Haftaya Bakış – Haber Bülteni

0
448

HABER BÜLTENİ

23.04.2016

Manşet

23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı

Kosova’nın 2008 yılında bağımsızlığını ilan etmesinin ardından, Türk toplumunun önerisi ve talebi ile  23 Nisan, Kosova Türkleri Milli Bayramı olarak kutlanmaktadır. Bu yıl 10.’su gerçekleşen 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı çeşitli etkinliklerle kutlandı.

15 – 23 Nisan tarihleri arasında süren kutlamalar çerçevesinde değişik etkinlikler düzenlendi. Kosova’da Türklerin yoğun olarak yaşadığı tüm belediyelerinde düzenlenen 23  Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı kutlamaları bir hafta sürdü. 15 Nisan’da Kosova Demokratik Partisi Genel Başkanı ve 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı Tertipleme Kurulu Başkanı Mahir Yağcılar, Türkiye Cumhuriyeti Prizren Başkonsolosu Eylem Altunya ile Kosova’da KFOR barış gücünde görevli Türk subayların katıldığı fidan dikme etkinliği ile 23 Nisan etkinlikleri Prizren’de başladı.

Birçok etkinliğin yapıldığı haftada Agim Fişar’ın 50. Sanat yılı kutlaması ile devam etti.  20 Nisan’da 23 NisanTertipleme Kurulu Kosova Cumhurbaşkanını ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Thaçi, Türk toplumunun 23 Nisan Milli Bayramını kutlayarak,Türk toplumunun kendi milli günleri ve kültürleri ile toplumumuzu zenginleştirdiğini söyledi. Kosova tüm vatandaşların vatanı ve sadece milli bayramlarda değil aynı zamanda diğer zorluklarla da olan birlikteliğimiz toplumumuzu daha da güçlü kılıyor” dedi.

Etkinlikler Mitroviça’da uçurtma uçurarak ve Priştine’de önce Gerçek Derneğinin konseri ve  Türk Armoni Yıldızları (Türkay) Orkestrası konseri yapıldı. Prizren’de ise Kosova Türklerin sorunlarının tartışıldığı yuvarlak masa toplantısı yapıldı. 22 Nisan’da Prizren Şadırvanda çocuk şenliği ile etkinlik haftası devam etti. Etkinliklere Türkiye Büyük Millet Meclisi AK Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu ve Türkiye Cumhuriyeti Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıcım da katıldı.

 

Haradinaj Türk toplumu temsilcilerini kabul etti

Başbakan Ramush Haradinaj, 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı nedeniyle hükümet binasında Türk toplumu temsilcilerini ağırladı. Haradinaj, Kosova’da Arnavutların ve Türklerin ayrılmaz olduğunu söyleyerek, geçmişi birlikte paylaştıkları gibi geleceği de birlikte paylaşacaklarını söyledi. Türkiye ile ilişkilere de değinen Haradinaj, hem Kosovalı Türklerin hem de Arnavutların Türkiye ile yakın ve dostane ilişkileri olduğunu ifade etti. Öte yandan KDTP Genel Başkanı ve Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, Kosova’da Türk toplumunun konumunu değerlendirerek bu alanda tüm Başbakanların ve Kosova kurumlarının verdiği desteklerden dolayı teşekkür etti. Yağcılar, üst düzey Kosova temsilcilerinin desteklerine ve hakların yasal bir çerçevede çizilmesine rağmen, uygulamada ve alt düzeylerde Türk topluluk haklarının kullanımı konusunda bazı sorunların yaşandığına da dikkat çekti.

 

Siyaset

Avrupa Parlamentosu

Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu Fransa’nın Strazburg kentinde 16 Nisan tarihinde başladı. Kurulda Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron  konuşma yaptı. Macron, Batı Balkan ülkelerinin Avrupa Birliği (AB)  üyeliği ile ilgili “Karşı karşıya olduğumuz jeopolitik risk, Batı Balkan ülkelerinin Rusya veya Türkiye’ye kaymasıdır. Balkan ülkelerinin yönlerini Türkiye veya Rusya’ya doğru dönmelerini istemiyorum” ifadelerini kullanandı. Öte yandan Macron, “AB’nin 28 üye ile sorunlar yaşadığını” ve 32 üye haline gelmeye hazır olmadığını öne sürdü. Birlik içinde değişiklikler yapılması ve AB fikrinin derinleştirilmesi’’ gerektiğini söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Genel Kurula hitabından sonra söz alan Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Macron’un AB’nin geleceği ve “Avrupa egemenliği” ile ilgili sözlerini değerlendirdi. AB’nin 2003’te Balkan ülkelerine gelecek perspektifi olarak taahhütlerde bulunduğunu hatırlatan Juncker, “Ben naif değilim, sorunların farkındayım. Batı Balkan ülkelerinin göstermeleri gereken çabanın farkındayım. Bu ülkeleri AB perspektifinden uzaklaştırırsak 1990’lı yıllarda yaşadığımız olayları yeniden yaşayacağız. Batı Balkanlar’da yeniden savaşa dönülmesini istemiyorum.” dedi.

Juncker, Macron’a “Fakat AB sadece Fransa ve Almanya’dan ibaret değil. AB’nin 28 üyesi var. Yarın 27 (Brexit) olacağız. Bu motorun çalışmaya devam etmesi için diğerleriyle de iş birliği gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Strazburg’da devam eden Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu çerçevesinde AB’nin Genişlemeden Sorumlu Komiseri Johannes Hahn ile basın toplantısı düzenledi.

Toplam 6 Batı Balkan ülkesinden Sırbistan ve Karadağ’ın müzakerelerde olumlu ilerlemeler kaydettiğini belirten Mogherini, “Bugün Komisyon, Arnavutluk ve Makedonya ile üyelik müzakerelerinin başlatılmasını Konseye önermiştir.” dedi.

Mogherini ayrıca Belgrad ve Priştine arasındaki ilişkilerin normalleşmesi amacıyla kişisel çalışmalar da dahil olmak üzere çaba sarf edildiğini aktardı.

18 Nisan tarihinden itibaren Tiran, Üsküp, Podgoritsa ve Belgrad’ı kapsayan bir Balkan turuna çıkacağını aktaran Mogherini, “Birçok kez söylediğimiz gibi Batı Balkanlar Avrupa’dır ve gelecekte de bizim güçlü ve birleşik Avrupa’mızın bir parçası olarak kalacaklarıdır. Bu bir çıkarlar ve sorumluluklar paylaşımı konusudur” ifadelerini kullandı.

Balkan turunun ilk durağı Tiran olan Mogherini yaptığı basın açıklamasında ‘’Haziran ayında yapılacak Konsey toplantısında, yaptığımız değerlendirmenin koşulların yerine getirildiği, Arnavutluk’un müzakerelere başlamaya hazır olduğu ve reformların korunacağı, derinleştirileceği konusunda Konseye tamamen olumlu bir tavsiyede bulunulduğu açıktır. Bu teknik açıdan koşulsuz bir öneridir. Karar vermek Konsey’e kalmış, ancak olumlu sonuca dayanıyor. Sadece Arnavutluk değil bölge için iyi haberlerimiz var. Arnavutluk’un bir ülkede derinlemesine reform yapmak için ne anlama geldiğini bildiğini düşünüyorum” diye konuştu.

 

Avrupa Komisyonu  Kosova Raporu Ele Alındı

Avrupa Komisyonunun Kosova için yıllık raporu yayınlandı. Avrupa Birliği Kosova Ofisi Başkanı Natalia Apostolova, 18 Nisan tarihinde söz konusu raporu Cumhurbaşkanı Hashim Thaqi’ye sundu. Cumhurbaşkanı Thaqi bu vesileyle yaptığı açıklamada “Kosova, ülkemizi Avrupa Birliği üyeliğine sevk eden tüm reformların uygulanmasına bağlı kalmaya devam edecek” dedi.

Avrupa Komisyonu Kosova raporu Karadağ ile sınır anlaşmasının nihayetinde onaylanması gibi bazı ilerlemelerin sağlandığına dikkat çekmesine rağmen, genelde reform süreçlerinin son derece yavaş olduğunu eleştirdi. Bölge ülkelerindeki reform süreçlerinin daha iyi işlediği, Kosova’da ise yeni hükümetin Avrupa Birliği ile ilgili reformları ve ülke için kilit öneme sahip konularda sınırlı bir ilerleme kaydettiğini değerlendirdi. Politik bölünme ve kutuplaşmaların Meclise yansıdığı, Meclis oturumlarının engellenme çalışıldığını ve bu durumun hükümete de yansıdığı kaydedildi. Raporda yargı reformları,  yolsuzlukla mücadele ve organize suçla mücadele konularında çok düşük bir ilerlemenin söz konusu olduğu ifade edildi.

Avrupa Komisyonu raporunun yayınlanmasının ardından Kosova’da iktidar tarafından başarılara dikkat çekilirken muhalefet olumsuzluklara ve eleştirilere odaklandı. Raporu görüşmek üzere Kosova Meclisinde olağanüstü bir oturum da düzenlendi.

Avrupa Komisyonu, Kosova raporu hakkında Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi, şu değerlendirmede bulundu: “Avrupa Komisyonu, Kosova ve genişleme paketi hakkındaki raporu yayınladı. Bu vesileyle, Kosova’nın Avrupa reformlarının ve İstikrar ve Ortaklık Anlaşması’nın uygulanmasına bağlı kaldığını vurgulamak isterim. Zaman kaybetmeden, tüm kurumlar raporda belirlenen sorunları ve zorlukları ele alarak içeriğini ve bulgularını yansıtmalıdır. Bu raporda vize serbestliği kriterlerini karşılama süreci hakkında olumlu yansımayı memnuniyetle karşılıyorum. Bu nedenle, bu süreci AB’nin mümkün olduğu kadar çabuk kapatmasını gerektiğini düşünüyorum çünkü Kosova vatandaşları çok sayıda rapordan sıkıldı” ifadelerini kullandı. Thaçi, “Kosova’nın AB üyeliği yolundaki adımlarını yoğunlaştırmak için yeterli siyasi iradesi var. Doğal olarak, Kosova Cumhuriyeti’nin Avrupa entegrasyonuna yönelik bir sonraki adımla taçlandırılmalı, böylece aday ülke adaylığı statüsüne kavuşmalıdır. Kosova’nın Avrupa yolunda bölgedeki diğer ülkelerle eşit muamele görmesi gerekiyor. AB için açık bir perspektifin yokluğunda bazı şeyler karmaşık olabilir  ve bu durum  yalnızca Kosova için değil tüm bölge için komplike sonuçlar doğurabilir” diye konuştu.

 

Vuçiç, Sırp Belediyeler Birliği İçin ‘’ Bekleyeceğiz’’

Sırbistan Hükümetinde Kosova Ofis Müdürü Marko Djuriç 26 Mart’ta Mitroviça’da izinsiz giriş yaptığı için Kosova polisi tarafından sınır dışı edilmişti.  Meydana gelen olayların ardından Sırp Listesi Başkanı Goran Rakiç 10 Sırp belediyesinin ortak meclis oturumu düzenleyeceğini ve Brüksel Anlaşmasının 5. yıldönümünde Sırp Belediyeler Birliğinin kurulması için gereken adımların atılacağını belirtti. Sırp halkını destekleyeceklerini belirten Rakiç, başlayacak görüşmelerin ardından 20 Nisana kadar Kosova hükümetinin Sırp Belediyeler Birliği konusunda somut adım atmaması halinde, bu Birliği kendilerinin kuracağını ve bunun bir ihlal değil anlaşmanın uygulanması olduğunu ifade etti.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç 18 Nisanda Avrupa Komisyonunun raporunun ardından Sırp Belediyeler Birliğin kurulması hakkında açıklamada bulundu. Vuçiç, “Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile konuşmalarımızın büyük kısmı Belgrad ile Priştine arasındaki ilişkidir. Bu ilişki, Avrupa yolumuzdaki en büyük engeldir” dedi. Bizim ellerimiz bağlı Arnavutlarla değil orda bağımsız Kosova’yı oluşturan Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık ile konuşmak zorunda kalıyoruz. Vuciç, Kosovalı Sırp temsilcilerinin Avrupa Birliği tarafından Sırp Belediyeler Birliği yasa tasarısı için belirlenen son tarihe saygı göstererek üç buçuk ay daha bekleyeceğini söyledi. Dolayısıyla hiç kimse Sırp halkını uluslararası anlaşmaları ihlal ettiği için suçlayamayacaktır. Üç buçuk ay içinde tüzüğün hazır olacağı belirtildi. Bekleyeceğiz fakat olacağını düşünmüyorum” diye konuştu.

 

Thaqi Merkel ile Telefon Görüşmesi Gerçekleştirdi

Kosova Cumhurbaşkanı HashimThaqi Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Kosova Sırbistan arasındaki ilişkilerin normalleşmesi konusunda görüştü. Kosova Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan basın bildirisinde, telefon görüşmesinin ana konusunu Kosova ve Sırbistan arasında ilişkilerin güçlendirilmesi ve normale dönmesi konusunda diyaloğun sürdürülmesi gerekliliği olduğu açıklaması yapıldı. Gerçekleşen görüşmede Thaqi, Kosova ve Sırbistan arasında anlaşmaların uygulanması adına yasal olarak bağlayıcı nihai anlaşmaya varmaya kararlı olduğunu bildirirken, Merkel Karadağ Sınır Anlaşmasının onaylanmasını ve Thaqi’nin Sırbistan’la olan diyalog sürecinde sergilediği yapıcı rolünden dolayı tebrik etti.

Sırbistan basın kaynaklarından çıkan haberlere göre Merkel, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksander Vuçiç ile de görüşerek, Sırbistan’ın 2025 yılında Avrupa Birliğine üye olmasının, 2019 yılının ocak ayına kadar Kosova ile müzakerelerin yasal düzeyde devam etmesi ve anlaşma imzalanması gerektiğini bildirdi. Kosova’nın Sırbistan ile anlaşma sağlamasının Kosova’ya vize serbestliği ve uluslararası kuruluşlara üyelik kapısını açması bekleniyor.

 

Bulgaristan Başbakanı Kosova’yı Ziyaret Etti

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov resmi temaslarda bulunmak üzere Kosova’yı ziyaret etti. Kalabalık bir heyetle Kosova’yı ziyaret eden Borisov, mevkidaşı Kosova Başbakanı Ramush Haradinaj ve Cumhurbaşkanı Hashim Thaqi ile görüşmeler gerçekleştirdi. Avrupa Birliği Dönem Başkanlığı görevini sürdüren Bulgaristan’ın bu görevi Haziran ayında sona erecek. Borisov, Bulgaristan’ın dönem başkanlığında Avrupa Birliği tarafından Sofya’da 16-17 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek olan “Batı Balkanlar Zirvesi”ne Cumhurbaşkanı Hashim Thaqi’yi davet etti. Bazı Avrupa ülkelerinin, özellikle İspanya’nın Kosova’nın bu zirveye katılımı konusunda sert tutumlarından dolayı Kosova’nın katılıp katılamayacağına dair  soru işareti mevcuttu. Thaqi ile görüşmeler çok sıcak bir ortamda gerçekleşirken Borisov’a Kosova Bağımsızlığının 10.yıl madalyonu takdim edildi. Sırbistan ve Kosova arasındaki ilişkilere de değinen Bulgaristan Başbakanı Borisov, “Bizim sizlere tavsiye verme gibi bir durumumuz olamaz ancak Kosova ve Sırbistan aralarında herhangi bir anlaşmaya varamazsa iki tarafın da Avrupa Birliğine üye olması söz konusu dahi olamaz. Çünkü Avrupa Birliği kendi sınırları içerisinde problemli üye ülkelerin bulunmasını istemez. Bizlerin de isteği aranızda ki problemlerin çözülmesidir” dedi. Thaqi’nin ardından Başbakan Haradinaj ile görüşen Borisov iki ülkenin dostluğuna dikkat çekti. Yapılan basın açıklamasında Haradinaj, “Kosova’nın AB’ye üyelik ve vize serbestliği  sürecinde dost ülkelere ihtiyacı var. Bulgaristan bu süreçte desteklerini beklediğimiz dost bir ülke. Kosova Bulgaristan ile olası ekonomik ve siyasi işbirlikleri için her zaman açık olacaktır” ifadelerini kullandı. Öte yandan Başbakan Borisov, Bulgaristan’ın Kosova ile ilişkilerin güçlenmesinde, ekonomik işbirliği ve ortak Avrupa yolunda kararlılığını dile getirdi.

 

Balkan Liderlerini Buluşturan Yemek

Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve Batı Balkan Ülkeleri liderleri akşam yemeğinde buluştu. Akşam yemeğinde Federica Mogherini’nin yanı sıra Kosova Başbakanı Ramush Haradinaj, Makedonya Başbakanı Zoran Zaev, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Karadağ Başbakanı Dushko Markoviç, Sırbistan Başbakanı Ana Bernaviq ve Bosna Hersek Bakanlar Kurulu Başkanı Denis Zvizdiq hazır bulundu. Yemek ile görüşlerini sosyal medya hesabından paylaşan Haradinaj, “Kosova gerekli olan birçok önemli süreçte ilerleme kaydetmiştir ve gerekli kriterleri yerine getirmiştir. Kosova’ya vize muafiyeti sağlanmalıdır” açıklamasını yaptı.

 

AKI Müdürlüğüne Yeni Atama

Türkiye Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ve Kosova İsithbarat Ajansı (AKİ) tarafından düzenlenen operasyonla altı üst düzey Fetö mensuplarının Türkiye’ye iadesinin ardından Kosova Başbakanı Ramush Haradinaj Kosova İçişleri Bakanı Flamur Sefaj ve AKİ Müdürü Driton Gash’nin istifasını talep etmişti.

Talep edilen istifaların ardından beklenen oldu ve Kosova İçişleri Bakanı ve AKI müdürü istifa etti. AKI müdürlüğünden istifa eden Driton Gashi’nin yerine 20 Nisan tarihinde Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi ve Başbakan Ramush Haradinaj tarafından, 2011 yılından bu yana Kosova polisi Genel Müdürü olan Shpend Maxhuni atandı.

 

Toplum

2018 Priştine  Uluslararası Fuarı

19. Uluslararası Priştine Fuarı 21-28 Nisan tarihleri arasında düzenlendi. Fuara 88 yerel şirket, 70 Sırbistan, 7 Avusturya, 2 Türkiye, 2 Almanya, 1 Çek Cumhuriyeti, 2 İtalya, Hırvatistan, İsviçre ve Arnavutluk’tan olmak üzere toplam 174 firma katıldı.

Fuarın açılışı ABD Kosova Büyükelçisi Greg Delawie’nin ve Kosova Başbakan Yardımcısı Enver Hoxhaj’ın katılımıyla  gerçekleştirildi. Açılışta konuşma yapan Kosova Ekonomi Odası Başkanı Safet Gërxhaliu, fuarın girişimcilik ve Avrupa Entegrasyonu değerlerini teşvik ettiğini söyledi. Fuardan geleceği inşa etmek adına güçlü bir mesajın çıkacağını ve siyasetin ekonomiden ayrılacağına inandığını söyledi. Fuarda çok sayıda Sırp şirketinin yer almasından dolayı fuar alanının dışında protesto düzenlendi.

 

Ve diğer, beynelmilel

Karadağ Cumhurbaşkanlığı Seçimi

Karadağ’da 15 Nisan’da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde eski başbakan Milo Djukanovic yarışı önde tamamladı.

Seçim sonuçlarına göre Djukanovic, oyların yüzde 53.5’ini aldı. İkinci sırada ise yüzde 34 ile Mladen Bojanic bulunuyor. Avrupa Birliği yanlısı Demokratik Sosyalist Parti (DPS) Genel Başkanı, Karadağ’ın NATO’ya katılmasına öncülük eden isim olarak biliniyor.

Pozitif Karadağ Partisi adayı işadamı Mladen Bojanic, Rusya yanlısı bazı partilerin de desteğini alarak ülkedeki ikinci parti konumuna yükseldi.

Djukanovic’in partisi 620 bin nüfuslu Karadağ’da 30 yılı aşkın süredir iktidarda bulunuyor.

 

Türkiye Erken Seçime Gidiyor

16 Nisan 2017’de 2017 Türkiye anayasa değişikliği referandumu halk oylaması ile yapıldı. Seçmenler, mevcut Türkiye Anayasası‘nın 18 maddesi üzerindeki değişikliklerini oyladı.  Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) kurucularından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından desteklenen madde değişiklikleriyle ilgili tartışmalar uzun süre devam ettikten sonra muhalefetteki Milliyetöi Hareket Partisi (MHP) desteğiyle birlikte meclisten geçerek halk oylaması kararı alındı. Değişiklik paketi, yürürlükteki parlamenter sistemin kaldırılarak yerine başkanlık sisteminin getirilmesini, başbakanlık makamının ortadan kaldırılmasını, meclisteki vekil sayısının 550’den 600’e çıkarılmasını ve Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurumunun (HSYK) yapısında değişiklikler yapılmasını içermektedir.

16 Nisan 2018 tarihinde Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin grup toplantısında, “Türkiye’nin 3 Kasım 2019’a kadar dayanması kolay değildir. 3 Kasım 2019’a kadar ulaşmak her dakika zorlaşmaktadır. Ülkemizin cumhurbaşkanlığı sistemine  geçmesi acil bir hal almıştır. 31 Mart Mahalli idareler seçiminden sonra neyle muhatap kalacağı belli değildir. Önümüzde 2 seçim vardır. Ya normal tarihi beklenecek. Ya da Milli mecburiyet ve ortaya çıkan meşru gerekçelerden dolayı seçimler erkene çekilecektir. 26 Ağustos’un Malazgirt’in yıl dönümünde yeni bir zafer ruhu ile Cumhurbaşkanını seçmeli ve en makul ve mantıklı yoldur’’ ifadelerini kullandı.

Bahçeli’ye ilk açıklama Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan’dan geldi. Erken seçime hazır olduklarını belirtti. Tezcan, “Hodri meydan, biz CHP olarak her zaman seçime hazırız, hazır olduğumuzu da söyledik. Seçimle ilgili bugüne kadar konuşmalar devam ederken, daha önce kulislerde yorumlar yapılırken, bizim her zaman söylediğimiz şey şuydu: ’Biz CHP olarak iktidar olmaya talibiz, iktidar olmanın yolu seçim ve sandıktan geçer, hodri meydan.’ Türkiye’nin bugün içinde bulunduğu tüm temel sorunların sebebi şu anda iktidardaki tek adam rejimidir. Tek adam koalisyonu Türkiye’yi çözümsüz bir noktaya sürüklemiştir. İşsizlik, yoksulluk, eğitimdeki çöküş, toplumsal çatışma, kutuplaşma, demokrasi ve özgürlüklerin yok olması, hukuk ve adaletin yok olması gibi temel meselelerimizin tamamının sorumlusu tek adam rejimidir. Tek adam rejiminden kurtulmanın yolu milletin işe el koymasıdır. O da sandıktan geçiyor, bu nedenle yönetemeyen hükümetin, iç ve dış siyasetteki başarısızlığın bedelini halkımız ödüyor. O zaman millet sandıkta tek adam rejimine gerekli dersi verecektir. Biz o yüzden buna hodri meydan diyoruz” dedi.

Ardından Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 18 Nisan’da Devlet Bahçeli ile görüştü. Basın açıklamasında Erdoğan, ‘’Sayın Bahçeli’nin önerisini yetkili kurullarımızda enine boyuna müzakere ettik. Bu erken seçim teklifine olumlu yaklaşma yolunda karar aldık. Türkiye’nin gündemindeki iç ve dış gündemin yoğunluğu, erken seçim kararının açıklanmasıyla ortaya çıkacak belirsizliğin bir an önce ortadan kaldırılmasını zorunlu kılıyor. Seçimlerin 24 Haziran 2018 tarihinde yapılmasına karar verdik. AK Parti ve MHP meclis grupları olarak konuyla ilgili yasal süreçleri hemen başlatıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Non – editorial page

23 Nisan Aslında Ne?

 Furkan Fuşa

Milli Bayramlar beraberce elde edilen, ortak miras ve kültürün her daim yaşatılmasına sonsuz katkı sunan en önemli birleştirici unsurlar arasında yer alır. Kosova Cumhuriyeti “Ortak” milli bayramlar haricinde, Anayasa ile garanti atlına alınmış, “Kosova’da yaşayan bütün toplulukların kendi Milli Bayramlarını seçme ve kutlama hakkını” da tanımıştır. Çok Uluslu bir yapıya sahip olmasından öte, Kosova’da kutlanan milli bayramlar, temelde üzerinde yaşadığımız coğrafyalardaki kültürel ve etnik yapının zenginliğine işaret ederken, Kosovalı Türklerin varlığını pekiştiren ve Kosova Cumhuriyeti’nin azınlık toplumlarına olan saygısını ifade eden en önemli göstergeler arasında. Bu doğrultuda 23 Nisan, 2009 yılından bu yana düzenli olarak Kosovalı Türklerin Milli Bayramı olarak kutlanmakta. Bu önemli gün kuşkusuz bizlerin varlığının sembolü iken, Türkiye için de özel bir anlam ifade ediyor.

“23 Nisan 1920” Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) açıldığı ve Türk Milleti’nin egemenliğini ilan ettiği gündür. Bildiğiniz gibi 20. Yüzyılın ilk çeyreği Türk Tarihi’nin Atatürk önderliğinde başlatılan Milli Mücadele dönemi ile geçmiş, 600 yıllık Osmanlı Devleti yıkılırken, yerine Türkiye Cumhuriyeti’nin temelleri atılmaya başlanmıştı. Yeniden sağlanmaya çalışılan düzenin nasıl şekillendirileceği merak edilirken, 23 Nisan 1920’de açılan TBMM ile ‘Devlet Düzenine’ ne doğrultuda yön verileceğinin ilk sinyali verilmiş oldu. Bu sürece gelinceye dek, Erzurum ve Sivas’ta düzenlenen kongreler, aslında büyük bir ‘Meclisin’ kurulacağının habercisiydi. İlber Ortaylı’nın da ifade ettiği gibi; bu süreç “Atatürk’ün siyasi hayatında, devrimler dahil en çok zorlandığı süreç olacaktı”. Gerçekten de TBMM’nin açılışı ve ardından alınan kararlar, Devlet yapısının oluşturulmasında öncü bir görev üstlenmiştir.

TBMM’nin açılışı ile, ‘Türkiye’ kelimesi ilk defa bir kurumun adında kullanılmış, Mecliste alınan kararlarla ‘Devletin Niteliği’ belirlenmiştir. Nitekim “29 Ekim 1923”te Cumhuriyet’in ilan edilmesi alınan en önemli kararlar arasındadır. Bu çerçeveden bakıldığında 23 Nisan 1920’de atılan adım ile Meclis, ülkenin ‘Kurucu Meclisi’ olma özelliğini de taşır.

Kosova’da yaşayan Türkler açısından olayı değerlendirdiğimizde ise 23 Nisan’ı iki farklı yönde yorumlamak mümkün. Birincisi çok eskiden beri bu topraklara yerleşmiş olan ‘Kültürel Kimliğin “Yaşatılmasına” ’ olan katkısı. Bildiğiniz gibi Balkan coğrafyası bu alanda ciddi sıkıntıları ve mağduriyetlerin eksik olmadığı; asimilasyona, baskıya, göçe uğrayanların sayısının hiç de azımsanmayacak sayıda olduğu bir bölge. Yasa ile tanınan milli bayram kutlama hakkı, başka bir tabirle farklı Kültürlerin yaşaması ve yaşatılmasına gösterilen saygı, bir nevi toplumda hoşgörünün ve barışın sürdürülmesinde büyük bir etken.

İkincisi ise, siyasi alandaki ‘Temsiliyet’in tamamlayıcı unsuru olması. Anayasal olarak temin altına alınmış ‘sandalyeler’ dışında, olayın sadece bu alandan ibaret olamayacağının göstergesi. Çünkü Siyasi alanda tek başına kalmış bir temsiliyet, varlığını bir süre sonra sürdürmede yetersiz kalacaktır. Toplumun sosyal ve diğer alanlarda var oluşu Türk toplumuna olduğu kadar, ülke gelişimine, kalkınmasına, özgürlükçü ve yeni fikirlerin üretilmesine, uluslararası ilişkilerde yeniden yapılanmasına, en önemlisi de içte ve dışta istikrar ve barışın sürdürülmesine vereceği katkı, gelişmede istenilen düzeye gelinmesinde yerini alacaktır.

Bu bilinçle sahip olduğumuz değerlere sıkı sıkıya sarılarak, topluma ve ülke gelişiminde varlığımızı pekiştirmek için, bu özel günleri doğru yorumlayıp daha entegre ve ses getiren bir toplum yaratma şansımız her zaman mevcut olacak.’ 23 Nisan’ Türk Toplumunun Bayramı olmakla birlikte, Kosova’da azınlık olmanın zor olmadığının ve bütünleştirmede aslında bir avantaj olduğunun da ispatı.

 

Künye: Haftaya Bakış Bülteni, Paradigma’nın haftalık haber bültenidir.

Editörler: Esin Muzbeg, Bengi Muzbeg

Koordinatör: Esra Baykuş

Katkı sağlayanlar: Sezer Hoti, Furkan Fuşa

Bu haber bülteni Paradigma Araştırma Merkezi tarafından hazırlanmaktadır.
Kaynak gösterilerek çoğaltılabilir, dağıtılabilir ve alıntı yapılabilir.
www.paradigmarc.org

LEAVE A REPLY