Kosova Türklerinin Milli Bayramı Coşkuyla Kutlanıyor

0
1169

Bu yıl 11.si düzenlenen Kosova Türkleri Milli Bayramı – KTMB çok çeşitli etkinliğe ve yoğun katılıma sahne oldu.  Türkiye’den Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakçı ve çeşitli kurum temsilcilerinin katıldığı ziyaret programlarında iki ülke arası yoğun dostluk temasları ve işbirliğine, bu işbirliğinde Kosova Türk toplumunun oynadığı role, Kosova’nın tanınma ve ordu kurma dahil geçtiği birçok süreçte Türkiye’nin katkılarına ve başta FETÖ olmak üzere tüm terör örgütleri ile yapılan mücadeledeki dayanışmaya vurgu yapıldı.

23 Nisan KTMB için Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi sosyal medyadan, “Bugün, Türk toplumuna onların milli gününde, devlet inşasının tüm aşamalarına, kurumların güçlendirilmesine, Kosova devletinde bir arada yaşama ve güven duymalarına katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. Bütünleşmeleri, Kosova Cumhuriyeti’nin tüm vatandaşlarının vatanı olduğuna en iyi örnektir. Kosova’daki Türk toplumu aracılığıyla, Türkiye ile daha stratejik ilişkiler geliştirmeye devam edeceğiz. Herkese tebrik ederim” ifadelerini kullandı.

Kosova Cumhuriyeti Başbakanı Ramush Haradinaj, 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı dolayısıyla Kosova Türk toplumu temsilcilerine yönelik bir resepsiyon verdi. 23 Nisanda düzenlenen resepsiyona, Kosova hükümet temsilcilerinin yanı sıra, Türk toplumu temsilcileri, Türkiye Cumhuriyetinin Kosova’daki kurum temsilcileri ve Türkiye  Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakçı katıldı.

Başbakan Haradinaj, “Hem Kosova Türkleri hem de Türkiye Cumhuriyeti Devleti için önemli olan bu günde burada sizlerle bulunmaktan dolayı onur duyuyorum. Bir araya geldiğimiz bu günde aramızda bulunan Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakçı’ya ve Türkiye Cumhuriyeti Priştine Büyükelçisi Çağrı Sakar’a teşekkürlerimi sunuyorum. Kosova Türkleri, Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile çok güçlü bir köprü rolü oynamaktadırlar. Bu vesileyle de Kosova Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti arasında çok iyi bir işbirliği bulunmaktadır. Tekrardan sizlerle buradan bir arada bulunmaktan dolayı onur duyduğumu ifade etmek istiyorum” dedi.

Başbakan Haradinaj’ın ardından konuşmalarını yapmak üzere söz alan Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakçı, “Kosova Türkleri Milli Bayramının gönülden kutluyorum. Davetlerinizden dolayı müteşekkirim, burada bulunmaktan dolayı çok mutluyuz. Bizler kendimizi bu büyük ailenin birer ferdi olarak görüyoruz. Kosova, dünyadaki küçük bir ülke olmasına rağmen, AB’de birlikte görmek istiyoruz, Kosova bayrağındaki altı yıldız Kosova’nın temel taşlarını gösteriyor. Kosova’daki Türk topluluğu, Türkiye’deki Kosova topluluğunun bir şemsiyesidir. Tüm Balkan halklarının AB’ye katılmalarını umuyoruz. Kosova ve Kosovalıları tanıyoruz ve Kosova’nın bağımsızlığı hak ettiğini düşünüyoruz. Kosova’nın tüm devletler ve uluslararası kuruluşlar tarafından tanınması için çaba sarf ediyoruz. Gelecekte Kosova ile serbest ticaret yapmak istiyoruz. Kosova ordusunu destekliyoruz, Türkiye’den Kosova devletine en iyi selamlar gönderiyoruz”dedi.

23 Nisan KTMB Tertipleme Kurulu Başkanı ve Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar: 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramını kutluyorum. Bugün toplumumuz adına ve Türkiye Cumhuriyeti ile olan ilişkilerimiz adına da önemli bir gündür. Bu özel günde burada bulunan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

 

Ardından 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı çerçevesinde, çocuklar Kosova Meclisinde kabul edildi. Kosova ve Türk bayraklarıyla meclis sıralarını dolduran çocuklara Tertipleme Kurulu Başkanı ve Kamu Bakanı Yağcılar, Meclis Başkan vekili ve milletvekili Müferra Şinik, milletvekili Fikrim Damka eşlik etti. 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı vesilesiyle çocuklar Kosova Meclisi’nde bulunmanın tecrübesini ve heyecanını yaşadılar.

Çocuklar için bir diğer etkinlik ise Prizren Belediyesinde yapıldı. Anaokulu öğrencileri belediye meclisinde Prizren Belediye Başkanı Mytaher Haskuka ile buluşma fırsatı buldu.

Ardından geleneksel 23 Nisan KTMB resepsiyonu düzenlendi. Resepsiyona 23 Nisan Tertipleme Kurulu Başkanı Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı  Büyükelçi Faruk Kaymakçı, Kosova  Başbakan Yardımcısı Enver Hoxhaj, Kosova Bölgesel Kalkınma Bakanı Rasim Demiri, Kosova Meclis Başkan Yardımcısı Müfera Şinik, Kosova Demokratik Türk Partisi Milletvekili Fikrim Damka, Kuzey Makedonya Dış Yatırımlardan Sorumlu Devlet Bakanı Elvin Hasan, Türkiye Cumhuriyeti Priştine Büyükelçisi Çağrı Sakar, Prizren Başkonsolosu Eylem Altunya, Kosova Türk Temsil Heyeti Başkanı Albay Numan Baş, TİKA Başkan Yardımcısı Ali Maskan, TİKA Kosova Koordinatörü H.Burak Ceran ve diğer Türk kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, milletvekilleri, yerel yöneticiler ve Kosovalı vatandaşlar katıldı.

Kosova Türkleri Milli Bayramı’nın önemine işaret eden Yağcılar, “Genç nesillere sevgi tohumları ekmeyi, değerlerimize değer katmayı, toplumsal gücümüzü artırmayı, daha güçlü bir dayanışma sergileyerek siyasi ve toplumsal temsiliyetimizin artırılmasını sağlayacak çalışmalar neticesinde 11 yıldır bıkmadan, usanmadan bu organizasyona can vermeye çalışıyoruz” ifadesini kullandı. Önümüzdeki 10 yıl içerisinde toplumu seferberliğe davet eden Yağcılar, “seferberlik kaliteli eğitim, bilinçli toplum ve ekonomi gücü üçgeni içerisinde toplanmalıdır, siyasi ve sivil örgütlenme çemberiyle sarılmalı ve yönetilmelidir. Dolayısıyla parlak yarınlar için toplumsal ve sosyal strateji oluşturulmalı. Eğitimde kalite artırılmalı, Kosova Türk kültür merkezleri kurulmalı ve ekonomik güçlenme sağlanmalıdır” derken bu süreçte siyasi, sivil ve toplum ayaklı bir platformun oluşturulması gereğine işaret etti ve bununla siyasi parti, sivil toplum ve halk arasında daha iyi eşgüdüm sağlanacağı gibi daha yoğun katılıma zemin yaratılacağını vurguladı.

Kosova Başbakan Yardımcısı Enver Hoxhaj da Kosova Türk toplumunun ülkesi ile Türkiye arasındaki ikili ilişkiler açısından güçlü bir köprü görevi gördüğünü vurguladı. Türkiye’nin, özellikle de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve bu süreçte görev almış başbakan ve bakanların Kosova’nın kalkınması ve uluslararası arenada tanınması için verdiği desteklerin yakından şahidi olduğuna işaret eden Hoxhaj, “Yakın zamanda Kosova meclisinin aldığı karar doğrultusunda kurulan Kosova ordusuna en güçlü desteği, ABD ve Avrupa ülkeleriyle beraber Türkiye Cumhuriyeti vermiştir” diye konuştu.

T.C. Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakçı ise “Sizlere Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun ve Türkiye’deki akraba ve dostlarınızın selamını getirdim” diyerek selamladı.  Kaymakcı, “Türkiye, güçlü ve demokratik bir Kosova’nın yanında daima olacaktır. Zor gününde de bayramında da hep burada olacağız. Türkiye, Kosova’nın uluslararası toplumda hak ettiği yere gelmesi için her türlü çabayı sürdürecektir. Kosova ile mükemmel ilişkilerimiz var ve her alanda iş birliğimizi geliştiriyoruz. Başta Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) olmak üzere tüm terör örgütlerine karşı birlikte mücadele ediyoruz” diye konuştu.

Resepsiyon Prizren Doğru Yol Türk Kültür ve Sanat Derneği sanatçıları sahnesi ile sonlandı.

LEAVE A REPLY