Haftaya Bakış – Haber Bülteni

0
1102

HABER BÜLTENİ

19.03.2018

Manşet

Kosova Meclisinde Yeni Grup

Kosova Meclisinde son dönemlerde Vetevendosje Hareketinden (VV) istifa eden milletvekilleri yeni parlamenter grubu kurdu.

2017 yılı sonunda Vetevendosje Hareketinden  (VV)bu Hareketin içinde oluşan anlaşmazlıklar ve bunu izleyen istifalar hareketin ikiye bölünmesine neden oldu. İstifa eden Aida Dërguti, Visar Ymeri, Faton Topalli, Fisnik Ismaili, Dukagjin Gorani, Driton Çaushi, Dardan Sejdiu, Frashër Krasniqi, Dardan Molliqaj, Besa Baftiu, Salih Salihu ve Shqipe Pantina milletvekilleri 14 Mart 2018 yılında resmi bir dilekçe ile yeni grup kurma girişiminde bulundular. Yazıda  yeni parlamenter grubunun ismi Bağımsız Milletvekilleri Grubu olarak belirtilirken listede Aida Dërguti’nin ismi ilk sırada yer aldı. Ancak Grup Sözcüsü olarak  Dardan Sejdiu yer aldı.  İstifa eden milletvekili Donika Kadaj ise  siyasete başladığı parti olan Kosova’nın Geleceği İçin İttifak Partisine (AAK) geri dönüş yaptı. Donika’nın  AAK partisiyle devam edeceğini Kosova Başbakanı ve AAK lideri Ramush Haradinaj duyurdu.

Bu gelişmelerden sonra VV Hareketi Donika Kadaj’ın siyaset duruşunun olmadığını yeni grup kuran 12 milletvekillinin ise açıklayıcı bir durumlarının olmadığını ve VV hareketinden ne farkları olduğunu belirtmedikleri ifade edildi. Bu uzaklaşmaların parti içinde çatlama değil sorumluluklardan, görevlerden, verilen sözlerden ve politikadan kaçma olarak değerlendirildi. Vetevendosje tarafından yapılan açıklamada “Bu maceralardan sonra VV’nin daha önce hiç olmadığı kadar büyümek ve güçlenmek için tüm fırsatlara, iradeye ve kapasiteye sahiptir. Hareketleri bölme ve yok etme planları başarısız oldu. Utanç, tarihsel sorumluluklarını anlamayan ve kendilerini politik ve ideallere dayandıranlarla birlikte kalacaktır” denildi.

Siyaset

Wess Mitchell Ziyareti

ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Wess Mitchell 12 Mart 2018 tarihinde Kosova’ya geldi. Havaalanında Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaqi tarafından karşılanan Mitchell düzenlenen basın toplantısında Kosova, Karadağ ile yapılan sınır anlaşmasının onaylanmasının gerekli olduğu vurgulandı. Thaqi, Kosova’nın ve tüm bölgenin Avrupa-Atlantik geleceği hakkında tüm Batı Balkan ülkeleri için kalıcı barış, iyi komşuluk ve Avrupa perspektifinin güçlendirilmesi için kararlı olduklarını belirti.  Thaqi, Kosova’nın bir devlet olarak bölgesel ve küresel zorluklarla yüzleştiğini, bunlarla mücadelede ABD’nin Kosova’nın yanında olmasının büyük katkılar sağladığını  değerlendirdi.

Kosova ziyaretinin ardından Sırbistan ziyareti gerçekleştiren Mitchell, Brüksel’in Kosova ve Sırbistan arasında yürütülen diyalogları ABD’nin desteklediğini ve iki ülkenin de şartları yerine getirmesi gerektiğini vurguladı. Mitchell, Kosova’nın güvenlikle ilgilenecek profesyonel güçler kurma hakkına sahip olduğunu ve bunu engellemenin kimsenin hakkı olmadığını ifade etti. Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vuçiç ise Kosova’nın güvenlik güçlerinin ordulaşması konusunda  uzlaşmadıklarını ve 1244 sayılı karara göre sadece KFOR güçlerinin olduğunu başka bir güvenlik güçlerinin olmadığını vurguladı.

 

Hırvatistan Dışişleri Bakanının Kosova Ziyareti

Kosova’ya resmi ziyarette bulunan Hırvatistan Dışişleri Bakanı Marija Pejçinoviq görüşmenin ardından Kosova Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Behgjet Pacolli ile basın toplantısı düzenledi. İki ülkeyi ilgilendiren konuların ve geleceğe yönelik işbirliklerin konuşulduğunu bildiren Pacolli, “Hırvatistan Kosova’ya hem bölgesel hem de Avrupa konularında destek olmuştur. Karşılıklı olarak bölgesel ve ekonomik işbirliklerimiz konusunda görüştük. Kosova ekonomik anlamda Hırvatistan’a kapıları daima açıktır ve bu Kosova’nın yararına olacaktır” ifadelerini kullandı. Sırbistan ile olan diyalog sürecine değinen Bakan Pejçinoviq, “Sırbistan ile diyaloğun devam etmesi ve bir sonuca varılması, varılan sonucun hukuksal olarak uygulanabilir olması gerekiyor” dedi.

Apostolova’dan Eğitim Uyarısı

Avrupa Birliği Kosova Ofis Şefi Natalya Apostolova, “Kosova’da Stratejik Eğitim Planı Uygulaması” raporunun yayınlanmasında, siyasi sistemin eğitime olan müdahalesiyle ilgili hayal kırıklığını dile getirdi. Bu müdahalelerin Kosova’nın eğitim alanında kötü sonuçlar elde etmesine sebebiyet verdiğine inanan Apostolova yaptığı açıklamada: “Eğitime siyasi müdahale olmamalıdır, aynı zamanda öğretmenlerin nitelikli olması gerekir. Müdahaleler durumunda, PISA’nın üzücü ama bir o kadar da gerçek sonucunda da görüldüğü üzere öğrencilerin yazma okumayı çözemediği sonucuna varılıyor” ifadelerini kullandı.

Eğitimde yapılan grevlere de değinen Apostolova, “Son zamanlarda farklı kurumlarda, özellikle eğitimde meydana gelen zam talebi, kamu yönetiminde reforma ve maaşların kategorize olarak belirlenmesi gerektiğini gösteriyor. Eğitimde yapılan reformlar hızlı sonuç vermez bir neslin geçmesini beklemek gerek” dedi.

 

Kosova ile Slovenya Arasında Ekonomik İşbirliği Protokolü İmzalandı

Kosova Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Behgjet Pacolli ve Slovenya Dışişleri Bakanı Karl Erlavec katılımıyla ekonomik işbirliği protokolü imzalandı.

Slovenya Dışişleri Bakanı Karl Erjavec resmi temaslarda bulunmak üzere Kosova’yı ziyaret etti. Başbakan Ramush Haradinaj, Meclis Başkanı Kadri Veseli ve mevkidaşı Behgjet Pacolli ile görüşmeler gerçekleştirdi.

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Behgjet Pacolli ile olan görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi. Düzenlenen basın toplantısında Erjavec 2016-2017 yıllarına kıyasen Slovenya ve Kosova arasında olan işbirliği % 9 oranında arttığı bildirildi. Kosova’nın Euroatlantik yolunda olan desteklerinin durmayacağını belirten Erjavec, Kosova ve Sırbistan diyaloğunun iki ülkenin AB’ye üyeliği adına normalleşmesi gerektiğini kaydetti. Aynı zamandan Kosova’ya vize serbestliğinin sağlanması Slovenya’nın ticari açıdan çıkarına olacaktır ifadelerine yer verdi. Kosova’nın Uluslararası örgütler UNESCO ve INTERPOL’a üyeliği konusunda Erjjavec’in desteğini aldığını bildiren Pacolli, Slovenya’nın Kosova’nın güçlü ekonomik partneri olduğunu kaydetti. Başbakan Haradinaj ve Meclis Başkanı Veseli ile olan görüşmelerde de Slovenya’nın Kosova’ya olan desteğinin bitmeyeceği ve iki dost ülke olarak kalınacağı kaydedildi.

13 Mart 2018 tarihinde de Kosova ve Slovenya işletmeleri arasında işbirliğini derinleştirmek için Kosova Ekonomi Odası ve Kosova Dışişleri Bakanlığı çeşitli sektörlerden 150 Kosovalı ve 40 Sloven şirketinin katıldığı Kosova –Slovenya Ekonomi Formu düzenlendi.

Forumda Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Behgjet Pacolli, siyasetin sağlıklı bir ekonomi tarafından desteklenmesi gerektiğini ifade ederek, iki ülke arasındaki ticaretin gelişmesi konusunun önemli olduğunu ifade etti.

Slovenya Dışişleri Bakanı Karl Erlavec, Avrupa Birliği’nin en yenilikçi ülkesi olduklarını  ve deneyimlerini paylaşacaklarını ifade etti.

Ekonomik İşbirliği Protokolü Kosova Dışişleri Bakanlığı Ekonomi Diplomasisi Departmanı Müdürü Güner Ureya ve Slovenya Dışişleri Bakanlığı temsilcisi Alenka Suhadolnik tarafından imzalandı.

TOPLUM

İstiklal Marşının Kabulü

Türkiye Cumhuriyeti İstiklal Marşı Kabulünün 97. Yılında Mehmet Akif Ersoy Kosova’da anıldı.

12 Mart 2018 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç, himayesinde Mehmet Akif Ersoy’u anma ve İstiklal Marşının kabulünün 97. Yıldönümü  Priştine Yunus Emre Enstitüsü ev sahipliğinde düzenlenen Mehmet Akif ve Gençlik konulu programla anıldı. Programda Büyükelçi Kıvılcım Kılıç, bu seneki anma etkinliklerinin temasının “Mehmet Akif ve Gençlik” olduğuna işaret ederek, “Kosovalı bir aileden gelen, Türkiye ile Kosova’nın en önemli ortak değerlerinden olan” Milli Şairimiz Mehmet Akif’i bugün burada, geleceği kuracak, bugünün genç dimağları ve onları yetiştiren öğretim görevlileri ile birlikte düzenlemenin çok anlamlı olduğunu ifade etti. Kılıç, İstiklal Marşımızın da “yüreği vatan ve istiklal sevgisiyle dolu bir şairin milletimize ebedi hediyesi” olduğunu, İstiklal Marşı’ndaki “Korkma!” seslenişinin “en olumsuz durumlarda dahi ümitli kalabilmeyi” haykırdığının altını çizdi. Etkinlikte ayrıca Priştine Üniversitesi Filoloji Fakültesi öğretim üyelerinin Mehmet Akif hakkında sunumları ve gençlerin görüşleri dile getirildi.

 

Çanakkale Zaferi Prizren’de anıldı

Çanakkale Zaferi’nin 103. Yıldönümü vesilesiyle 18 Mart 2018 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç’ın himayesinde ve Yunus Emre Enstitüsü organizasyonunda bir program düzenlendi. Programa Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç, Türkiye’nin Prizren Başkonsolosu Eylem Altunya, Kosova Meclis Başkan Yardımcısı ve Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) Milletvekili Müferra Şinik,  Milletvekili Fikrim Damka’nın yanı sıra çok sayıda kurum ve kuruluş temsilcisi ile halk katıldı.

Büyükelçi Kıvılcım Kılıç yaptığı konuşmada, 103. Yıldönümünü “gurur ve mutlulukla” kutladığımız ve “tarihi zaferlerimizin en büyüklerinden” olan Çanakkale Zaferimizin, “milletimizin tarihteki en zorlu ve en şanlı sayfalarından biri” olduğunu, milli şairimiz Mehmet Akif’in Çanakkale Savaşı’nı “dünyada eşi olmayan, en kesif ordulara karşı verilen bir var olma mücadelesi” olarak tanımladığını, milletimizin Çanakkale’de “çok uluslu güçlere karşı” verdiği mücadelesi sonunda “bir destan” yazdığını ifade etti. Kosova Meclis  Başkan Yardımcısı Müferra  Şinik ise  Türk milletinin ve tarihinin en önemli günlerinden biri olan 18 Mart Çanakkale Zaferinin, inanmışlığın, her kare vatan toprağının kutsal olduğu inancının bir timsali olduğunu belirtti.

Programda, Türk Yazarlar Derneği tarafından hazırlanan şiirler ve düşüncelerin yanı sıra, şiir, resital ve müzik programları ile Çanakkale Zaferi anıldı.

 

Ve diğer, beynelmilel

 

Makedonya Diller Yasası

Makedonya’da, Makedoncanın  yanında Arnavutçanın da ikinci resmi dil olarak kullanılmasına imkan veren “Dillerin Kullanımı Yasası” 11 Ocak’ta mecliste onaylandı. Fakat  Makedonya Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov çok etnikli bir toplum kurmak yerine, sadece Arnavutçayı favorize eden ve adil olmayan bir yasasın doğru olmayacağını ifade ederek, Dillerin Kullanımı Yasası ile ilgili kararnameyi imzalamayacağını açıkladı.

Makedonya Cumhurbaşkanı’nın yasayı imzalamamasının ardından yasada olası değişiklikler ve eklemeler için Meclise iade edildi.  Yüksek tansiyonlu geçen oturumda muhalefet partisi VMRO – DPMNE oturumu durdurmak istedi fakat yasa 64 evet oyu ile yasa onaylandı ve Meclis Başkanı Talat Xhaferi yasayı imzaladı.

Anlaşmanın imzalanmasının ardından Makedonya’da Arnavutların Manevi ve Kültürel Mirası Enstitü binası duvarlarında kimliği belirsiz kişilerce ‘Arnavutlar için ölüm ‘ sloganı yazıldı. Etnik ilişkilerin gerginleşmesine neden olan bu ibareler Arnavutluk tarafından resmen kınandı. Arnavutluk Dışişleri Bakanlığı,  yayımladığı bildiride  şu ifadelere yer verdi: “Arnavutluk tarihini, kültürünü, geleneklerini  ve dilini koruyan ve yansıtan kültür kurumlarına karşı birkaç kez baskı eylemleri yürütülüyor. Bu türdeki eylemler, topluluklar arasında nefret ve gergin durumu yaratmayı hedefliyor. Bu türdeki eylemler, topluluklar arasında yaklaşmanın tam ileri adımları kaydettiği zamanda meydana geliyor. Bu eylemler, komşu ülke Makedonya’da barış, istikrar ve etnik topluluklar arasında uyumluluğa karşı saldırıdır. Bu saldırıların, Makedonya’da Arnavutça Dilinin kullanılması kanunun onaylanmasından sonra, nasyonalist duygulardan teşvik edilen küçük gruplardan ve eski siyasetin belirli çevrelerinden yürütüldüğünü düşünüyoruz. Makedonya otoriteleri, bu baskıcı eylemlerin soruşturulmasını ve sorumlu olanlarını bulmalıdır.”

Editorial

Siyaset, Anlaşılamamak ve Transfer

Bengi Muzbeg

Vetevendosje Hareketi’nde yaşanan son gelişmelerden muhtemelen herkes haberdar. Yılbaşından önce başlayan istifalar yılbaşından sonra da devam etti. Geçtiğimiz hafta Priştine Belediye Başkanı Shpend Ahmeti de beklenen istifasını sundu. Şimdiye kadar Vetvendosje hareketinden 13 milletvekili ve 1 belediye başkanı istifa etti. Ayrılan 13 milletvekilinden biri olan Donika Kadaj Bujupi, şu anda iktidarda bulunan eski partisi AAK’ye geçti. Bu geçiş bize Kosova siyasi sahnesinde yaşanan geçiş ve transferleri hatırlattı. Bu yazıda kısaca Kosova siyasetinde yaşanan geçişleri değerlendirmeye çalışacağım.

***

Başta en hareketli birinden bahsetmek istiyorum. Elkos alışveriş merkezlerinin sahibi işinsanı Ramiz Kelmendi siyasi kariyerine Kosova’nın Geleceği için İttifak (AAK) partisinde başladı. AAK lideri Ramush Haradinaj’ın, Eski Yugoslavya için kurulan Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi’nde yargılandığı süreçte, kendisine destek vermiş ve “Geleceğin başbakanı” olarak nitelemişti. Haradinaj’ın yargılanma sürecinde kendisine 400 bin Avro gibi bir yardımda bulunduğunu belirten Kelmendi, bundan dolayı pişmanlık duymadığını da açıklamıştı. Ancak AAK’nin bir türlü iktidara gelememesi, Kelmendi’yi “Zaman geçiyor” paniğine itmeye başladı.

5 Mayıs 2014 tarihinde AAK’nin savunduğu ekonomi politikalarıyla kendi fikrinin uyuşmadığını belirtip istifa etti ve 5 gün sonra Kosova Demokratik Partisi’ne (PDK) katıldı. Dönemin PDK lideri Hashim Thaçi, “Kelmendi kazananların listesine geçmiştir ve sunduğumuz yeni misyon çerçevesinde çalışmalarını gerçekleştirecektir” derken Kelmendi’yi onurlandırıyordu. Kelmendi PDK’ya geçerken basına yaptığı açıklamalarda ekonomi ile ilgili bir göreve geleceğini sıkça dillendiriyor, basındaki haberlerde Kelmendi’nin başbakan yardımcısı veya ekonomik gelişmeden sorumlu bakan görevine getirileceği iddialarına yer veriliyordu. Ancak olmadı. Yaşanan siyasi krizden sonra Kosova Demokratik Birliği (LDK) ile koalisyon hükümeti kuran PDK, başbakanlık görevini LDK lideri Isa Mustafa’ya vermişti. Bu arada PDK lideri Hashim Thaçi Cumhurbaşkanı seçildi ve PDK’nın yeni lideri Kadri Veseli, Ramiz Kelmendi’ye mesafeliydi. Dönemin Başbakan Yardımcısı Kujtim Shala’nın istifası ile tekrar ümitlenen Kelmendi, bu göreve yine atanmayınca istifa ve transfer konusunu yeniden gündemine aldı.

30 Nisan 2016 tarihinde yine kendisinin “Ekonomi gelişme” fikirlerinin uyuşmadığını belirterek PDK ile yollarını ayırdığını duyuran Kelmendi bu kez transfer için erken davranmadı. Bir süre AAK lideri ile sık sık görüşmeler yapan Kelmendi, en sonunda muhtemelen net bir vaatte bulunan LDK’ya geçti. 25 Ekim 2016’da LDK’ya geçen Kelmendi 2 gün sonra Başbakan Yardımcılığı görevine atandı. Lakin şans bu ya, Kelmendi göreve gelir gelmez, LDK ile PDK koalisyon hükümetinde anlaşmazlıklar ciddi bir boyuta geldi ve 11 Haziran 2017’de yapılmak üzere erken seçim kararı alındı.

Kısa süren Başbakan Yardımcılığı görevinden sonra Kelmendi 11 Haziran seçimlerinde LDK milletvekili seçildi. Kaderin bir cilvesi olarak, siyasete başladığı parti ve daha sonra denediği ikinci parti şu anda iktidarda. Kelmendi LDK sıralarında muhalefet milletvekili olarak görev yapıyor.

***

Anlaşılamamaktan şikayetçi olan başka bir siyasetçi de Ilir Deda. Shpend Ahmeti ile beraber kurdukları Fryma e Re partisi baraj altında kalınca diğer arkadaşlarından ayrılarak dönemin Cumhurbaşkanı Atifete Jahjaga’nın danışmanı görevini kabul etmişti. Daha sonra Fryma e Re’den diğer arkadaşları gibi Vetvendosje Hareketi’ne katılmış, ama parti içinde bile farklı davranışlar sergilemişti. LDK’dan Vjosa Osmani ile kendi partisindekilerden daha fazla ortak çalışma yapmıştı. Sonunda Deda da, Kelmendi gibi “Anlaşılamadığını” düşünmüş olacak ki Vetvendosje Hareketi’nden istifa etti. Daha sonra Yeni Kosova İttifakı’ndan (AKR) istifa eden Mimoza Kusari Lila  ile Alternativa adında ayrı bir parti kurdu. E bu partinin de seçimlere tek başına girse seçim barajını aşamayacağı aşikar idi. Hem Kusari Lila hem Deda son seçimlerde LDK ile seçim ittifakından aday oldu. İkili şu anda milletvekili. Bakalım gelecekte Deda’nın siyasi yolculuğu hangi virajlı yolları deneyecek.

***

Siyasi sahneye hızlıca girmeye çalışanlardan başka bir işinsanı daha vardı. City Market, Kosova Sot ve saire gibi şirketlerin sahibi olan Kadriu ailesinin kızları Margarita Kadriu, siyasi sahneye Ramiz Kelmendi gibi bakan olarak girmeye çalıştı. Ki baştaki yükselişi gerçekten göz kamaştırmaktaydı. Sade bir işinsanı olan Margarita Kadriu PDK yönetimine seçilmesinin hemen akabinde,  15 Mayıs 2014 tarihinde PDK Başkan Yardımcılığı görevine gelmişti. Bu hızlı yükseliş durmamış 8 Haziran 2014 seçimlerinde PDK’dan milletvekili seçilmiştir. Artık sıra bakan veya başbakan yardımcılığıdır. Ancak bu hızlı yükselişe, içeriden bazı tepkiler gelmeye başlamış, nihayetinde Kadriu bakan olamamış ve tabi aklına istifa gelmiştir. İstifa ettikten sonra Belediye Başkanlığı döneminde Hitler olarak eleştirdiği Isa Mustafa ile birkaç defa bir araya gelmiş, ancak beklentilerin aksine LDK’ya geçmemiştir. Bağımsız milletvekili olarak görev süresinin bitmesini beklemiştir.

***

Liste daha uzayabilir. Arnavutluk’ta doğup büyüyen, sonra Vetvendosje Hareketi’ne katılan daha sonra görüş ayrılıkları yaşayıp LDK’ya geçen ve şu anda Kosova’nın Roma Büyükelçisi olarak görev yapan Alma Lama’dan da bahsedebiliriz. Melahat Termkolli’den, Blerim Shala’ya AAK’den ayrılanlardan da. Ancak son dönemde galiba en dramatik dönüşü Donika Kadaj Bujupi yaptı. AAK’nin pasif ve çıkarcı olmasından dolayı istifa ettiğini ve Vetevendosje Hareketi’ne katıldığını belirten Kadaj Bujupi, Vetvendosje’nin küskünleri ile de birlikte hareket etmeyip tekrar eleştirdiği partisine geri döndü. Bir de gazeteci kökenli Arbana Xhara var tabi. Zeri gazetesindeki köşesinde PDK’ya en ağır eleştirileri yapan Arbana Xhara, Mayıs 2017’de PDK’ya katıldı.

Bakalım, siyasetle aşırı meşgul olan yurdumuz insanı, siyasi sahnede sık sık dönüş yapan bu siyasetçileri cezalandıracak mı, yoksa bu devran böyle dönmeye devam mı edecek?

 

Non – editorial page

Non-editorial page, herhangi bir otorite tarafından denetlenmemiş ama insanın kişisel haklarına, şeref ve haysiyetine herhangi bir saldırıda bulunmamasını ilke edinmiş, eleştiri maksatlı, Paradigma’nın hem genel tutum ve görüşlerinin hem de söyleminden  bağımsız olarak ifade edilen ve her çeşit kaynağa açık olan bazen nükteli bir şiir, bazen hiçbir şey, bazen bir imla işareti, bazen bir karikatür, vinyet, karakalem karalaması ya da eleştirel bir yazı olarak vuku bulan sayfadır. Keyifli okumalar dileriz.

 

Künye: Haftaya Bakış Bülteni, Paradigma’nın haftalık haber bültenidir.

Editörler: Esin Muzbeg, Bengi Muzbeg

Koordinatör: Esra Baykuş

Katkı sağlayanlar: Sezer Hoti, Furkan Fuşa

 

 Bu haber bülteni Paradigma Araştırma Merkezi tarafından hazırlanmaktadır.
Kaynak gösterilerek çoğaltılabilir, dağıtılabilir ve alıntı yapılabilir.
www.paradigmarc.org

LEAVE A REPLY