Avrupa Parlamentosunun Yeni Başkanı Seçildi

0
899

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerde 5 yılda bir gerçekleşen Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri bu yıl 23-26 Mayıs’ta yapıldı. %51 katılımın sağlandığı seçimlerde uçlardaki partiler oy artışı sağladı. Seçimde aşırı sağ ve yeşiller güç kazandı.

Seçimlerin ardından yeni dönemine başlayan Avrupa Parlamentosu’nda (AP) başkanlık seçimi yapıldı. AB kurumları içinde doğrudan halk tarafından seçilen tek organ olan AP’nin başkanı, 751 temsilcinin bulunduğu parlamentoda üyelerin oy çokluğuyla belirlenebildi.

AP’de başkanlık  için dört aday yarıştı.. O isimler, Sosyal Demokratlar’ın (S&D) adayı İtalyan David Maria Sassoli, Avrupa Yeşiller Partisi’nin (EFA) adayı Alman Ska Keller, Avrupa Birleşik Solu-İskandinav Yeşil Solu’nun (GUE/NGL) adayı İspanyol Sira Rego ve Avrupa Muhafazakarları ve Reformistleri (ECR) adayı Çekyalı Jan Zahradil.

Yeni kurulmasına rağmen Avrupa Parlamentosu’nda 29 sandalye elde eden Brexit Partisi parlamenterleri Strasbourg’da düzenlenen açılış oturumunda Avrupa Birliği Milli Marşı’nı sırtını dönerek protesto etti. Brexit Party lideri Nigel Farage, protesto sonrası euronews’e yaptığı açıklamada, “Bize empoze edilen yabancı bir milli marşa saygı duymuyorum” dedi.

Ardından 3 Haziran’da Fransa´nın Strazburg şehrinde toplanan Avrupa Parlamentosu yeni başkanını seçti. AP başkanı  Sosyal Demokratların adayı İtalyan David Maria Sassoli oldu. İtalyan Milletvekili David-Maria Sassoli, Avrupalı liderlerin yürütmenin başına bir sosyalisti aday gösterme kararının ardından bugün Avrupa Parlamentosu Başkanlığı’na seçildi.

Sassoli, oylamanın ikinci turunda 345 oy alarak rakipleri Jan Zahradil ve Ska Keller’ı geride bıraktı. Avrupa Parlamentosu Başkanı olarak Sassoli’nin görevinin meclis döneminin yarısına tekabül ederek iki buçuk yıl sürmesi bekleniyor.

Oylamanın öncesinde açıklama yapan Sassoli, “Avrupa, daha önemli bir rol oynayan bir parlamentoyla daha güçlü olabilir” dedi.

İtalyan doğumlu gazeteci ve politikacı David Maria Sassoli Demokrat Parti üyesi ve 2009’dan bu yana Avrupa Parlamentosu’nda görev yapıyor.

LEAVE A REPLY