Brüksel’de Dolaylı Görüşmeler  

0
449

 

Avrupa Birliği’nin destekleyici rol oynadığı Kosova – Sırbistan müzakerelerinin son turu dolaylı olarak geçti. Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi, AB Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Frederica Mogherini ile görüşerek, Sırbistan ile tutumlarda büyük görüş ayrılıklarının olduğunu dile getirdi.

Kosova Meclisinde iktidarın önerdiği diyalog sürecini yürütecek heyet onaylanamadığı gibi, Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi’nin müzakereleri yönetmesine sınırlama getirecek olası karar tasarısı da görüşülemedi. Dolayısıyla daha önce öngörüldüğü üzere Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi, diyalog süreci için Brüksel’e gitti. Ancak Brüksel’de Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ile doğrudan görüşmeler gerçekleşmedi. Müzakereler, Avrupa Birliği (AB) Dış Politika ve  Güvenlik  Yüksek Temsilcisi  Federica Mogherini aracılığıyla birkaç tur şeklinde gerçekleşti.

Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi, Dışişleri Bakanı Behgjet Pacolli ile 7 Eylül’de Brüksel’de Avrupa Birliği (AB) Dış Politika ve  Güvenlik  Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile görüştü. Görüşmenin ardından sosyal medyada Thaçi, “Kosova, karşılıklı tanıma, AB, NATO ve BM üyeliğini garanti eden Sırbistan ile nihai bir anlaşmaya varmaya kararlı. Bu yolculuk zor olacak, ancak Batı Balkanlar’da uzun vadeli barışı sağlamak için vazgeçilmez ve kapsamlı bir desteğe sahip” dedi.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic de Brüksel’de sadece Federica Mogherini ile görüştü. Ardından Belgrad’a dönüş yaptı. Hiçbir açıklama yapmayan Vuçiç’in yerine Sırbistan hükümetinde Kosova işlerine bakan  Marko Gjuric bir açıklama yaparak, Kosovalıların tehdit, yalan ve hilelerinden dolayı Vuçiç’in, Thaçi ile görüşmediğini öne sürdü.

Diğer taraftan Thaçi, Vuçiç’in kendisini boykot etmediğini ikili görüşmelerin başka tarihlerde yapılacağını ifade etti.

Avrupa Birliği Komisyonu sözcüsü Maja Kocijancic, sosyal medyadan ‘’İki cumhurbaşkanının, bağlayıcı bir yasal anlaşmaya varma konusundaki çalışmalarına devam etmeleri konusunda tam bir kararlılık gösterdiğine inanıyoruz. Bir sonraki üst düzey toplantı bu ayın sonunda yapılacaktır’’ ifadelerini kullandı.

Kosova ve Sırbistan Cumhurbaşkanları ile ayrı ayrı görüşme yaptıktan sonra Mogherini,  “Her iki cumhurbaşkanıyla masadaki tüm konularda birkaç tur ikili görüşme yaptım. Zorluklar devam ediyor. Her iki cumhurbaşkanının da sürece devam etmeleri ve önümüzdeki aylarda uluslararası hukuka uygun olarak ilişkilerin tamamen normale dönmesi için yasal olarak bağlayıcı bir anlaşmaya varmaları için tam bir kararlılık göstermesi gerekir” dedi.

Thaçi,  Sırbistan Cumhurbaşkanının görüşmemesine ilişkin “Anlaşma için büyük olasılıkla çok az sayıda ciddi toplantı var, ancak diyaloğun devam etmesi gerekiyor. Büyük engeller var, büyük farklılıklar var, ama barış ve iyi komşuluk için diyalogdan başka alternatif yok. Yüzyıl süren bir çatışma bir gün veya hafta içinde çözülemez ama insanlar barış ve anlaşmayı hak ediyor” dedi.

LEAVE A REPLY