Avrupa Parlamentosunda Kosova

0
1121

Kosova’nın 2019 yılı gündemi Sırbistan ile yasal bir anlaşma ve Kosova Karadağ sınır anlaşmasının bir yılının ardından gerçekleşmeyen vize muafiyeti.

27 Mart’ta toplanan Avrupa Parlamentosu Kosova vatandaşları için vize muafiyeti hakkında görüşmelerde bulundu. Avrupa temsilcileri arasındaki tartışmalar bu konudaki tutumlarda belirgin farklılıkların olduğunu gösterdi.  Ancak Kosova’nın Avrupa Parlamentosu’ndaki Kosova raportörü Tanja Fajon, “Avrupa Birliği’nin Kosova’ya verdiği sözleri yerine getirmediğini söyledi. Radikalizmin büyümesinin, özellikle gençler ve ziyaret amaçları için seyahatin sınırlandırılması ile ilgisi yoktur. Ancak evet, radikalleşmenin yükselişi, Kosova’nın AB’nin verdiği sözü yerine getirmediği için tecrit ve umutsuzluğunun bir sonucu olabilir”dedi. Fajon, Kosova’nın Avrupa bloku tarafından belirlenen tüm şartları yerine getirdiğini bir kez daha dile getirdi. Fajon, “Bugün Kosova’nın yükümlülükleri yerine getirmediği söylenirse, bu sorumsuz olduğunuzu gösterir” dedi.

Buna ek olarak, Kosova raportörü sosyal medyada, “Kosova, Batı Balkanlar’daki vize serbestleştirme haritasındaki son siyah nokta olmaya devam ediyor. AB hükümetlerinin neden vaatlerini yerine getirmediğini sordum. Avrupa olarak güvenilirliğimizi kaybediyoruz ve Kosova vatandaşlarının umutlarını kaybediyoruz” ifadelerini kullandı.

Bu tartışmaların ardından Avrupa Parlamentosunun bu sürecin bir sonraki adımları için 28 Mart günü Kosova vize muafiyeti konusunu oyladı. Oylamada sürecin devam etmesi için mevcut 469 milletvekilinden 331’i evet 126 hayır oy kullanırken, 12’si çekimser kaldı. Bu oylama, Avrupa Birliği’nde mayıs ayında yapılacak olan Avrupa Parlamentosu seçimlerinin yapılacağı içingeçiş sürecinde bile bu sürecin görevini devam ettirmek için yasal bir adımın parçası oldu.

Kosova Başbakanı Ramush Haradinaj sosyal medyadan oylama hakkında, “Avrupa Milletvekilleri Tanja Fajon liderliğinde – 331 oyla Avrupa Parlamentosunda, Kosova için vize serbestleştirmesi yargılanmasının başlatılması için verilen görev ikinci kez onaylandı. Bugün Strazburg’daki Avrupa Parlamentosu tarafından sunulan bu kadar güçlü bir siyasi irade, Avrupa Komisyonunun geçen yıl Brüksel’de onayladığı gibi Kosova kurumlarının ortaya koyduğu bütün şartları yerine getirdiğini bir kez daha teyit ediyor. Kosova vatandaşlarının Avrupa’da serbest dolaşım hakkından mahrum kalmaya devam etmesi tamamen haksız, sinir bozucu ve cesaret kırıcıdır.Kosova’nın kurumları ve vatandaşları adına, AB üye ülkelerinin başkentlerine, şu anda tam yedi yıl geldiğinde kazanan ve tartışmasız bir durum olarak Kosova için vize serbestleştirilmesi konusuna yön ve bilgi vermeye davet ediyoruz. Vize rehberi bize gönderildiği tarihten itibaren Kosova, Avrupa Birliğine giden yolumuzu ilerletme konusundaki taahhüdüne odaklanmaya devam ediyor ve İstikrar ve Ortaklık Anlaşması’nda bir araya getirdiğimiz değerlere ve ilkelere şiddetle bağlı kalmaya devam ediyor” dedi.

Kosova ile Avrupa Birliği arasındaki vize muafiyeti süreci 2012 yılında başladı. Avrupa Birliği, Avrupa Komisyonu’ndan vize muafiyeti için olumlu bir öneri almak üzere Kosova’yı 95 kriteryerine getirmekle görevlendirdi. Avrupa Komisyonu tarafından Temmuz 2018’de böyle bir öneride bulunulmasının ardından2018’in eylül ayında, Avrupa Parlamentosu Kosova için vize muafiyeti konusu lehine oy kullandı. Geçtiğimiz yılın Aralık ayında, Bakanlar Kurulu, Kosova vize muafiyeti konusunu toplantı gündeminde hiçbir karar vermedi. Kosova, vatandaşları Schengen bölgesindeki vize rejimine tabi olan bölgedeki tek ülke olarak kaldı.

LEAVE A REPLY