ABD’li diplomatın, Priştine ve Belgrat ziyareti

0
1199

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı David Hale, Priştine ve Belgrat’ta temaslarda bulunarak, iki ülke arası varılacak bir anlaşmayı desteklemeye hazır olduğunu dile getirdi.

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı David Hale, Kosova ve Sırbistan arasında ilişkilerin normalleşmesi konusunda 8 Mart’ta Belgrad’ta Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç ile görüştü. Görüşmenin ardından ABD Belgrad Büyükelçiliği sosyal medyadan yaptığı açıklamada, “ABD’nin Kosova tarafından ek verginin kaldırılması, karşılıklı provokasyonların kesilmesi ve müzakerelerin devamının” görüşüldüğü ifade edildi. Açıklamada ayrıca ABD’nin Sırbistan ile olan ortaklığını desteklediğini ve daha güçlü ilişkiler kurmak istediği belirtildi.

Öte yandan Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandan Vuçiç, Sırbistan’nın kısa bir süre içerisinde, Kosova’nın Brüksel anlaşmalarına ilişkin yükümlülüklerini yerine getirmemesine, Sırp mallarına tarifelerin uygulanmasına ve Priştine tarafının görüşmelerin durdurulmasına neden olduğu için tepki göstereceğini ve tedbirler alacağını ifade etti.

9 Mart’ta ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı David Hale Kosova’da Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi, Kosova Başbakanı Ramush Haradinaj ve Kosova Meclis Başlanı Kadri Veseli ile görüştü.

Hale, görüşmenin ardından basına yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Kosova’da bulunmaktan memnunum. Kosova ile ilişkilerimiz son derece güçlü. Kosova halkı, Amerikan halkı ve liderlerimiz arasında derin bir dostluğumuz var. Kosova’nın durumuna, güvenliğine ve dostluğuna çok dikkat ediyoruz. Kosova’nın güvenlik ve ekonomi ile yakın bağları olan bağımsız ve demokratik bir devlet olarak ilerlediğini görmek her iki ülkenin hem Amerika’nın hem de Kosova’nın çıkarına olduğuna inanıyoruz. Birlikte uzun bir geçmişimiz var. Kosova’nın geleceği için güvenlik işbirliği, kalkınma için yardım ve Kosova’nın egemenliğine destek konusunda kararlıyız. Kosova’nın daha iyi bir gelecek için kritik bir adım önde olduğunu düşünüyoruz. Sırbistan ve Kosova arasındaki kapsamlı ve faydalı bir anlaşma, özünde karşılıklı tanıma taahhüdüyle bu geleceğe ulaşmanın yoludur. Bu yüzden Belgrad’a gittim ve bu yüzden ABD’nin yapıcı bir rol nasıl oynayabileceğini değerlendirebileceğimizi görmek için buradayım. Bu yolculuk boyunca gerekli kararı vermenin ve müzakere masasında görüşülecek konuları belirlemenin Kosova ve Sırbistan’a bağlı olduğunu vurgulamak istiyoruz. Anlaşmanın sürdürülebilir olması ve bölgeye istikrar getirilmesi için yaratıcılık, esneklik ve tanınma gerektiğine inanıyoruz. Ayrıca Kosova liderleriyle hukukun üstünlüğü konusunda harekete geçme, yolsuzlukla mücadele, politikada yönetişimi iyileştirme ve politika çerçevesi üzerinde ayarlama vaadi hakkında konuştum. Suçlanan veya ciddi suçlardan mahkum olan kişilerin seçimine yapılan siyasi müdahaleler endişe vericidir. Kosova halkı daha iyisini hak ediyor. Şimdiye kadar taraflar güçlerini göstermek istedi, şimdi bilgeliği göstermenin zamanı geldi.”

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Hale, diyaloğun engellenmesi konusunda ne Kosova’yı nede Sırbistan’ı suçladı. Ancak, Hale “Biz bu sürece taraf değiliz” diyerek, ABD’nin iki taraf arasında imzalanan anlaşmayı ‘kırmızı çizgilerden bahsetmeden’ destekleyeceğini de sözlerine ekledi. Kosova ve ABD raporlarına göre, bunun “uzun bir tarih olduğunu ve Kosova’nın geleceğine olan bağlılığımızın sarsılmaz” olduğunu ifade etti.

Kosova Cumhurbaşkanı Thaçi görüşmenin ardından sosyal medyada, “Hale ile görüşmemizin konusu Kosova’daki siyasi gerçeklik, ülkenin Avrupa-Atlantik geleceği ve ABD ile ikili işbirliği idi. Ayrıca, Balkanlar’daki mevcut gelişmelerden de bahsettik, özellikle Kosova’yla Sırbistan arasındaki diyaloğun bu yeni momentumda, tüm açık meseleleri kapatacak kapsamlı bir anlaşma için bir fırsat olarak sürdürülmesine özellikle vurgu yaptık.  İki ülke arasında karşılıklı tanıma, ilişkilerin normalleşeceği işbirliği yapacak duruma gelmesi için yasal bir anlaşmanın yapılması gerektiğini belirttik. Kosova, daha kapsamlı ve şeffaf bir diyaloga hazır olma konusundaki kararlılığını yineledi. Bunun için Kosova Meclisi, Diyalog Platformunu da onayladı” diye konuştu.

Başbakan Ramush Haradinaj ise sosyal medyadan, “Bu birlik, diyaloğun ve hukuk platformunun oylanmasından sonra daha da önemli. Diyalog için hazır olduğumuzu ve Sırbistan’ı masaya dönmeye ve serbest ticaret dahil tüm açık meseleleri tartışmaya ve mevcut sınırlarda tanınması ile sonuçlanan bir anlaşmaya varmaya davet ettiğimizi yineledim” dedi.

LEAVE A REPLY