Kaymakçı’nın Kosova Ziyareti

0
947

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı, 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı etkinliklerine katılmak üzere  Kosova’ya geldi. Kaymakçı, ziyaret çerçevesinde Kosova resmi makamları ile görüşmeler gerçekleştirdi.

Türkiye’nin Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakçı, Kosova Başbakanı Ramush Haradinaj ile 23 Nisan KTMB için başbakanlık binasında düzenlenen resepsiyona katıldı.  Bu çerçevede Kaymakçı, Haradinaj’ı makamında da ziyaret etti. Haradinaj sosyal medyadan yaptığı açıklamada, “Türk toplumu her zaman yapıcı bir rol oynamıştır ve Kosova’nın devlet inşası için ortak çabalarımızın elindedir ve ülkemizin Türkiye ile olan çok güçlü köprüsüdür. Tebriklerimle birlikte, Türk vatandaşları, toplumumuzun ayrılmaz bir parçası olarak, refahlarının sürekli gelişmesi ve devletimizin ve Kosova’nın özgür ve güvenli geleceğinin daha da gelişmesi için işbirliğine hazır olma isteklerini her daim aktardılar” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin Dışişleri Bakan Yardımcısı Kaymakçı, Kosova ziyareti kapsamında Kosova Başbakan Yardımcısı Enver Hoxhaj ile de görüştü. Görüşmenin ardından Hoxhaj, Bugün Kosova ile Türkiye arasındaki ikili ilişkileri ele aldığımız ve ekonomik ve ticari işbirliğini ele aldığımız Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Faruk Kaymakcı ile görüşmekten mutluluk duydum. Kosova, Türkiye ile ortak çıkar alanlarında ilişki geliştirmekle ilgileniyor. Türkiye’nin Kosova’ya desteğini sürdürdüğü için minnettarım” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin Dışişleri Bakan Yardımcısı Kaymakçı, Kosova Dışişleri Bakanı Behgjet Pacolli ile de bir görüşme gerçekleştirdi. Pacolli görüşme hakkında, “İki ülkenin sahip olduğu mükemmel ilişkilerin yanı sıra, Türkiye’nin Kosova Cumhuriyeti’nin uluslararası örgütlere entegrasyon süreçlerine desteğini görüştük. Bakan Yardımcısı Kaymakcı’nın, Türkiye’nin Kosova olarak geçirdiğimiz tüm süreçlerde Kosova’ya yardım etmeye devam etmesi için söz aldım. Türkiye, Kosova’nın kilit ortaklarından biri olduğundan, Bakan Yardımcısı Kaymakcı’dan Türkiye’nin Kosova’ya yardımının daha da devam etmesini istedim” dedi.

Türkiye’nin Dışişleri Bakan Yardımcısı Kaymakçı, Kosova hükümet temsilcilerinden Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar ve Kosova Avrupa Entegrasyon Bakanı Dhurata Hoxha’yı da makamında ziyaret etti.  Görüşmelerde Türkiye ile olan işbirliği ve Türkiye’nin çok yönlü desteği konuları ele alındı.

LEAVE A REPLY