ABD Elçiliğinin açıklamasına Türkiye’den cevap geldi

0
1313

 

Amerika Birleşik Devletleri’nin Priştine Büyükelçiliği tarafından geçen yıl 6 FETÖ’cünün Türkiye’ye iadesi konusunda yaptığı açıklamaya Türkiye’den cevap geldi. 13 Mart 2019 tarihinde Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy’un ABD Priştine Büyükelçiliği’nin, FETÖ İltisaklı altı kişinin sınır dışı edilmesi olayına ilişkin açıklamalarda bulundu. Dışişleri Sözcüsü Aksoy:  ‘‘FETÖ terör örgütünün yurtdışındaki uzantılarıyla mücadelemizde, birçok ülke ile işbirliği içinde somut sonuçlar almaktayız. Bu örgütün sadece Türkiye’ye karşı değil, faaliyet gösterdikleri ülkelerin güvenliği bakımından da ciddi risk oluşturduğu gerçeği giderek daha iyi anlaşılmaktadır. Nitekim İslam İşbirliği Teşkilatı’nın (İİT) yanı sıra, son olarak Pakistan da FETÖ’yü terör örgütü ilan etmiştir. Dünyanın farklı bölgelerinde 20’nin üzerinde ülkede FETÖ okulları kapatılmış, kontrol altına alınmış veya Türkiye Maarif Vakfı’na devredilmiştir. Balkanlar bölgesindeki bazı ülkelerin de aralarında bulunduğu çok sayıda devlet, ülkelerindeki FETÖ unsurlarını topraklarından sınır dışı etmiştir. FETÖ unsurlarına karşı yürütülen cezai soruşturmalar da bulunmaktadır. Bu işlemlerin tamamı ilgili ülkelerin ulusal mevzuatları çerçevesinde gerçekleştirilen ve uluslararası hukukun da cevaz verdiği adımlardır. Terörizmle mücadelenin temel şartlarından biri, hukuk ilkeleri temelinde samimi bir uluslararası işbirliğidir. Özellikle değer verdiğimiz Balkanlarda ülkemize yönelik yaşamsal bir tehdit olan FETÖ’ye karşı önlem alan ülkelerin bu sağlam yaklaşımlarını sürdürmelerini önemsiyoruz. Diğer ortak ve müttefiklerimizi de FETÖ’ye karşı alınan önlemleri engellemeye çalışmak yerine, aynı basiretli yaklaşımı göstermeye davet ediyoruz’’ dedi.

ABD’nin Priştine Büyükelçiliği 11 Mart 2019 tarihinde bir açıklama yaparak yaklaşık bir yıl önce Türkiye’ye iade edilen 6 FETÖ-cü ile ilgili hukuki süreci işleyişinden memnun olmadığını dile getirmiş, siyasi müdahalenin yapıldığını öne sürmüştü. ABD’nin bu açıklamasına daha sonra Almanya ve İngiltere Büyükelçiliklerinden de destek gelmişti. Bu açıklamaların ardından Türkiye Dışişleri Bakanlığı bir açıklama yaparak FETÖ ile mücadelenin hem yurtiçinde hem de yurtdışında sürdüğünü, çünkü faaliyet gösterdikleri her yerde güvenlik tehdidi oluşturduklarını dile getirdi.

Geçen yıl Mart ayında Türkiye’nin Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ve Kosova İstihbarat Ajansı (AKI)’nın etkin işbirliği içerisinde Kosova’da bir operasyon gerçekleştirildi. FETÖ’nün 6 üst düzey mensubu Kosova polisi tarafından yakalanıp Türkiye’ye iade edilmişti.

LEAVE A REPLY