Kosova’da Grev Sinyalleri

0
1252

2019 yılının ilk ayında Kosova’da grev sinyalleri gelmeye başladı. Aralık 2018’de başlayan doktor grevini,avukatların, madencilerin ve son olarak eğitimcilerin grev kararları takip etti.

17 Aralık 2018 tarihinden bu yana maaşlarının savcı ve hakimlerdüzeyinde artırmasını talep eden cerrahlar greve devam ediyor.  Grev, Priştine Üniversite Klinikleri Merkezi (QKUK) ve bölgedeki hastanelerde yapılıyor. QKUK cerrahı Arbër Morina Telegrafi’ye, Durum ve isteğimiz açık ve net. Savcı ve hakimlerin maaş düzeyinde, maaş talep ediyoruz. Bu karar alındığında grevi durdururuz, aksi takdirde grev devam edecektir. Grev QKUK ve bölgedeki hastanelerde devam etmektedir. Acil durum ameliyatları yapılmaya devam edilmektedir. Ama acil olmayan günde yaklaşık 100-200 ameliyat iptal edilmektedir” diye konuştu.  

3 Ocak 2019 tarihinde grev başlatan madenciler için ise TrepçaSendika Başkanı Shyqyri Sadiku, Insider’e, madencilerin kendi inisiyatifi ile bir hafta boyunca grevde olduğunu söyledi. Sadiku, “Grev, sendikanın daveti ile olmadı. Madenciler kendi inisiyatifleri ile greve başladı. Grev 3 Ocak’ta başladı bir haftadır sürüyor. Grev için bir konsey oluşturdular ve durumu elinde tutuyorlar. Grev hala devam ediyor. Madenciler % 20’lik bir maaş artışı ve Trepça Yönetim Kurulunun görevden alınmasını istediler. Hükümet yetkilileri 8 aydır madenciler ile ilgilenmedi ve görüşmeyi kabul etmedidedi.

Öte yandan Madencileri Kosova Ekonomik Kalkınma Bakanı Valdrin Lluka ziyaret etti. Bakan Lluka, ancak şartları yerine getirmenin zor olduğunu ifade etti. Bakan Lluka, TrepçaVarlıkları taslak statüsünü meclis onaylamalı ve Trepça olarak kaydedilmeli ve madenciler için özel bir yasa çıkarılmalıdır” diye konuştu. Madenciler, Ekonomi Kalkınma Bakanı Lluka’ya talep ettikleri şartların yerine getirilmesi dahilinde işlerine devam edeceklerini bildirdiler.

8 Ocak Salı günü, Kosova Avukatlar Odası da grevbaşlattıklarını belirttiler. Avukatlar, Mahkeme binalarına girişlerinin engellenmesini protesto etmek amacıyla grev yaptıklarını dile getirdiler. Avukatların talebi, Mahkemebinalarına avukatların girişini için Mahkeme Başkanının veya dava hakimlerinin özel iznine bağlanmasını protesto ederek, erişim hakkı talep ettiler.  

Son olarak greve gireceklerini duyuran Eğitim Sendikası oldu. Eğitim sendikası 14 Ocak 2019 tarihinden itibaren grevi başlatacaklarını bildirdi. Eğitim Sendikası amaçlarının öğretmenmaaşı katsayısının % 30 oranında arttırılmasını ve ücret yasasının buna göre değişmesini talep ettiklerini açıkladı. Eğitim Sendikası Başkanı Rrahman Jashari, Insajder’e yaptığı açıklamada, Mayıs ayından bu yana maaş yasası için çabaladık. Görüşmeler yaptık fakat olumsuz oldu. Diyalog için fırsatlar sunmak için gerçek bir ortak olmaya çalışıyoruz, ancak diğer tarafın diyalog ile ilgilenmediğini görmek bize grevden başka bir seçenek bırakmıyor dedi. Jashari, genel grevi yerel kurumlarla yapılan görüşmeler temelinde kaçınılmaz olarak görüyor.

LEAVE A REPLY