak erken parlamento seçimlerinin yapılacağını yazdı.

Zaev, ”NATO üyeliği yaparak bu hayali başardık (Gözlemci üye). Başka bir büyük hayali gerçekleştireceğiz. Makedonya’nın hayali Avrupa Birliği. AB’ye hazır olduğumuzu ve Avrupa değerlerini taşıdığımızı göstermemiz için, müzakere fasıllarını açın” dedi.

Makedonya geçtiğimiz yıl NATO ve AB’ye üyeliği karşılığında ülkenin ismini ‘Kuzey Makedonya’ olarak değiştirmeyi kabul etmişti.

 

LEAVE A REPLY