Kurti Hükümeti Kuruldu

0
1693

Kosova’da 6 Ekim 2019 yılında gerçekleşetirilen parlamento seçim sonuçlarının ardından yeni hükümet kuruldu.

6 Ekim 2019 tarihinde Kosova’da düzenlenen parlamento seçimlerinin nihai sonuçlarının 27 Kasımda onaylanmasının ardından 3 Şubat 2020’de Vetevendosje – Kendin Karar Al Hareketi Genel Başkanı Albin Kurti koalisyon hükümetini kurdu.

Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi, parlamento seçimlerinde oyların %26.27’sini alarak birinci parti olarak çıkan Kendin Karar Al Hareketi Genel Başkanı Albin Kurti’ye 6 Ocak’ta hükümeti kurma görevini verdi. Kendin Karar Al Hareketinin Albin Kurti’yi başbakan adayı olarak açıklamasının ardından Thaçi, 20 Ocak’ta Kurti’yi Hükümeti kurmakla yetkilendirdi.

Albin Kurti hükümeti kurma konusunda uzun çalışmalar ve LDK ile birçok koalisyon taslağı hazırladı. Hükümeti kurma konusunda anayasanın verdiği süreyi sonuna kadar kullanan Kurti Kosova Demokratik Birliği ile anlaşmaya yakın olduklarını ifade ederek 3 Ocak’ta Meclisi hükümete güven oylamasını yapmak üzere davet etti. Ardından Kurti, meclis oturumundan bir gün önce 2 Ocak’ta seçimde ikinci parti olarak çıkan Kosova Demokratik Birliği- LDK Genel Başkanı İsa Mustafa ile uzun mesailerinin ardından VV-LDK koalisyonu konusunda anlaşmaya vardı.

3 Şubattaki Meclis oturumunda programını mecliste sunan Albin Kurti, “Hepinizin  başbakanı olacağım  ve özellikle  uzlaşmadığımızda sizin sesinizi dinleyeceğim. Bugün hepimizin arzuladığı değişikliği sağlamak için  yorulmadan  azimle çalışmanın zamanı  başlıyor. Ekonomik Kalkınma ve istihdamın Hükümeti olacağız. Orta ve Küçük ölçekli işletmeler ile üretime destek sunacağız. Girişimcileri hükümetimizin bir parçası ve istihdamın bir kapısı olarak göreceğiz. İşçiyi koruyan bir hükümet olacağız. İş yasasını güçlendireceğiz. Devlet Bütçesini koruyan bir hükümet olacağız. Hükümet bütçesini 3 milyar Euro’ya çıkaracağız. Tarıma destek sunacağız. Teknolojiye ayrı bir önem vereceğiz. Askerlik zorunlu olacak” dedi. Kurti, öncelikleri arasında, adalet, güvenlik, eğitim ve sağlık alanlarının da olacağını kaydetti. Kurti, Sırbistan ile diyalog sürecine de değinerek, “diyalog sürecini yönetmeye hazırım. Bunun için profesyonel ekibimiz var” dedi.

Albin Kurti önderliğinde kurulan yeni hükümet, 66 evet ve 10 çekimser oy ile seçilirken, oylama öncesinde muhalefetteki PDK, AAK ve Nisma partisinin vekilleri salonu terk etti.

Kurulan hükümet seçim sürecinde belirtildiği gibi 12 bakanlık yerine 15 bakanlıktan oluştu. Kurti hükümetinde VV ve LDK’dan 6’şar, Sırp listesinden iki ve diğer azılın gruplarından bir bakan yer alıyor. Yeni hükümet şu isimlerden oluşuyor:

Vetendosje yönetimindeki bakanlıklar; Dışişleri Bakanı – Glauk Konjufca, Adalet Bakanı – Albulena Haxhiu, Maliye Bakanı – Besnik Bislim, Ekonomi Bakanı – Rozeta Hajdari, Sağlık Bakanı – Arben Vitia, Entegrasyon Bakanı – Blerim Reka;

LDK Yönetimindeki Bakanlıklar;  İçişleri Bakanı- Agim Veliu, Altyapı Bakanı – Lumir Abdixhiku, Tarım Bakanı- Besian Mustafa, Eğitim Bakanı – Hykmete Bajrami, Kültür Bakanı – Vlora Dumoshi, Savunma Bakanı – Anton Quni.

Diğer Bakanlıklar: Topluluklar ve Geri Dönüş Bakanı- Dalibor Jevtiç , Bölgesel Kalkınma Bakanı – İvan Milojeviç  Sırp listesine  ve Yerel Yönetimler Bakanı- Emilja Redzepi azınlık topluluklarına verildi.

Kurti hükümetinin kurulmasının ardından 26 Aralık’ta meclisin yeni yasama döneminde meclis başkanı seçilen VV milletvekili Glauk Konjufca’nın  Dışişleri Bakanı olarak seçilmesi ve VV-LDK koalisyon gereği 3 Şubat Meclis oturumunda LDK milletvekili Vjosa Osmani Kosova Meclisinin yeni ve ilk kadın başkanı olarak seçildi.

Bağımsızlık sonrasında Kosova hükümetinde ilk defa Türk topluluğu sıralarından bir Bakanlık verilmedi.  Bu konu hakkında KDTP Genel Başkanı ve  Kosova Meclis Başkan Yardımcısı seçilen Fikrim Damka ve KDTP Milletvekili Fidan Brina Jılta yaptıkları açıklamalarda, yeni hükümette Bakanlık taleplerinin bulunduğunu fakat bakanlık yerine bakan yardımcıları ve danışmanlarının olacağını ifade ettiler.

LEAVE A REPLY