Kosova için 2019!

0
1057

 

2019 yılının Kosova için zorlu bir süreç olacağını göstermeye başladı. Liderlerden gelen ilk açıklamalar Kosova’nın 2019 yılında Sırbistan ile yürütülen diyalogun yanı sıra Özel Mahkeme süreci de olacak.

06.01.2019 – Kosova Başbakanı Ramush Haradinaj, “2019’un Sırbistan ve Özel Mahkemeyle diyalog süreciyle karşı karşıya kalacağı için Kosova açısından kolay bir yıl olmayacağını söyledi. Haradinaj, en büyük iki muhalefet partisine, Kosova Demokratik Birliği LDK’ya ve Vetevendosje Hareketi’na çağrıda bulunarak bu süreçten kimsenin korkmaması gerektiğini söyledi ve diyalog sürecine katılmaya davet etti. Başbakan RamushHaradinaj bu açıklamayı Epoka e Re gazetesine 3 Ocak tarihinde verdiği demeçte dile getirdi.

İktidarın, muhalefeti diyalog sürecine çekme girişimleri ise LDK tarafından tepkiyle karşılandı. LDK lideri İsa Mustafa, PDK Genel Başkanı Kadri Veseli’yi suçlayarak PDK’nın Sırbistan gibi davrandığını öne sürdü. 6 Ocak tarihli bir paylaşımda İsa Mustafa, LDK’nın diyalog süreci için kiralanacak bir parti olmadığını dile getirdi.

Mustafa’nın tepkisine yanıt ise PDK Genel Başkan Yardımcısı ve Başbakan Yardımcısı Enver Hoxhaj’dan geldi. Enver Hoxhaj, LDK’nın daldığı derin uykudan uyanması gerektiğini ve Kosova devletini inşa etme sürecine katkı sağlaması gerektiğini söyledi. Hoxhaj, LDK’nın zaman zaman eski liderleri Rugovageleneğinde hareket ettiğini, zaman zaman da radikalleşerek Vetevendosje gibi hareket ettiğini öne sürdü.

Öte yandan Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi ise olumlu mesajlar vermeye çalıştı. Thaçi, 2018 yılının Kosova için Orduyu kurma yılı olurken,  2019 yılında Kosova – Arnavutluk sınırını açma ve Kosova ile Sırbistan arasında nihai anlaşmaya varma yılı olacağını ileri sürdü.  Cumhurbaşkanı Thaçi, ‘‘Bir kuşak olarak başarımızla gurur duyuyorum. Ancak popülist eylemler ve Sırbistan ile yüzyıllardır süren çatışmaları sonuçlandırmak için cesaret eksikliği yüzünden genç nesillerin geleceğinin rehin alınmasına izin verilemez. Ayrıca, Kosova ile Sırbistan arasındaki karşılıklı tanıma, liderlik ve yönetişimmodelini ülkemize dönüştürmek için de önemli bir süreç başlatacak. Anlaşmadan sonra, kimsenin Sırbistan ile bitmemiş siyasi mücadele adına oy kazanabileceğini iddia edemediği yeni bir dönemin başlayacağına inanıyorum. Kosova’nın bu dönüşüme ihtiyacı var. Daha etkili kurumlar için reformlara, ekonomik kalkınmaya ve sosyal refaha odaklanan yönetişim olmalı. Bu çocuklarımıza olan borcumuzdur” diye konuştu.

Arnavutluk Kosova Sınır Noktası

Öte yandan 2018 yılının son anlaşması da 29 Aralıkta Kosova ve Arnavutluk arasında var olan sınır kapılarının ortak sınır kapısı olması kararı oldu. Anlaşmayı Kosova İçişleri Bakanı Ekrem Mustafa ve Arnavutluk İçişleri Bakanı Sandër Lleshaj imzaladı. Karar 2019 yılının ilk gününde uygulamaya geçti. Anlaşmanın imza törenine Kosova Başbakanı Ramush Haradinaj da katıldı. Haradinaj, “Bugünden itibaren entegre sınır yönetimi uygulamasını başlatıyoruz. Arnavutluk ve Kosova arasında sınırı henüz kaldırmadık fakat bunun yüzde ellisini gerçekleştirmiş olduk” dedi.

LEAVE A REPLY