6 Ekim Seçimine Doğru

0
2704

6 Ekim’de yapılacak erken seçim için 17 Eylül’de 25 siyasi oluşumun yarışacağı numara çekilişi yapıldı. Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) seçimde 127 numarada yarışacak.

PDK (Kosova Demokratik Partisi) 112, AAK (Kosova’nın Geleceği İçin İttifak) ve PSD (Sosyal Demokrat Partisi) 119, VV (Kendin Karar Al Hareketi) 126, AKR (Yeni Kosova İttifakı),Nisma Sosyal Demokrat ve PD (Adalet Partisi) 122, LDK(Kosova Demokratik Birliği) 134, Kosova’nın tek Türk partisi Kosova Demokratik Türk Partisi ise seçimde 127 numarada yarışacak.

Çekilişin ardından KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar seçim bildirisi yayınladı. Yağcılar, “Tek parti olarak oy listelerinde yer almak oldukça önemli ve olumlu bir gelişmedir, bir başarıdır, birliğin göstergesidir ve geçmişin zaferidir.  Bu iç yarışı partinin geleceği, toplumsal dayanışma ve birlik açısından partimizin lehine çevirmemiz gerekir, diğer bir deyişle partiye artı değer sağlamalıyız. Önümüzdeki seçimler bizim için, toplumumuz için, partimiz için önemli bir seçimdir, partinin güçlenmesi açısından yeni bir fırsattır, toplumumuzda var olan, açık olan sorulara cevap verme fırsatıdır, kötü gidişata dur deme zamanı, istediğimiz çözümleri hayata geçirebilmek için tam zamanıdır. Bu ayarı ve dengeyi de yapabilecek ve sağlayabilecek kapasitede yeni seçilecek milletvekillerimiz, Genel başkanımız ve parti kurumlarımız olmalıdır” dedi.

Kosova Demokratik Türk Partisi bu yılki seçimlere 30 aday ile katılıyor. KDTP’de parti içi seçim sürecinde meydana gelen kutuplaşmalar ve merkezi yönetim ile genel başkanın seçim sürecinin henüz tamamlanamaması genel seçim sürecinde iç rekabeti ve yarışı da etkileyecek. Ancak ikinci bir Türk partisinin seçimde yer almaması KDTP’ye bir avantaj sağlayıp, kontenjanla sağlanan iki milletvekilinin KDTP tarafından kullanılmasını garantilemiş durumda. KDTP seçmeni 30 aday arasından bir erkek ve bir kadın milletvekilini seçmiş olacak.

 

LEAVE A REPLY