KDTP’nin Yeni Genel Başkanı Fikrim Damka

0
1965

1990 yılında kurulan Kosova’nın tek Türk partisi, Kosova Demokratik Türk Partisi 20 yıl sonra yeni genel başkanını seçti. KDTP Genel Başkanlığına Türkiye mezunu Fikrim Damka seçildi.

Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) olağan Genel Kurul toplantısını 9 Kasım’da Prizren’de düzenledi. Gündemde Genel Başkanlık seçimi de vardı. 6 Ekim tarihinde Kosova’da düzenlenen Genel Seçimde başarıyla çıkan milletvekili Fikrim Damka, Genel Kurulda da tek aday olarak seçime girdi ve oy çokluğu ile KDTP’nin Genel Başkanlığına seçildi. Böylece yaklaşık 20 yıl aradan sonra KDTP’de bir genel başkan değişmiş oldu.

KDTP Genel Kurul toplantısına Kosova genelinden delegelerin yanı sıra,  T.C. Priştine Büyükelçisi Çağrı Sakar, T.C Prizren Başkonsolosu Serdar Özaydın, VAKAT Genel Başkanı Rasim Demiri, Vetevendosje Genel Başkan Yardımcısı Fatmire Kollqaku, Makedonya’dan Türk Demokratik Partisi Genel Başkanı Beycan İlyas ve Milletvekili Yusuf Hasani, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve misafirler katılım gösterdi.

KDTP’nin  yeni Genel Başkanı Fikrim Damka, seçiminin ardından şu mesajı verdi:

“Saygıdeğer halkım ve partimizin kıymetli sempatizanları,

Başarı Birlikle Gelecek sloganıyla çıktığımız bu kutlu yolda bugün Kosova Demokratik Türk Partisi’nin kıymetli delegelerinin oylarıyla partimizin Genel Başkanlık görevine seçilmiş bulunmaktayım.

Öncelikle bugüne dek Kosova Türklerinin sesi olma amacıyla çalışmalarını sürdüren ve toplumumuzun haklarını savunan partimizin bugün gerçekleştirmiş olduğu 8. Olağan genel Kurulu’nun partimize, halkımıza ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.

Halkımızdan aldığımız güçle; sizlerin güveni ve destekleriyle toplumumuza hizmet etme bilinciyle çıktığımız bu kutlu yolda, sizlerin sesi olmaya, toplumumuzun haklarını savunmaya, aydınlık yarınlar için mücadele etmeye devam edeceğiz. Eğitimden ekonomiye, sağlıktan gençliğe, kültür – sanattan spora kadar birçok farklı alanlarda toplumumuz için çalışmaya devam edeceğiz.

Parti olarak, üzerimize düşen görev ve sorumlulukların farkındayız. An itibariyle halkımızın partimizden talepleri ve beklentileri doğrultusunda yeni bir dönem başlatmış bulunmaktayız.

Gelişen dünya düzenine uyum sağlayarak, yenilikçi fikirlerle, halkımızla birlikte el ele vererek kimliğimize, dilimize kültürümüze sahip çıkacağız.

Başarıya ancak ve ancak birlikle ulaşacağımız inancıyla, halkımızın her kesimini kucaklayacak, üyelerimizin aktif katılımını sağlayarak kutlu yürüyüşümüze devam edeceğiz. Sizlerle birlikte yürümeye, birlikte daha nice büyük ve güzel başarılara imza atmaya devam edeceğiz.

Yeni dönemde; yeni fikirlerle, üstün tecrübemizi harmanlayarak, sizlerle birlikte partimize ve geleceğimize sahip çıkacağız.

Bu süreçte beni destekleyen ve yanımda olan tüm dostlarıma, çalışma arkadaşlarıma, parti sempatizanlarımıza ve halkımıza sonsuz teşekkürlerimi sunarım.”

Milletvekili Fikrim Damka, 2019 yılında parti içi şube seçimleri devam ederken Genel Başkanlığa aday olduğunu ilan etmiş, adaylık için 27 Haziranda Prizren’de bir tanıtım toplantısı düzenlemişti. “Başarı Birlikle Gelecek” sloganı ile KDTP Genel Başkanı görevine talip olan Damka, KDTP’nin yeniden yapılanması ve teşkilatlandırılması gereğine vurgu yapmıştı.

Fakat Şube seçimlerinden sonra o dönemde Genel Balkan olan Mahir Yağcılar, Merkez Seçim Komisyonundan  (MSK’dan) ek süre talep ederek Genel Kurul toplantısının Kasım’a ertelenmesini sağlamıştı.  Bu süreçte Kosova parlamento seçimi düzenlendi. Seçim sonucunda Fikrim Damka birinci sırada yer alırken Mahir Yağcılar ikinci sırada kaldı. Parlamentoda garanti altında olan iki sandalyeye,  en çok oy alan erkek ve kadın adaylardan Fikrim Damka ve Fidan Brina Jılta seçildi.

KDTP siyasi alanda Kosova Türk Toplumunun tek temsilcisi olarak faaliyetlerini sürdürmeye devam ediyor. Parti, eski Yugoslavya’da çoğulculuğa geçiş sürecinde Kosova’daki Türklerin sesi olması adına 1990 yılında Türk Demokratik Birliği TDB olarak kurulmuştu.  1999 yılında Kosova Savaşının ardından Kosova Türklerinin siyasi olarak temsil edilebilmesi için TDB Kosova Türk Demokratik Partisi (KDTP)’ne dönüştürülmüştür. 1999 yılında KDTP Genel Başkanlığına seçilen Mahir Yağcılar 20 yılın ardından görevini devretti.

Yağcıların 20 yıl süren genel başkanlığı süresince, KDTP adına parlamentoda ve hükümette çeşitli görevler üstlenmiştir.  Milletvekilliği döneminde Kosova Meclisi Divan Üyeliği de yapan Yağcılar,  2007-2011 yıllarında Çevre ve Alan Planlama Bakanı,  2011-2019 yıllarında da Kamu Yönetimi Bakanı pozisyonlarında görev aldı.

LEAVE A REPLY