Başbakan Haradinaj İstifa Etti

0
1051

Kosova Başbakanı Ramush Haradinaj, Lahey’de kurulan Özel Mahkeme’nin daveti üzerine, yargı karşısına bir başbakan olarak değil, sıradan bir vatandaş olarak çıkmak istediğini ifade ederek istifa etti ve Lahey’e gitti.

2017 yılında göreve gelen Kosova Başbakanı Ramush Haradinaj19 Temmuz’da Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Uluslararası Savaş Suçları Kosova Özel Mahkemesi’ne şüpheli olarak davet edilmesini gerekçe göstererek başbakanlıktan istifa ettiğini açıkladı.

Kosova Kurtuluş Ordusu’nun (UÇK) komutanlarından olan Ramush Haradinaj,  daha önce de iki defa Lahey’deki Uluslararası Mahkemede yargılanmış ancak delil yetersizliği nedeniyle beraat etmişti. Haradinaj,  tekrar davet edildiği Hollanda’daki Kosova Özel Mahkemesi’ne  ‘Kosova Başbakanı’ sıfatıyla değil,  UÇK savaşçısı olarak katılacağını belirtti.

Üçüncü defa yargılanma daveti alan Haradinaj birçok siyasetçi tarafından destek mesajı aldı. Kosova Cumhurbaşkanı haberin ardından yaptığı açıklamada, “Üzülerek Özel mahkemenin UÇK’nın bazı temsilcilerini ve Kosova Başbakanı RamushHaradinaj’ı mülakata davet ettiğini duydum. Başbakanın istifa kararına saygı duyuyorum ve Kosova Cumhurbaşkanı olarak, Kosova vatandaşlarının zamanında bilgilendirileceği anayasal ve yasal yeterliliklerime dayanarak hareket edeceğimiz konusunda söz veriyorum. Kosova Kurtuluş Ordusu savaşının saflığına inanıyorum ve özgürlük askerlerinin yüksek ahlaki değerlerine inanıyorum” dedi.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Alkesandar Vuçiç Haradinaj’ın istifası için, ‘‘Ramuş Haradinaj’ın istifası siyasi kandırmadır, böylece daha da popülerlik kazanır ve daha da aşırılık yanlısı olmaya yol açan siyasi muhalifleri kırar ve savaşan bir kahraman olur. Eski Yugoslavya’da meydana gelen her şeyden sorumlu olan tek suçlu damgasına maruz kalan insanlarımız için adalet tesis etmek için halkımızın beklenti ve ihtiyaçlarını anlıyoruz. Bu nedenle, Haradinaj’ı sorgulamaya davet etmelerinde halkımızın neşesini ve memnuniyetini anlıyoruz çünkü savaş suçlarından şüpheleniliyor’’ dedi.

İstifanın ardından hükümetin düşmesi ile seçim konusu gündeme geldi. Anayasaya göre başbakan istifa ederse ülke 45 gün içinde seçime gitmeli yada cumhurbaşkanı diğer partiler yada hükümet koalisyonu ile adayı belirleyip hükümeti kurma görevini verebilir.

Başbakan Haradinaj, Cumhurbaşkanı Thaçi’ye 22 Haziran’da istifasını sunarak 23 Haziran’da Hollanda’ya gitti.  Seçim konusu ise hala netlik kazanmadı.  8 Eylül’de seçime gidilme ihtimali üzerinde duruluyor.

Kosova’da insanlığa karşı işlenen suçlar ve özellikle savaş suçlarına bakan Özel Mahkeme (Asıl adı: Kosova Özel Odası ve Özel Savcılığı), Kosova Kanunları ile düzenlenmiş ancak tanıkların güvenliğinden dolayı Kosova’da değil de Hollanda’nın Lahey kentinde kurulmuş bir Mahkemedir.  Kosova Meclisi 2017 yılının Temmuz ayında gerçekleştirdiği oturumda söz konusu kurumun mevzuatını kabul etti ve o tarihten sonra Özel Mahkeme tamamen faal oldu. Avrupa Birliği’nin 150 personelinin bulunduğu mahkemede, dünyanın 14 farklı ülkesinden 20 hakim görev yapıyor. Mahkemenin masrafları ise Avrupa Birliği tarafından karşılanıyor.

LEAVE A REPLY