Kurtuluşun 20. Yıldönümü

0
860

Kosova’da 1999 yılında dönemin Sırp yönetiminin Kosovalılara yönelik baskı ve katliamlarına NATO’nun yanıt vermesinin ve savaşın bitmesi üzerinden 20 yıl geçti.

Kosova meselesine bir çözüm bulmak için başlatılan müzakerelerin sonuç bulmaması ve Miloşeviç rejiminin baskılarına tepki olarak çatışmaların devam etmesi sonucunda NATO’nun 1999 yılında eski Yugoslavya’ya yönelik 3 ay süren bir hava harekatı gerçekleşti.  NATO’nun müdahalesi sonucu Kosova’da çatışmalar sona erdi ve ülke özgürlüğüne kavuştu.  Kosova’ya bu süreçte Türkiye dahil birçok ülke maddi ve manevi destekte bulundu. Dönemin ABD Başkanı Bill Clinton’un müdahaleden yana bir tutum sergilemesi ve ABD’nin başını çektiği bir harekatın düzenlenmesi Kosova’da Clinton hayranlığını da beraberinde getirdi.

Bu yıl NATO’nun Kosova’ya gelmesinin 20. yıl kutlamasına katılmak üzere ABD eski Başkanı Bill Clinton ve eski ABD Dışişleri Bakanı Madeline Albright 11 Haziran’da Kosova’ya geldi. Clinton ziyareti sırasında Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi ile görüştü.                  Thaçi görüşmede Clinton’a devlet nişanı taktim etti. Thaçi, 20 yıl sonra Kosova’nın bağımsız olduğunu ve dolayısıyla ABD’ye minnettar olduğunu belirterek Kosova’ya olan katkısının paha biçilemez olduğunu söyledi. Thaçi, “Sizin ve ABD’nin desteği, özgürlük ve bağımsızlığımız için ve yolumuzu çizmemiz için hayati öneme sahipti” dedi. Kosova’nın tarihi bir başarı öyküsü kaydettiğini belirten Thaçi “Siz Kosova’nın kahramanısınız” diye konuştu.

Öte yandan Clinton, Kosova’nın bağımsız bir ülke olarak Avrupa Birliği’nde (AB) ve NATO’da olmayı hak ettiğini söyledi. Clinton, “Kosova, komşularıyla barış içinde yaşamaya demokrasi ve bağlılık örneğidir. Kosova, bütün büyük ve küçük devletlerin yapması gereken, komşularla barış içinde yaşamaya bağlı bir demokrasi ve bağlılık örneğidir. Kosova, AB’de ve NATO’da bağımsız bir ülke olmayı hak ediyor” dedi.

Bu toplantıdan sonra eski ABD Başkanı Clinton, Kosova Başbakanı Ramush Haradinaj ve Kosova Meclis Başkanı Kadri Veseli ile görüştü. Ramush Haradinaj sosyal medya hesabından, “Savaşı kazanmamıza yardım ettiniz ve beraber barış yaptık! Sizin kararlılığınız, insanlığınız ve cesaretiniz sayesinde, özgürlük ve demokrasi hakkımızı yaşadık ve Kosova devletini inşa ettik! Bu tarihi dönüş sayesinde, çocuklarımız bugün özgür yaşıyor. Başkan Clinton, size ve ABD halkına teşekkür ederim ve sonsuza dek minnettarım”  ifadelerine yer verdi.

Clinton 12 Haziran’da Priştine’de düzenlenen NATO’nun Kosova’ya gelmesinin 20. Yıl kutlamasına katıldı. Kutlamaya Kosova yetkilileri, büyükelçiler, ABD eski Dışişleri Bakanı Madeline Albright, NATO eski Komutanı Wesley Clark,  Arnavutluk Cumurbaşkanı İlir Meta, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama katıldı. Kosova Cumhurbaşkanı konuşmasında, “En başta Kosova Cumhuriyeti vatandaşlarını kutlamak istiyorum, çünkü 12 Haziran 1999, Kosova’nın özgürlüğünün doğum günüdür. Ancak 12 Haziran, hepimizi Kosova vatandaşları olarak birleştiren tarihtir. Bu gün hepimiz bu özgür ülkenin özgür vatandaşları olarak dirildik. 12 Haziranda, vatandaş olarak, bir halk olarak, Kosova olarak, Avrupa ile Batı’nın ayrılmaz bir parçası olarak kimliğimizin temelini oluşturduk. Bunu asla unutmayacağız, sonsuza dek saygı duyacağız.  Kosova halkının ülkelerini Sırp topluluğunun ve Kosova’daki diğer toplulukların tüm ihtiyaçlarını karşılamak için en iyi çözümleri bulmaya hazır hale getirme isteklerine saygı duyduğumuzu belirterek 17 Şubat 2008 tarihinde Kosova’nın Bağımsızlığını ilan ettik. Kosova’nın özgürlüğü, hepimizin burada ortak bir değeridir. Biz Avrupalıyız ve Avrupa Birliği’ne üye olmak istiyoruz. Biz Batılıyız ve NATO Paktının bir üyesi olmak istiyoruz. Bugün dünyanın bu bölgelerindeki Amerikan yanlısı, en kibar ve Avrupalı yanlısı olduğumuz için övünüyoruz. Ancak birlikte, Kosova’nın Kuzey Atlantik İttifakına ve Avrupa Birliği’ne entegrasyonuna doğru birlikte ilerlememiz gerektiğine ve daha hızlı hareket edebileceğimize inanıyoruz. Devlet olarak barış içinde ve herkesle iyi komşuluk ilişkileri içinde yaşamak istiyoruz. Tüm Kosova vatandaşlarına refahı sağlamak, BM’de ve tüm uluslararası örgütlerde üye devlet olmak arzusunu taşıyoruz. Ve sonunda, hem NATO hem de AB’de Kosova bayrağını yükseltmek istiyoruz. Bizi durduracak kimse yok! Kosova bizim nimetimiz, gururumuz, kaderimiz. Kosova Kurtuluş Günü’nü bir kez daha tebrik ederim” dedi.

 

ABD eski Başkanı Bill Clinton ise, “NATO dünyanın en iyisidir. General Clark komutandı, ama bu hareketi destekleyen 90 demokratik devlet vardı. ABD, Beyaz Saray’da hangi siyasi parti olursa olsun, 20 yıldır size yakın. Dönemin ABD Başkanı George Bush, Kosova devletini tanıdı. Başarılarınız var, elbette yapacak bir işiniz var ama neler başardığınızı görün. Arnavutları ve Kosovalıları severim, bizim sizlere ihtiyacımız var. Ancak gençlerin geleceğini burada Kosova’da inşa etme fırsatı olmalı” diye konuştu.

LEAVE A REPLY