Amerika’dan Baskı Artıyor

0
1244

Kosova’nın Sırbistan ve Bosna Hersek’e uygulamaya başladığı ek vergileri serbest ticaret ve liberal ekonomi ilkelerine aykırı gören Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Kosova’ya tavsiye niteliğindeki telkinlerinden sonra daha sert tedbirler alacağını beyan ettiği bir mektup gönderdi. Mektupta bazı yaptırımların da uygulanabileceği kaydedildi.

Kosova’nın Sırbistan ve Bosna Hersek ürünlerine 21 Kasım 2018’den itibaren uygulamaya başladığı %100 ek vergi Avrupa Birliği ve ABD’den tepki aldı. Ancak tüm baskılara rağmen Kosova Başbakanı Ramush Haradinaj  ek vergilerin karşılıklı tanıma ile kaldırılacağını ifade etti. ABD’nin Priştine Büyükelçisi Philip Kosnett ile görüşmeler de sonuç vermeyince 12 Şubat’ta ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Matthew Palmer Kosova’ya bir mektup gönderdi.  Mektupta Kosova’nın Sırbistan ve Bosna Hersek’e  uyguladığı verginin Kosova-ABD ilişkilerine zarar verdiği açıkça belirtildi. Palmer’ın Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi, Başbakan Ramush Haradinaj ve Meclis Başkanı Kadri Veseli’ye gönderdiği mektupta, Kosova’nın vergiyi kaldırmaması halinde ABD’nin güvenlik alanında işbirliğini durdurmaya karar verdiğini açıkça belirttiği ifade edildi.

Kosova Başbakanı Ramush Haradinaj mektup hakkında gazetecilere, “Tutumumuzu açıkladık, biz Amerika’yı severiz, ancak  Sırbistan ve Rusya’ya teslim olmayız. Vergi Amerika’ya karşı koyulmadığı gibi  Sırbistan ile yürütülen diyalog için de belirlenmedi. Ancak 20 yıllık donmuş ilişkiler var. Vergi meselesi ve serbest ticaretin halledilmesi için Kosova’nın tanınmasını içeren son bir anlaşma istiyoruz. Amaç, yirmi yıl geçtikten sonra bir anlaşma durumuna gelmektir. Ancak artık Sırbistan’ın INTERPOL’de, tanımada ve FSK ailelerine saldırgan hali karşısında bizimle dalga geçmesine izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

Kadri Veseli’nin Genel Başkanı olduğu PDK partisinden gelen açıklamada ise Sırbistan ile nihai anlaşmaya varıncaya kadar vergi konusunda geçici çözümlere sıcak bakıldığı belirtildi. Veseli’nin vergilerin 120 gün kaldırılması konusunu desteklediği ifade edildi. Kadri Veseli Klan Kosova’ya yaptığı açıklamada son eylemlerle Sırbistan’ın hatalardan faydalanmasına izin verilmemesi gerektiğini belirtti. Kosova’nın Amerika Birleşik Devletleri ile dostluğu sürdürmeye kararlı olması gerektiğini söyledi.

Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi ise Haradinaj’ın verginin kaldırılmaması konusundaki ısrarını eleştirdi. Thaçi, Sırbistan’a uygulanan verginin geri çekilmesi aynı zamanda ABD’yle dostluğun korunmasıyla ilişkili olduğunu söyledi. Thaçi, ABD’nin Kosova halkıyla dostluğunu etkileyebilecek bir lider olmadığını belirterek “Yetkiler ayrı, hükümetin Avrupa-Atlantik geleceği ile ilgili stratejik kararlar alması gerekiyor” dedi.

LEAVE A REPLY