Hulusi Akar’ın Kuzey Makedonya ve Kosova Ziyareti

0
1337

Türkiye Cumhuriyeti Savunma Bakanı Hulusi Akar resmi temaslarda bulunmak üzere Kuzey Makedonya ve Kosova’yı ziyaret etti.

Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kuzey Makedonya ve Kosova’ya gerçekleştirdiği ziyaret çerçevesinde Türkiye’nin bu ülkelere olan desteğini yineledi. Bu ziyaret kapsamında Türkiye ve Kosova arasında Askeri Mali İşbirliği Anlaşması ve Nakdi Yardım Uygulama Protokolü imzalandı. Bakan Akar, her iki ülkede de FETÖ unsurlarının varlığından haberdar olduklarını ve bu engellerin bir an önce kaldırılması gerektiğinin altını çizdi.

Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kuzey Makedonya ile başlayan ziyaretini Kosova’ya geçerek sürdürdü. 3 Nisan’da Kuzey Makedonya Savunma Bakanlığında askeri törenle karşılanan Hulusi Akar, askeri bando tarafından iki ülkenin ulusal marşlarının çalınmasının ardından tören kıtasını selamladı. İkili görüşmenin ardından heyetler arası görüşmelere başkanlık eden Bakan Akar ve Kuzey Makedonya Savunma Bakanı Radmila Shekerinska, daha sonra ortak basın toplantısı düzenledi.

Akar, “Bütün Balkan ülkelerinin, özel olarak da Kuzey Makedonya’nın barış, istikrar, güven içinde olması bizim Türkiye olarak isteğimizdir. Bölgenin herhangi bir şekilde rekabet alanı olmamasını, ekonomi dahil her konuda Kuzey Makedonya ile işbirliği içinde olacağımızı bir kez daha belirtmek istiyorum” diye konuştu. Bakan Akar, özellikle NATO’ya giriş hazırlıkları bakımından, eğitim öğrenim ve işbirliğinin önemli katkılar sunacağını belirterek, Türkiye ve Kuzey Makedonya’nın Afganistan’daki işbirliğinin çok önemli olduğunu söyledi.

Türkiye olarak Kuzey Makedonya ordusunun modernizasyonu dahil her türlü desteği vermeye hazır olduklarını bir kez daha yineleyen Bakan Akar, “Bölgesel barış, Balkanların barışı için Kuzey Makedonya’nın Avrupa Atlantik entegrasyonunun önemli olduğunun altını çizmek istiyorum. Bu konuda Kuzey Makedonya’nın, Makedon askerlerinin çok başarılı olacağına inanıyorum” ifadesini kullandı. FETÖ’nün bir kısım unsurlarının maalesef Makedonya’da varlığını biliyoruz. Bu konuda Türkiye ve Makedon makamlarının birçok çalışması oldu. Bu konuda önemli gelişmeler oldu. Önümüzdeki dönemde biraz daha somut adımlarla bu terör belasından kurtulmamızın iki ülke yararına olacağını bir kez daha belirtmek istiyorum. Çünkü bunlar iki ülke ilişkilerine çok ciddi zararlar veriyorlar. Kardeşliğimizi, dostluğumuzu bir şekilde sabote ediyorlar. Bunların bazı elebaşları var. Bunların isimlerini de ilgili kurumlarımız Makedon kurumları ile paylaşmış bulunuyor. Önümüzdeki günlerde bu konuda da önemli gelişmeler olacağına Makedon tarafının gerekli adımları atacağına bütün kalbimle inanıyorum. Makedon makamlarına güveniyoruz’’ dedi. Daha sonra Kuzey Makedonya Başbakanı Zaev, Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı George İvanov ve Meclis Balkanı Talat Caferi ile görüşmelerde bulundu.

Akar’ın Kosova Ziyareti

Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Üsküp ziyaretinin ardından temaslarda bulunmak üzere 4 Nisan’da Priştine’ye geçti. Kosova Savunma Bakanı Rrustem Berisha tarafından askeri törenle karşılanan Hulusi Akar, çok sayıda resmi görüşmeler yaptı. Karşılama töreninin ardından baş başa görüşen iki bakan daha sonra, heyetler arası görüşmelere başkanlık etti. Ziyareti için Bakan Akar’a teşekkür eden Berisha, Türkiye ve Kosova arasındaki dostluğa dikkat çekti. Türkiye’nin her zaman yanlarında olduğunu ifade eden Berisha, iki ülke arasındaki işbirliğinin daha da artmasına yönelik temennisini dile getirdi. Milli Savunma Bakanı Akar ise iki ülke arasındaki işbirliğinin önemine işaret etti. Karşılıklı ziyaretlerin zaten iyi olan ilişkileri daha da geliştireceğine yönelik inancını dile getiren Bakan Akar, askeri, siyasi ve savunma sanayi alanlarındaki işbirliğinin artarak devam etmesinin gerekli olduğunu söyledi. FETÖ ile mücadelenin önemine de değinen Bakan Akar, “Aramızdaki FETÖ engelini süratle kaldıralım. Bundan bir an önce kurtulmalıyız” diye konuştu. Görüşmelerin ardından Bakan Akar ve Berişa tarafından Askeri Mali İşbirliği Anlaşması ve Nakdi Yardım Uygulama Protokolü imzalandı.

Milli Savunma Bakanı Akar, daha sonra Kosova Başbakanı Ramush Haradinaj ile görüştü. Basına kapalı gerçekleşen görüşmede Akar’a Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Çağrı Sakar da eşlik etti. Görüşmenin ardından Haradinaj sosyal medyadan, ‘‘Türkiye’nin Savunma Bakanı Hulusi Akar ile iki ülke arasındaki ikili ilişkilerin yanı sıra, askeri tecrübe ve doktrin değişimi de dahil olmak üzere, ortak ilgi alanlarındaki tüm alanlarda işbirliğinin derinleştirilmesine ilişkin imkanların ilkeleri ve standartlarına uygun olarak konuştuk. NATO’nun 70. yıldönümünde Bakan Akar’ın, KFOR’daki Türk askeri ve sivil personelinin Kosova’da barış ve güvenliğe katkılarından dolayı teşekkürlerini ilettiğini” belirtti.

LEAVE A REPLY