Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci Zirvesi

0
904

Kosova, Bosna Hersek’te 8-9 Temmuz 2019 tarihlerinde gerçekleştirilen Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci Zirve Toplantısı’nı boykot etti. 6 Temmuzda Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi sosyal medya üzerinden, “Katılmaya hazır ve istekli olduğum Güneydoğu Avrupa İşbirliği Zirvesi’ne mevcut Bosna-Hersek Cumhurbaşkanlığı başkanının bugünkü aşağılayıcı davetini reddetme durumunda kalmam Kosova’nın bu toplantıya katılımını ve temsilini imkansız hale getirdi. Kosova her zaman Bosna-Hersek ile iyi komşuluk ilişkileri kurmaya ve karşılıklı olarak tanınmaya hazırdır. Ancak maalesef, şu anda olduğu gibi Bosna-Hersek bu işbirliği isteğimizi sürekli olarak kötüye kullandı. Kosova’nın bu tür forumlara katılması için gereken asgari şart, diğer katılımcı ülkeler ile eşit muameledir” dedi.

Zirveye Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra  Balkan ülke liderleri katıldı. İkili görüşmelerin gerçekleştirildiği zirve toplu fotoğraf ile sonlandı.

Zirvede konuşma yapan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Başta Balkan ülkeleri olmak üzere Avrupa kıtasının tamamının güvenliğine paha biçilemez katkı sağladık. Ancak bu zorlu süreçte Avrupalı dostlarımızdan beklediğimiz desteği ve insani tavrı göremedik” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Jahorina Termag Otel’de düzenlenen Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci Zirve oturumunda konuştu. Zirve toplantısı vesilesiyle Saraybosna’da bulunmaktan büyük memnuniyet duyduğunu belirten Erdoğan, Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci Dönem Başkanlığını yürüten Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Milorad Dodik ile Konsey üyeleri Şefik Caferoviç ve Zeljko Komşiç’emisafirperverliklerinden dolayı teşekkürlerini iletti. Dönem başkanlığını başarılı şekilde yürüten Bosna Hersek’i tebrik eden Erdoğan, “Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci’nin başarısı, sadece ülkelerimizin değil, Avrupa kıtasının da huzuru, istikrarı ve refahı için mühimdir” diye konuştu. Erdoğan, sürecin aynı zamanda Balkan ülkelerinin Avrupa-Atlantik kurumlarıyla entegrasyonuna da kritik katkılarda bulunduğunu kaydetti. Türkiye’nin Balkanların Avrupa Atlantik kurumlarına entegrasyonuna daima güçlü destek verdiğini ve vermeyi de sürdüreceğini aktaran Erdoğan, Kuzey Makedonya ve Arnavutluk ile katılım müzakerelerine dair Avrupa Birliği’nin alacağı kararların, tüm bölgenin geleceğini etkileyeceğini, Birliğin bu süreçleri, taahhütlerine aykırı şekilde yürütmesinin, bölgenin barış ve istikrarına olduğu gibi kendi inandırıcılığına da zarar vereceğini söyledi.

Son dönemde Avrupa Birliği’nin genişleme siyasetinin kimi dar görüşlü popülist çevrelerce esir alındığını gördüklerini vurgulayan Erdoğan, “Kıta genelinde yükselen ayrımcı ve dışlayıcı akımlar sadece Avrupa’nın iç barışını değil geleceğini ve umut olma potansiyelini de tehdit ediyor. Avrupa liderlerinin vizyoner bir şekilde hareket edeceklerine, Balkanların Avrupa ile bütünleşmesi idealine sahip çıkacağına inanıyoruz.” dedi. Sürecin kurucularından Türkiye’nin 2020-2021 dönem başkanlığını üstlenmesi konusunda fikir birliği sağlanmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Erdoğan, “Ülkemize inanan, bize güvenen tüm dostlarımıza şahsım, milletim adına teşekkürlerimi sunuyorum” ifadesini kullandı. İslam İşbirliği Teşkilatı ve G20 dönem başkanlıkları gibi Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci’nin dönem başkanlığını da başarıyla icra edeceklerini vurgulayan Erdoğan, dönem başkanlıkları sırasında bölgesel sahiplenmeyi ve kapsayıcılığı güçlendirmek için gayret göstereceklerini bildirdi.

LEAVE A REPLY