Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun Balkanlar ve Türkiye Raporu

0
900

Görev süresi ekim sonunda bitecek olan mevcut AB Komisyonu’nun, 2019 Genişleme Paketi kapsamında Batı Balkan ülkelerine ve Türkiye’ye ilişkin raporlar ele alındı.

Raporlara ilişkin açıklamayı Avrupa Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn yaptı. Avrupa Parlamentosu Dışilişkiler Komitesinde, AB’ye üyelik sürecindeki Batı Balkan ülkelerinin durumunu değerlendiren Hahn, bölge ülkelerinin üyelik sürecinde olumlu gelişmeler kaydettiğini söyledi.

Hahn, Batı Balkan ülkelerinin gelecekte uzlaşma ve komşuluk ilişkilerini geliştirme noktasında daha fazla çalışması gerektiğini belirterek, bölge ülkelerinde özellikle işsizlik, düşük doğum oranları ve göç gibi konularda önlemler alınması gerektiğinin altını çizdi.

Hahn, AB’ye üyelik yolunda hızla ilerleyen Sırbistan ve Karadağ’ın da hukukun üstünlüğü alanında gelişme kaydetmesi gerektiğini ifade ederek, “Belgrad ile Priştine arasındaki diyalog süreci de sürdürülmeli ve istikrarlı bir ortam oluşmasına katkı sağlanmalı. Sırbistan ve Kosova, provokasyonları görmezden gelmeli. Ayrıca Kosova, Bosna Hersek ve Sırbistan menşeli ürünlere uyguladığı yüzde 100 gümrük vergisini iptal etmeli” değerlendirmesinde bulundu.

Bölge ülkelerinden Arnavutluk’un yargı ve adalet reformları konusunda önemli bir dönüşüm gerçekleştirdiğini, Kuzey Makedonya’nın da komşusu Yunanistan ile arasındaki isim meselesinin çözümü noktasında tarihi bir anlaşmaya imza attığını aktaran Hahn, “Bu bağlamda, iki ülkeyle de katılım müzakereleri sürecinin bir an önce başlatılmasını öneriyorum” diye konuştu.

Aday ülke statüsü almayı bekleyen Bosna Hersek’in birçok alanda reform uygulaması gerektiğine dikkati çeken Hahn, geçen yıl ekimde yapılan genel seçimden beri hala hükümetin kurulamadığı Bosna Hersek’in, ilk adım olarak hükümeti kurması gerektiğini sözlerine ekledi.

Raporda önceki senelerde olduğu gibi Türkiye’de insan hakları ve demokrasi konularında ciddi bir gerileme olduğu belirtilirken ilk defa ekonomi ve serbest piyasa konusunda endişeler öne çıkarıldı. Türkiye’de insan hakları ihlallerinin derinleştiğini ve ekonomi dahil birçok alanda ‘geriye gidildiğini’ söyleyen Hahn, ‘Türkiye AB’den uzaklaşmaya devam ediyor” dedi. Ankara ile yapılan mülteci anlaşmasından memnun olduklarını belirten Hahn, “Ortak çıkarlarımız doğrultusunda işbirliğimiz devam ediyor” diye konuştu.

Raporun açıklanmasının ardından AB Kosova Şefi Natalia Apostolava, “AB’ye giden yol şanssız ne yazık ki, Kosova’nın karşılaştığı zorlukları yansıtıyor. Meclis çalışmaları kibar bir politik çevre tarafından baltalandı. Genelde hükümetin aldığı kararlar yasalarla uyumlu değil. Ek % 100 vergi bölgesel çabaları baltalıyor ve sürdürülebilir değil. Bunun aşılacağını umuyoruz. Birçok durumda, siyasi gerekçelerle haksız atamalar devam etmiştir. Savaş suçları ile itham edilenleri yüksek makamlarda tayin etmek hayal kırıklığı yaratıyor” diye konuştu. Apostolova,  “Kosova’da ilerleme kaydedildiğini söylerken eğitim gibi diğer alanlarda daha fazla katılımın olması gerektiğini söyledi. Eğitimi geliştirmek için daha fazla katılımın yapılması gerekiyor, Kosova kurumlarının ciddiyetle çalışması gerekiyor, bu Kosova için politik bir yıl oldu. Komisyon vize şartlarının yerine getirildiğini değerlendirdi. Kosova-AB ortaklığını destekliyoruz. Gelişme gösterilen alanlar olduğu gibi çalışılması gereken alanlar da vardır’’ dedi.

LEAVE A REPLY