BM’de Öne Çıkanlar

0
513

 

Furkan Fuşa

Geçtiğimiz günlerde Birleşmiş Milletlerin merkezi olan New York’ta, BM’in 73.üncü Genel Kurulu düzenlendi. Genel Kurul görüşmeleri, 120’den fazla devlet ya da hükümet başkanının katılımıyla gerçekleştirildi. En çok merak edilen konuşmaların başında ABD’nin 45. Başkanı Donald Trump’ın konuşması vardı. Trump’ın konuşmasından öne çıkanlar ise şöyle:

Donald Trump yaptığı Genel Kurul konuşmasında Suriye’de yaşanan iç savaşa değindi. ABD ordusunun ve müttefiknin DEAŞ terör örgütünü o topraklardan çıkardığını ifade ederken, Esad’ı da kimyasal silah kullanımı için uyardı. Trump, “Emin olun eğer Esad rejimi kimyasal silah kullanmaya kalkarsa ABD buna karşılık verecektir” ifadelerini kullandı.

Trump konuşmasında Küreselleşmeyi reddettiklerini dile getirirken, “Dünya ticaret sistemi acilen değişmesi gerekiyor, Çin’in dünya ticaret sisteminde attığı adımlar dengeleri olumsuz etkiliyor” dedi. Trump, Petrol İhraç Eden Ülkelerin (OPEC) enerji üzerindeki etki ve politikalarına yönelik geçtiğimiz günlerde yaptığı eleştirilerini BM kürsüsünde bir kez daha yineledi.

Trump beklendiği gibi konuşmasından bir bölümü de İran’a ayırdı. İran Hükümeti’nin Suriye krizinde kaotik ve yıkıcı bir politika izlediğini ifade eden Trump, “..Komşu ülkelerin sınırlarına ve egemenliklerine saygı duymuyorlar, İran’daki diktatörlük Ortadoğu’ya kargaşa yaydı..” dedi. Konuşmasının devamında da Amerikan Başkanı Trump İran rejimine karşı izolasyon çağrısı yaptı. “…ABD İran rejimine karşı bir ekonomik kampanya başlattı. İran’dan ham petrol alan ülkelerin alımlarını kesmesi için bu ülkelerle çalışıyoruz. Tüm bu ülkeleri bu saldırganlığı devam ettiği sürece İran rejimini izole etmeye ve İran halkını desteklemeye çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

İran Cumhurbaşkanı Hassan Rouhani ise Genel Kurul da yaptığı konuşmasında, ABD yönetiminin İran’da rejimi değiştirme çabası içerisinde olduğunu, ABD’nin tek taraflı yaptırımların da ‘ekonomik terörizm’ olarak nitelendirdi. Ruhani konuşmasında nükleer anlaşmaya da değinerek, “Anlaşmanın on yıllar süren diplomatik çabaların ve yoğun görüşmelerin sonucu olduğunu, ABD’den tekrar müzakere masasına dönmesini istedi”. Rouhani, Dünya güvenliği için de işbirliği vurgusu yaptı.

Türkiye Cumhuriyeti Başkanı Recep Tayip Erdoğan’da, Birleşmiş Milletlerin 73.üncü Genel Kurulunda delegelere hitap etti. Erdoğan’ın konuşmasında öne çıkan başlıklar ise şöyle:

Erdoğan, toplantının Birinci Dünya Savaşı’nın bitmesinin 100’üncü yıl dönümünde gerçekleştirdiklerini söyleyerek, Birleşmiş Milletlerin 73 yıllık geçmişinde hiç de küçümsenemeyecek çalışmalar yürüttüğünü ve başarılar elde ettiğini belirten Erdoğan, ancak zaman içinde Birleşmiş Milletlerin insanlığın barış ve refah beklentilerini karşılamaktan uzaklaştığının da bir gerçek olduğunu vurguladı. Geçmiş toplantılarda da gündeme getirdiği ‘Dünya 5’ten büyüktür’ vurgulamasını yineledi. Erdoğan, “..BM Güvenlik Konseyi, veto hakkına sahip 5 üyenin çıkarlarına hizmet eden, zulümlere seyirci kalan bir yapıya bürünmüştür… Artık dünya, İkinci Dünya Savaşı sonrasının şartlarında değil, burada 194 ülkeden temsilciler var” dedi.

Çeşitli coğrafyalarda yaşanan ve yaşanmaya devam eden insani dramlara da dikkati çeken Erdoğan, bu konuda düzenin ancak Adaleti temin etmekten geçtiğine vurgu yaptı.

Erdoğan, “Hepimizin huzurlu ve güvenli geleceği için insanlığın adalet arayışıyla başlayan mücadelesini, adaletin tesisiyle sonuçlandırmayı başarmak mecburiyetindeyiz. Bugün dünyanın en zengin 62 kişisinin mal varlığı, toplam nüfusun yaklaşık yarısına yani 3,6 milyar insana denk, ..Farklı coğrafyalarda 258 milyon kişinin daha insani şartlarda yaşamak için yollara döküldü, 68 milyon kişinin zorla yerlerinden edildi” ifadelerini kullandı. Mülteci sorununa da değinen Erdoğan, 3.5 milyonu Suriyeli olmak üzere yaklaşık 4 milyon mülteciye ev sahipliği yapıyoruz, kamplarda kalan sığınmacıların ihtiyaçlarının tamamını da karşıladıklarını vurgu yaparak, Vatandaşlarımıza verdiğimiz ilaç dahil tüm sağlık hizmetlerinden ülkemizdeki sığınmacılar, hiçbir ayrım yapılmaksızın ücretsiz olarak yararlanabiliyor” dedi. “Kürsüden bir kez daha tüm tarafları, “Suriye’de adil ve sürdürülebilir siyasi çözüm arayışlarına yapıcı bir anlayışla destek olmaya davet ediyorum” vurgusunu yineledi.

Erdoğan Genel Kurula hitabında “Terör örgütlerine karşı ilkeli bir yaklaşım sergilenmesinin” gerekliliğine vurgu yaptı. “..Taktik çıkarları uğruna teröristleri on binlerce tır ve binlerce kargo uçağı silahla donatanlar, gelecekte bunun acısını mutlaka çekeceklerdir. Bir yandan terör örgütlerini desteklemek, bir yandan kapıları mültecilere kapatmak, bunun tüm yükünü de Türkiye gibi birkaç ülkeye yüklemek, kimsenin geleceğini daha güvenli, daha müreffeh yapmaz” dedi.

‘Fetö’ terör örgütüne de ayrı bir parantez açan Erdoğan, “..Bazıları daha karmaşık, daha gizli, daha aldatıcı yöntemler kullanıyor. Ülkemizde 15 Temmuz 2016 gecesi darbe girişimine kalkışıp 251 vatandaşımızı şehit eden, 2 bin 193 vatandaşımızı yaralayan FETÖ, işte böyle bir terör örgütüdür, ..Bu örgüt, faaliyetlerini ‘eğitim’, ‘yardımlaşma’, ‘diyalog’ gibi parıltılı kavramların ardına saklanarak, sivil toplum örgütü veya ticari kuruluş görünümünde sürdürmektedir.” dedi.

LEAVE A REPLY