Kosova 6 Ekim’de Erken Seçime Gidiyor

0
891

Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi, Meclis’in fesih kararını onayladı; 6 Ekim seçim tarihi olarak açıklandı. Seçim tarihin henüz belirlenmeden bile , siyasi partiler koalisyon telaşına başlamıştı.

2017 yılında göreve gelen Kosova Başbakanı Ramush Haradinaj 19 Temmuz’da Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Uluslararası Savaş Suçları Kosova Özel Mahkemesi’ne şüpheli olarak davet edilmesini gerekçe göstererek başbakanlıktan istifa ettiğini açıklamıştı. Başbakan Haradinaj, Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi’ye 22 Haziran’da istifasını sundu. Haradinaj’ın istifasını kabul eden Thaçi, ardından yeni hükümet için parti liderleri ile görüşmelerde bulundu. Bu görüşmeler ortak bir isim belirlenmesi konusunda olumsuz sonuçlandı. Ardından partiler Meclisin feshedilmesi için 22 Ağustos tarihini belirleyerek ortak imza topladı.

Meclisin feshedilesi tarihi belli olduktan sonra parti liderleri koalisyon olasılıkları için görüşmelere başladı. Seçim tarihi belli olmadan Kosova’da seçim havası yaşanmaya başlandı.

21 Ağustos’ta Cumhurbaşkanı Thaçi Merkez Seçim Komisyonu- KQZ Başkanı Valdete Daka ile görüştü. Thaçi’nin görüşmede en yüksek demokratik kriterleri karşılayan bir seçim süreci düzenlemek için tüm teknik, profesyonel hazırlıklar ve bütçe olanakları sağlanmalıdır dediği belirtildi. KQZ Başkanı Daka, Kosova’da demokratik seçimlerin düzenlenmesi için teknik hazırlıkların Meclis’in feshedilmesinden ve cumhurbaşkanlığı kararnamesinden sonra başlayacağını ifade etti.

22 Ağustos’ta toplanan mecliste meclisin feshedilmesi için oylama yapıldı. Oylama 89 evet 1 hayır 2 kararsız oy ile sonuçlanarak 2017 yılında seçim ile kurulan meclis feshedildi. Kosova’da  bu karar ile resmen Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi tarafından ilan edilmesi gereken  erken seçim düzenlenecek.  Erken seçimin 6 Ekim tarihinde belirlenebileceği üzerinde duruluyor.

Meclis toplantısını kendi parti ofisinden izleyen Ramush Haradinaj ise Meclis’in feshedilmesinden önce, 20 yılda gerçekleşmeyen konuların iki yıl boyunca yapıldığını öne sürdü.

Meclisin Feshedilmesinin ardından Thaçi sosyal medya üzerinden şu açıklamayı yapmıştı:  “Kosova Başbakanının istifası, mevcut Meclis’teki siyasi partilerin bir hükümet kurma isteksizliğinin ardından Kosova Cumhuriyeti Parlamentosu’nun feshedilmesi erken parlamento seçimlerinin düzenlenme adımlarını hızlandırıyor. Şimdi demokratik bir seçim sürecinden sonra, bir devlet ve toplum olarak karşımıza çıkan zorluklarla yüzleşen, işleyen ve hesap verebilir bir hükümete sahip olmamız Kosova vatandaşlarının çıkarınadır. Anayasal, yasal ve bugünkü Meclis kararına  uygun olarak, yakında Kosova Cumhuriyeti’nde erken parlamento seçimlerinin yapılmasına dair kararı alacağım.  Parlamentonun dağılmasına rağmen, Kosova Cumhuriyeti, Kosova vatandaşlarının ihtiyaçlarını karşılamada kurumların çalışmalarına devam etmesini garanti altına alan, işlevsel ve sürdürülebilir kurumlara sahip olmaya devam ediyor’’ dedi.

26 Ağustos’ta da Thaçi, ‘‘kurumların, siyasi varlıkların ve vatandaşların başarılı bir şekilde geçeceği Kosova’da demokrasiyi güçlendirmek için ek bir test’’ olarak ifade ettiği Meclisin fesih kararını onaylayıp seçim tarihini 6 Ekim olarak belirledi.

Sırbistan, ABD’nin etkin olmasını istiyor

Kosova’nın seçim sürecine girmesiyle Sırbistan, diyalog konusunun da Aralık ayında gündeme gelebileceğini dile getirdi. Ancak verginin kaldırılması hususunda ABD’nin etkin olmasını istiyor.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç 20 Ağustos’ta ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile görüştü. Görüşmenin ardından Vuçiç, Kosova ile Sırbistan arasındaki diyalogun devam etmesinin olasılığını da dile getirdi. Uygulanan ek vergi konusunda ABD’nin daha baskın olmasını istediklerini belirten Vuçiç, Belgrad ile Priştine arasındaki diyaloğun Aralık ayı başlarında en iyi şekilde devam edebileceğini ifade etti.

Pompeo ise sosyal medyada yaptığı paylaşımda, Cumhurbaşkanı Vuciç ile Kosova-Sırbistan diyaloğu ve Sırbistan’ın AB üyeliği konusunda verimli bir öğle yemeği toplantısı yapıldı. Kosova ile ilişkilerin normalleşmesi Sırbistan, Batı Balkanlar ve transatlantik toplumunun istikrarını güçlendirecek ifadelerini kullandı.

LEAVE A REPLY