İngiltere’nin Yeni Başbakanı Boris Johnson oldu

0
903

İngiltere Başbakanı Theresa May Brexit krizini aşamayınca 7 Haziran’da istifa etti.

Açıklamada Theresa May, “AB referandumunun sonucunu yerine getirmek için çabaladım. Referandumu uygulamak için elimden gelenin en iyisini yaptım. Yaptığım Brexit anlaşmasını desteklemeleri yönünde milletvekillerini ikna etmek için elimden geleni yaptım fakat üzülerek söylüyorum ki ikna edemedim. Artık bu çabalara yeni bir başbakanın önderlik etmesinin ülke çıkarları için en iyisi olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı. May, yeni lider seçilene kadar görevine devam edeceğini belirtti. Brexit’igerçekleştiremediği için derin bir üzüntü yaşadığını belirten Theresa May, kendisinden sonra gelen kişinin parlamentoda konsensüsü sağlaması gerektiğini ifade etti. Brexit konusunda ortak karara sadece tüm tarafların taviz vermesiyle ulaşılabileceğini söyleyen May, “Taviz kirli bir kelime değildir, hayat buna dayanır” diye konuştu.

İngiltere Başbakanı Theresa May, Haziran 2016’da yapılan Brexit referandumunun ardından dönemin başbakanı David Cameron’ın istifa etmesinin ardından göreve gelmişti. May 2 yıl süren müzakerelerin ardından Avrupa Birliği ile, İngiltere’nin Birlik’ten ayrılma koşullarına ilişkin bir anlaşmaya varmış ancak bu anlaşma İngiltere Parlamentosu tarafından 3 kez reddedilmişti. Özellikle Kuzey İrlanda sınırıyla ilgili maddeler nedeniyle parlamentodan geçmeyen Brexit anlaşması uzun süre gündemde kalmış, May milletvekillerini anlaşmayı desteklemeleri için ikna etmeye çalışmıştı. Ancak muhalefetten ve kendi partisinden önemli isimler May’i Brexit sürecini kaosa sürüklemekle suçlayarak istifa etmesini talep ediyordu.

Ardından  23 Temmuz’da Muhafazakar Parti’nin yeni lideri, İngiltere’nin yeni başbakanı,  Boris Johnson seçildi. Johnson, 2016-2018 yıllarında ülkenin Dışişleri Bakanı olarak görev yapmıştı. Ancak sert Brexit destekçisi olarak bilinen Johnson, May’in politikalarını beğenmeyerek 9 Temmuz 2018’de istifa etmişti. Johnson’ın koltuğa oturduktan sonraki ilk hedefinin 31 Ekim’de İngiltere’yi AB’den ayrılmasını gerçekleştirmek olduğu ifade ediliyor.

Boris Johnson İngiltere’nin 31 Ekim’de, gerekirse anlaşma olmadan, Avrupa Birliği’nden çıkmasında kararlı olduğunu söylüyor. Johnson tüm bakanlarının baştan bu politikayı kabul etmeleri gerektiğini de belirtiyor.

Maliye Bakanı Philip Hammond, Adalet Bakanı David Gaukeve UIuslararası Kalkınma Bakanı Rory Stewart daha önce bu politikayı destekleyemeyeceklerini vurgulayarak, Johnson’ın seçilmesi halinde istifa edeceklerini açıklamışlardı.

Boris Johnson teşekkür konuşmasında, “Partinin liderlik seçiminde kararınızın ne kadar bilgece olduğunu sorgulayacaklar olacaktır. Kimsenin bilgelik konusunda tekeli yok” dedi. Partinin iki çatışmalı içgüdüyü uzlaştırması gerekiyor: Başkalarıyla ortak çalışmak ve demokratik öz yönetim” diyen Johnson, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu kampanyanın sloganı Brexit’i hayata geçirmek, ülkeyi birleştirmek ve [ana muhalefetteki İşçi Partisi’nin lideri] JeremyCorbyn’i yenmek. Şüpheyle bakanlara şunu diyorum: Ülkeyi canlandıracağız, Brexit’i gerçekleştireceğiz” dedi.

LEAVE A REPLY