Gümrük Vergisine Devam

0
1103

Kosova’nın Sırbistan ve Bosna Hersek’e uyguladığı %100 Ek Vergi Kaldırılacak mı?

Kosova Hükümeti 6 Kasım’da yapılan Bakanlar Kurulu Toplantısında Ticaret ve Sanayi Bakanı Endrit Shala’nın önerisi üzerine Sırbistan ve Bosna Hersek’ten ithal edilen ürünlere %10 ek gümrük vergisi uygulamasını kabul etmişti. Ardından 20 Kasım’da Kosova INTERPOL üyeliğine yeteri oy alamadığı için kabul edilmedi. Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç, Sırp diplomasisinin bugün bir başarı elde ettiğini belirterek Sırbistan’ın Kosova’nın üye olmaması konusunda çalıştıklarını ifade etti. Kosova Hükümeti ise Sırbistan’nın engelleyici tutumları karşısında bir önlem almak amacıyla 21 Kasım’da yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında Sırp ürünlerine getirilen %10 ek verginin %100 ek vergi olması kararını aldı. Ticaret ve Sanayi Bakanı Endrit Shala, “Kosovalı şirketlerin Sırbistan’daki halka açık ihalelerde yasal olarak rekabet edememekte, burada büyük bir asimetri söz konusudur. Öte yandan, Sırp şirketlerinin Kosova’da kazandıkları 100’den fazla kamu ihalesi var. Başka birçok sorun var. Kosova, ulaştırma sektörünü geliştiremez ve yüzlerce işi kaybedebilir çünkü Kosova kamyonları Sırbistan’ı Avrupa Birliği (AB) pazarına geçiş ülkesi olarak kullanamıyor” dedi.

Kosova Başbakanı Ramush Haradinaj, “Sırbistan, Kosova’yı bağımsız ve egemen bir ülke olarak tanıyana kadar, bu önlemleri kaldırmayacağız. Karşılığında bir ödül verilecek, ancak bu önlemleri kaldırmak iyi olmaz” dedi. Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç ek vergiler hakkında, Sırp toplumunun güvenliğini tehlikeye atmamak için Sırbistan’ın sakin ve sorumlu bir şekilde tepki göstereceğini söyledi. Sırbistan Cumhurbaşkanı Sırp Listesini protestoların örgütlenmesinden vazgeçmelerini, önümüzdeki günlerde batının Priştine üzerinde baskı kurabileceğini ifade etti. Vuçiç, sadece barışa katkı sağlamak için, Sırbistan’ın Kosova’ya aynı şekilde karşılık vermeyeceğini, çünkü hem Avrupa hem de dünya için güvenilir bir ortak olduğunu kanıtlamak istediğini ve davranışlar arasındaki farkı göstermek istediğini açıkladı. Vuçiç, ‘‘Tırlarını durdurmayacağız, yolcu araçlarını durdurmayacağız, en azından önümüzdeki dönemde Kosova’ya mal akışını durdurmayacağız. Bir yandan sorumlu ve ciddi davranışlar ile ötekinin sorumsuz davranışları arasındaki farkı göstermek istiyoruz’’ diye konuştu. AB Komisyonu Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn sosyal medyadan “Kosovalı tüketicilere ve işletmelere zarar veren bu eylem hemen geri alınmalıdır. Kosova CEFTA (Orta Avrupa Serbest Ticaret Anlaşması) sorumlulukları var. Priştine’de yakında yapılacak olan CEFTA çalışmalarına katılacağım ve bu konuya kadar çözülmesini bekliyorum’’ dedi. Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, CEFTA anlaşmasının ihlali anlamına gelen bu kararın AB ile Kosova arasındaki İstikrar ve Ortaklık Anlaşması ruhuna aykırı olduğunu söyledi. Mogherini Kosova Hükümetinin bu kararları derhal geri çekmesi gerektiğini vurguladı.

Ardından Avrupa Birliği temsilcileri Kosova’ya ek verginin kaldırılması gerekliliğini açık bir dille vurguladılar. Fakat Kosova Başbakanı Ramush Haradinaj Sırbistan’ın Kosova’yı tanıması gerektiğini ek vergilerin o zaman kaldırılacağını belirtti.

Son olarak Sırbistan ve Bosna Hersek’e uygulanan %100 ek verginin kaldırılması için ABD devreye girdi. 22 Ocak’ta ABD Kosova Büyükelçisi Philip Kosnett ek vergilerin kaldırılması için Başbakan Ramush Haradinaj ve Meclis Başkanı Kadri Veseli ile görüştü.  Büyükelçi Kosnett ile toplantı gazetecilere kapalı yapıldı. Görüşme hakkında basın toplantısı yapılmazken Kosnett’in ek vergilerin askıya alınması konusunda fikirlerini açıkça beyan ettiği belirtildi.

Kosova Meclis Başkanı Kadri Veseli sosyal medya üzerinden, ‘‘ABD Kosova Büyükelçisi Philip Kosnett ve Başbakan Ramush Haradinaj ile bugün çok yapıcı bir toplantı yaptık. Toplantıda  bu yıl bizi bekleyen zorlukları görüştük. Kosova kurumlarının önemli süreçler konusundaki kararlarının vatandaşlarımızın yararına olduğu ve ABD ile diğer uluslararası ortaklarla tam koordinasyon içinde birlikte çalışacağız. Kosova, ABD ile stratejik ortaklığını sonsuza dek sürdürmeye kararlı ve asla değişmeyecek’’ dedi.

Başbakan Ramush Haradinaj ise hükümet toplantısının ardından yaptığı açıklamada, ABD Büyükelçisi Kosnett ile yapılan toplantıya da değindi. Haradinaj, toplantının oldukça verimli geçtiğini belirtip, vergi konusunda ise bir değişiklik olmadığını söyledi. Haradinaj, Kosova ile Sırbistan arasında karşılıklı tanımayı içeren bir anlaşmanın yapılması halinde verginin de kaldırılacağını belirtti.

LEAVE A REPLY