Kosova’da grev, vergi ve bütçe

0
1279

Kosova 2019 yılının ilk ayını kamuda grevlerle, Sırbistan ve Bosna Hersek’e uygulanan ek vergiler ve hükümetin düşme olasılığını tartışarak tamamladı.

Sırbistan ve Bosna Hersek’e uygulanan %100 ek vergiler konusunda Avrupa Birliği’nin (AB) baskısının ardından ABD’den de verginin kaldırılması gerekliliği vurgulandı. 31 Ocak’ta ABD Kosova Büyükelçisi Philip Kosnett Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi, Başbakan Ramush Haradinaj ve Meclis Başkanı Kadri Veseli ile görüştü. Görüşmenin ardından resmi bir açıklama yapılmadı, ancak Kosova yetkilileri ABD ile iyi ilişkinin her zaman korunacağını ifade ettiler. ABD’nin ek vergilerin kaldırılması konusunda yaptırımı ABD’de düzenlenecek olan sabah duasına Haradinaj ve Veseli’ye vize vermemesi oldu.

Hükümet koalisyon partileri arasında bu yüzden anlaşmazlıklar olduğu ve koalisyonun bozulacağı yönünde tartışmalar ortaya atıldı. Bunu güçlendirecek olay ise 31 Ocak akşamında koalisyon parti başkanlarının cumhurbaşkanı ile cumhurbaşkanlığı ofisinde görüşmeleri oldu. Görüşme hakkında hükümetten gelen açıklamada, “Koalisyon ortağı partilerin liderleri arasında gerçekleşen görüşmede, ülkede yaşanan son siyasi gelişmeler, kurumların işlevselliği, 2019 yılı bütçesi ile bununla ilgili yasa paketinin onaylanması, diyalog platformu ve vergi konusu ele alındı. Koalisyon ortakları, konularla ilgili kararların alınmasına yönelik  faaliyetlerin artırılmasına hususunda fikir birliğine vardılar. Toplantıda, yakında Kosova Meclisi’nde kabul edilmesi beklenen diyalog platformuyla ilgili ana konular ele alındı. Diyalog Platformu, karşılıklı tanıma ve Kosova’nın BM üyeliğini sağlayacak, yasal olarak bağlayıcı ve kapsamlı bir anlaşmaya varılması için ülke kurumlarının konumunu yansıtacaktır. Koalisyon liderleri ayrıca, Kosova’nın stratejik ortakları,  ABD ve AB ile atılması gereken adımların yoğunlaştırılması ve ortak kararlar konusunda koordinasyonun artırılmasını ele aldılar. Koalisyonun işlevsel ve istikrarlı olduğu liderlerin ortak  değerlendirmesidir. Bu doğrultuda, Hükümet programında hedeflenen sonuçlara ulaşılması için çalışmalar sürecektir” ifadelerine yer verildi.

Değişik kurumlarda yapılan grevlerden en çok ses getireni eğitim sendikasının 14 Ocak’ta başlattığı grev oldu. Kosova Başbakanı Ramush Haradinaj Eğitim Sendikası başkanı Rahman Jashari ile görüşmesinde eğitimde yapılacak zam oranlarını açıkladı.  Ancak eğitim sendikası bu zamdan memnun olmayıp greve devam etti. Yeni Maaş yasası ve 2019 yılı Kosova bütçesinin onaylamasını etkileyen grev için Kosova Başbakanı Ramush Haradinaj ve Kosova Meclis Başkanı Kadri Veseli 1 Şubat’ta tekrardan eğitim sendikası ile görüşerek anlaşma imzaladı ve grev son buldu.

2019 bütçesinin onaylanması için ise Sosyal Demokrat Parti, 1999 Kosova savaşı sırasında sivil halka işkence yaptığına ilişkin iddialarla ilgili soruşturma açılan ancak yapılan incelemenin sonucunda, savaş suçu işlendiğine yönelik bir kanıta rastlanmadığı belirtilen Tarım, Orman ve Kırsal Kalkınma Bakanı Nenad Rikalo’nun görevine son verilmesi şartında bulundu.

Ardından Kosova Başbakanı Ramush Haradinaj Kosova Meclisinin 2019 bütçesini onaylayacağı 2 Şubat’ta Tarım, Orman ve Kırsal Kalkınma Bakanı Nenad Rikalo’yu görevden aldı. Sosyal medyadan Haradinaj, “Bugün verdiğim kararla, Tarım, Ormancılık ve Kırsal Kalkınma Bakanı Nenad Rikallo’yugörevden almış bulunuyorum. Sayın Rikalo, Kosova Hükümeti’nde bakanlık görevinde bulunduğu sırada işbirliği için minnettar olduğunu belirtti. Rikalo, Kosova Hükümetinde saygın bir bakandı. Sırp ve tüm diğer toplulukların temsilcileriyle işbirliğimiz sürecektir” ifadelerine yer verdi.

Ardından Kosova meclisinde maaş yasası, Sırbistan ile diyalog yasası ve 2019 yılı bütçesi uzun bir mesai ile 61 milletvekilinin oyu ile onaylandı.

Kosova Demokratik Türk Partisi milletvekilleri de oylamaya katıldı. Oylamanın ardından KDTP milletvekili Fikrim Damkasosyal medyadan “Bugün Kosova Meclisi kamu çalışanlar maaş yasa tasarısını onaylayarak, eğitim, sağlık ve diğer kamu çalışanların maaşların 2019 yılı içinde artışı ile almalarını sağladık. Aynı zamanda Mecliste An İtibariyle 2019 yılı Bütçesini de onayladık. Bütçede, KDTP Milletvekillerinin çalışmaları sonucunda tek Türk belediyesi Mamuşa gereken desteği almaya devam ediyor. Mamuşa belediyesine 14 yeni kadro almayı başardık, 8 sağlık sektörü, 4 eğitim sektörü ve 2 mühendis Belediye’de kamu sektöründe çalışma imkanıbulacaktır. Aynı zamanda Mamuşa’da Genel Aile Sağlık Merkez bina inşaatı için bu yıl 200.000 euro, 2020 yılında da 200.000 euro olmak üzere yatırım gerçekleşmiş olacaktır.

Parlamento grubu olarak, Sosyal Bakanlığında 2.5 milyon eurodestek alarak sosyal yatırım projelerin gerçekleşmesinde kullanılacaktır. Türk toplumu Kosova bütçesinden hak ettiği destek ve önemi almaya devam edecektir” dedi.

Kosova Başbakanı Ramush Haradinaj ise, ‘‘Tarihinin en büyük bütçesine sahip olan Kosova yeni bir gelişme aşamasına geçiyor. Kosova Cumhuriyeti 2019 Bütçe Kanunu Tasarısının ikinci okumasını memnuniyetle okudum. 2 milyar 370 milyon avro ile bu, Kosova’nın en büyük ve en güncel kalkınma bütçesi olup yüzde 4,7’lik ekonomik büyümeden önce gerçekleşecek. Yaklaşık 300 milyon euro ile eğitim ve 234 milyon € ile sağlık en çok yarar sağlayan sektörlerdir. Hukukun üstünlüğü ve savunma kurumları geçen yılın bütçesine göre % 6 ek mali destek almaktadır. Hem vatandaşlar hem de yatırımlar için daha fazla güvenlik ve daha fazla koruma. Sermaye yatırımları, 2018 yılına göre % 11 veya 75 milyon artarak, mevcut ve yeni birçok projenin ekonomik kalkınma ve özel sektör için önemli bir teşvik olarak gerçekleştirilmesine olanak sağlamıştır. Kamu sektöründe çalışanlar için tarihi bir gün. Bugün, ilk kez, Kosova sisteminde bir kural oluşturan ücret yasası haline geldi ve kamu çalışanlarının yaklaşık yüzde 70’i, maaşlarında büyük artışı yaşıyor. Ülkeye iyi yönetişim, ekonomik kalkınma ve hukukun üstünlüğü sağlayan ve Kosova’ya Avrupa Birliği ile yakınlık sağlayan devletin dayanağı ve işleyişi olarak kabul edilen yasal çerçevenin tamamlanması için milletvekillerine teşekkür ediyorum” dedi.

LEAVE A REPLY