Başbakan Adayları Belli Oldu

0
846

Kosova 6 Ekimde seçime gidiyor. Siyasi partiler bu seçim öncesinde de Başbakan adaylarını açıklayarak kampanya yürütüyor.

Kosova Başbakanı Ramush Haradinaj’ın 19 Temmuz’da istifasının ardından 22 Ağustos’ta Meclis feshedildi. Meclisin bu kararını 26 Ağustos’ta onaylayan Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi, 6 Ekimi seçim tarihi olarak belirledi.

Siyasi partiler ise erken seçim tarihi belirlenmeden, başbakan adaylarını açıklayarak seçim
kampanyalarına başlamış oldu. Merkez Seçim komisyonu seçim tarihinin belirlenmesinin ardından olası ön koalisyonlar için 30 Ağustosa kadar süre tanıdı. Seçim kampanyaları için ise 25 Eylül – 4 Ekim tarihleri belirlendi ve seçimler için 6 milyon euroluk bir bütçe öngörüldü.

Seçime her partinin tek başına katılması öngörülürken, ilk koalisyon açıklaması AKR (Yeni Kosova İttifakı),Nisma Sosyal Demokrat ve PD (Adalet Partisi) partilerinden geldi. Yaptıkları açıklamada koalisyon anlaşmasını imzaladıklarını ve başbakanı adaylarının Nisma partisi Genel Başkanı Fatmir Limaj’ın olduğunu ifade ettiler.

Ardından koalisyon görüşmeleri devam eden LDK(Kosova Demokratik Birliği) ve VV (Kendin Karar Al)cephesinden LDK’nın başbakan adaylarının Vjosa Osmani olduğunu ifade etmesi ile bir anlaşma sağlanamadı. LDK ve VV seçim sürecine koalisyonsuz katılacak.

AAK (Kosova’nın Geleceği İçin İttifak) Genel Başkanı Ramush Haradinaj da bu seçim için PSD (SosyalDemokrat Partisi) ile koalisyon anlaşmasını imzaladıklarını ifade etti. Koalisyonun başbakan adayı Ramush Haradinaj olacak.

 

PDK (Kosova Demokratik Partisi) ise seçimlere koalisyon yapmadan tek başına katılacağını ifade etti. PDKbaşbakan adayı, PDK Genel Başkanı Kadri Veseli olacak.

Azınlıklardan Boşnak Demokrat Partisi, Vatan Demokrat Partisi ve Birleşik Boşnak Partileri de kendiaralarında koalisyon anlaşması imzaladı.

25 Eylül’de başlayacak olan seçim kampanyası 10 gün sürecek. Fakat partiler başbakan adayları ile kampanyalarına hız kesmeden devam etmektedirler.

LEAVE A REPLY