Diyalog ekibi Brüksel’de

0
1140

08.01.2018 – Kosova ve Sırbistan arasındaki diyalog sürecinin sadece Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi tarafından yürütülmesi uzun zamandan beri tartışma konusu oldu. Kosova Meclisinde yer alan partiler Thaçi’nin diyaloğu tek başına yürütmesine karşı çıktı. Ardından Sosyal Demokrat Partisi Meclise diyalog konusunda bir taslak karar gönderdi. Gönderilen taslak karar Kosova Meclisinde yeterli oya ulaşıp oylandı. Oylama sonucunda diyaloga katılacak heyet belirlendi. Heyetin eş başkanları olarak PSD’den Shpend Ahmeti ve NISMA’dan Fatmir Limaj, PDK’dan Enver Hoxhaj, hükümet kabinesinden Avni Arifi, AKR’den Behgjet Pacolli, 6+ azınlık grubundan KDTP’den Mahir Yağcılar, ayrıca Başbakan Yardımcısı Dardan Gashi yer aldı.

Diyalog ekibi 8 Ocak’ta Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile Brüksel’de görüştü. Görüşmenin ardından Brüksel’de gazetecilere açıklama yapan diyalog ekibi eş başkanı Fatmir Limaj, “Mogherini ile vize muafiyetini görüştük. Kosova’nın tüm şartları yerine getirdiğini ifade ettik. Sırbistan’a uyguladığımız ek vergilerin nedeni olan, Belgrat yönetiminin tek taraflı şartlandırmalarının da kaldırılması gerektiğini belirttik. Sırbistan ile 10 yıl boyunca bu şartlar altındayız, ancak diyalog için bir ortam yaratmamız gerekiyor. Nihai bir anlaşmada vergiye gerek kalmayacak. Bu konuyu Priştine’de de tartışacağız ve diyalogu sürdürmenin bir yolu olacak” dedi.

Eş başkan Shpend Ahmeti ise gazetecilere yaptığı açıklamada şöyle konuştu: “Mogherini’ye göre, ABD’den de duyduklarımıza göre, daha fazla mesai harcayıp bu yılın ilk döneminde bir anlaşmaya varılmasıdır. Bir anlaşmaya varmak için hem Washington hem de Moskova ile iletişim olduğu açıktır. Mogherini’ye göre her iki taraf için herhangi bir anlaşma kabul edilebilir, ancak AB’nin değerlerini de temsil etmesi gerek. Bu, etnik olarak saf devlete sahip olmayacağımız anlamına geliyor.”  Ahmeti ek vergi konusunda ise, “Vergi Sırbistan’a baskı yapmanın tek yolu. Tüm Sırbistan politikalarının pozisyonunu vurgulayarak, ticaretin diyalogun bir parçası olması gerektiğini de düşünüyoruz. Ancak Mogherini’nin vergi ile ilgili mesajlarının hükümete gönderileceğini söyledik” diye konuştu.

Görüşmenin ardından Mogherini, “Kosova’nın diyalog ekibiyle diyalog görüşmesi yapıldı. İyi komşuluk ilişkilerine katkıda bulunan bir iklim yaratılmalı, geçmiş başarılara saygı gösterilmeli ve uygulanmalı ve bölgenin genel çıkarları ve stratejik hedefleriyle uyuşmayan eylem ve açıklamalardan kaçınılmalıdır” dedi. Mogerhini ayrıca iki devletin Brüksel’de yapmış olduğu anlaşmalara saygı duyması gerektiğini ifade etti.

Kosova diyalog ekibi, AB’nin diyalogu yoğunlaştırmak ve nihai bir anlaşmaya varılması konusuyla yakından ilgilendiğini ifade ettiler.

LEAVE A REPLY