Kahramanların Cumhurbaşkanı

0
798

Esin Muzbeg,

Hashim Thaqi kendini böyle tanımladı hitabında: Ben kahramanların cumhurbaşkanıyım! “Cumhuriyetimizin vatandaşlarıdır kahraman olan;  ben sadece bu kahraman halkın basit bir Cumhurbaşkanıyım! Ve Size söz veriyorum, kahramanların rüyalarını gerçekleştirmesini engelleyebilecek güç yoktur. Sizin rüyalarınızı ve sizin beklentilerinizi… Sizi temin ederim ki, umut, rüya ve beklentileriniz benim umutlarım, beklentilerim ve kararlarım olacaktır” dedi.

Cumhurbaşkanı Hashim Thaqi, İskender Bey meydanında Kosova için oldukça görkemli sayılabilecek bir törenle cümle aleme Cumhurbaşkanlığını ilan etti. Thaqi’nin ilan ettiği sadece cumhurbaşkanlığı değildi: Ülke liderliğini de ilan etti. Bu davete icabet edenler, Hashim Thaqi liderliğindeki Kosova’ya ilişkin tutumlarını sergiledi. Sürece hızlıca bir göz atalım:

7 Nisan 2016’da Cumhurbaşkanı Hashim Thaqi, Kosova parlamentosunda yemin ederek görevi resmen devraldı. 8 Nisanda da Nene Tereza Bulvarında, İskender Bey meydanında 1300 kadar davetlinin olduğu bir törenle cumhurbaşkanlığını ilan etti. Parlamentoda yapılan ilk tören, yasal mevzuat çerçevesinde olması gereken resmi törendi. Thaqi’nin kendini göstermek istediği asıl tören ise meydanda olandı. Resmi törenin ardından Quinty devletleri temsilcileri ile görüştü. Bu heyetin başını, Dışişleri Bakan Yardımcısı Hoyt Yee ile temsil edilen Amerika Birleşik Devletleri çekiyordu. Heyette Avrupa Birliği, Batı Avrupa, Batı Balkanlar ve Türkiye Dairesi Müdürü Angelina Eichhorst; İngiltere Dışişleri Bakanlığı Batı Balkanlar ve Genişleme Dairesi Müdürü Fiona Mcilwham; Almanya Dışişleri Bakanlığı Güneydoğu Avrupa Özel Temsilcisi Ernst Reichel, ABD Priştine Büyükelçisi Greg Delawie, Avrupa Birliği’nin Kosova misyon Şefi Samuel Zbogar, İngiltere’nin Priştine Büyükelçisi Ruairi O’Connell, Fransa’nın Priştine Büyükelçisi Maryse Daviet ve İtalya’nın Priştine Büyükelçisi Andreas Ferrarese yer aldı. Bu resmi kutlamadan sonra ertesi gün asıl görkemli kutlama oldu. Türkiye, Thaqi’yi önemsediğinin nişanesi olarak Meclis Başkanı düzeyinde bir katılım sağladı. Milletvekili heyeti ile Kosova’ya gelen İsmail Kahraman, tören sonrasında Hashim Thaqi ile ayrı bir görüşme yaptı. Arnavutluk’tan hem Cumhurbaşkanı Bujar Nishani hem de Başbakan Edi Rama törene katıldı akabinde de ayrı ayrı görüşmelerde bulundular. Hırvatistan, Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar-Kitarovic ile üst düzey katılım sağlayan ülkeler arasında idi. Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Yardımcısı Hoyt Yee, tören sonrası Thaqi ile ikili görüşmelerini gerçekleştirdi. Thaqi ile görüşen temsilciler arasında İslam Ülkeleri İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri Iyad bin Amin Madani de vardı. Thaqi, törene gelen temsilciler arasında Gana, Kosta Rika, Panama, Honduras, Fransa, Mısır, Letonya, ve Kanada heyetleriyle de görüşmelerde bulundu. Bu uzun listeyi Thaqi’nin uluslararası temaslarını dayandırdığı bölge ve dünya ülkelerinin tutumlarını daha net kavrayabilmek amacıyla sıraladık.  Mesela Fransa Cumhurbaşkanı Thaqi’yi ilk kutlayanlar arasındaydı. Bulgaristan üst düzey bir heyetle katılım sağlamamış ama Thaqi’yi Sofya ziyaretine davet etmişti. Slovenya Cumhurbaşkanı tebriklerini iletmişti. En ilginç ziyaretlerden birini ise Makedonyalı Arnavut lider Ali Ahmeti gerçekleştirdi. Masada bayrakların olmayışına bakılırsa, Thaqi ile dayanan tarihi dostluğun bir ziyaretiydi bu ve resmi değildi. Thaqi için çok önemli olan bu görevi devralmasında yanında olanlarla birlikte, olmayanlar da ayrı bir önem arz ediyor. Hele hele Almanya gibi bölgede etkin bir ülke ise…

Hashim Thaqi bu görkemli törenle kamuoyuna iki mesaj verdi. Yoğun bir uluslararası katılım sağlamak suretiyle Kosova’nın yeni Cumhurbaşkanı olarak uluslararası ilişkilere önem vereceğini gösterdi. Siyasilerin yanı sıra iş dünyasından da katılımların olması Thaqi’nin yatırımcılarla olan ilişkilerini devam ettireceğini dolayısıyla iç siyasette de bir aktör olmaya devam edeceğini hissettirmiş oldu. Türkiye’den TOBB Başkan Yardımcısı Ali Kopuz’un TOBB’u temsilen böyle bir törene katılımı bunun bir göstergesi olarak değerlendirilebilir. Thaqi diğer taraftan Kosova’da daha önce benzeri görülmemiş bir devir teslim töreni düzenleyerek, siyasetteki aktörlere liderliğinin mesajını iletti. Bunu partiler üstü bir Cumhurbaşkanlığı yapacağının iması olarak da okuyabiliriz; ülke liderliğine soyunan bir siyasi figür olarak da…  Bu mesajı bir meydanda vermiş olmasını, sadece davetlileri sığdırabilecek mekânsal nedenlerle değil, o meydanı protesto gösterileri için kullanan muhalefete karşı mesaj vermek için de kullandığını değerlendirebiliriz.

 

Son Yazılar Paradigma (Tüm yazılar)

LEAVE A REPLY