Kosova Demokratik Türk Partisin’de Seçim Süreci

0
963

Kosova’nın tek Türk partisi olan Kosova Demokratik Türk Partisinde (KDTP) şube seçimleri tamamlandı. Sıra Genel Başkan seçiminde.

Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) Merkez Yönetim Kurulu’nun 11.5.2019 tarihli kararı doğrultusunda KDTP Merkez Seçim Komisyonu (MSK) oluşturuldu. Komisyon üyeleri tarafından MSK Başkanlık görevine oybirliği ile Hızır Morina ve başkan yardımcılığı görevine Agron Yaşari seçildi. MSK şube seçim komisyonlarının önerileri doğrultusunda seçim tarihleri belirlendi. Şubeler kendi seçim tarihlerini ilan ederek aşağıdaki takvime göre seçimlerini düzenledi:

KDTP Yanova Şubesi seçimi 15 Haziran 2019,

KDTP Mitroviça Şubesi seçimi 15 Haziran 2019

KDTP Gilan Şubesi seçimi 15 Haziran 2019

KDTP Vuçitrn Şubesi seçimi 16 Haziran 2019,

KDTP Priştine Şubesi seçimi  22 Haziran 2019,

KDTP Mamuşa Şubesi seçimi  29 Haziran 2019

KDTP Prizren Şubesi seçimi  29 Haziran 2019.

Kosova Demokratik Türk Partisinin her Şubesinde öngörülen tarihlerde seçimler düzenlendi. Şube seçimleri tamamlanıp Genel Kurul oluştuktan sonra da Genel Başkanlık seçiminin yapılması öngörülmektedir.

Şube seçimleri devam ederken KDTP milletvekili Fikrim Damka Genel Başkanlığa aday olduğunu ilan etti. Adaylık için 27 Haziranda Prizren’de bir tanıtım toplantısı düzenledi. ”Başarı Birlikle Gelecek” motosu ile KDTP Genel Başkanı görevine talip olan Damka, KDTP’nin yeniden yapılanması ve teşkilatlandırılması gereğine vurgu yaptı. Damka, herkesi birlik ve beraberliğe davet etti.

Öte yandan düzenlenen şube seçimlerinin ardından Mitroviça’da şube başkanlığına Erol Zekeriya, Gilan- Doburçan şube başkanlığına Kadir Hüseyini, Mamuşa şube başkanlığına Rifat Krasniç, Vuçitrn şube başkanlığına Ergin Bunyak  seçildi. Prizren ve Prişine’de şube başkanı daha seçilmezken, Prizren şubesinde yoğun katılımın gerçekleştiği seçimde açık ara farkla en çok oyu Fikrim Damka aldı.

Seçimlerin tamamlanmasının ardından KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar bir bildiri yayınladı. Yağcılar, “Gerçekleşen bu seçimlerde evvela yüksek katılım ve halkımızın demokrasi kuralları çerçevesinde sergiledikleri davranışlarından dolayı teşekkür etmek istiyorum. Şubeler seçimlerinde seçilen tüm adayları ve özellikle şube bazında en fazla oy alan Fikrim Damka, Rıfat Krasniç, Abdülkadir Hüseyin, Ebru Zborça, Ergin Bunyak, Erol Zekeriya ve Skender Bikliç’i tebrik ediyorum. Bu bağlamda Parti Merkez Seçim Komisyonu’nun bir an önce seçimler ile ilgili ve yasalara uygun şekilde, parti delegelerinin resmileştirilmesinin tamamlanması gerekmektedir. Devamında parti tüzüğüne bağlı şubelerin kurulması ve merkez parti organlarına üyelerin önerilmesi gerekmektedir” dedi.

Bu sürecin tamamlanmasıyla Parti Genel Kurulunu oluşturan delegeler, KDTP Genel Başkanını seçecek. Böylece KDTP’de tüm seçim süreci tamamlanmış olacak.

LEAVE A REPLY