Haftaya Bakış – Haber Bülteni

0
553

 

HABER BÜLTENİ

22.01.2018

Manşet

İvanoviç Suikastı

Kosovalı Sırp liderlerden Oliver İvanoviç, 16 Ocak 2018 tarihinde Mitroviça’nın kuzey bölgesinde uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti. İvanoviç, sabah saatlerinde parti ofisine giderken profesyonelce işlenen bir suikasta kurban gitti.  Bir dönem Kosova’da aktif siyaset yürüten, son zamanlarda ise Belgrat yönetimi ile ters düşen Oliver İvanoviç, “Özgürlük, Demokrasi ve Adalet” vatandaşlık inisiyatifi olan siyasi oluşumun liderliğini yürütüyordu.

Suikastın aydınlatılması konusunda hem Kosova hem de Sırp makamları önemli mesajlar verdi. Ancak özellikle Sırp kaynaklarında, cinayetin arkasında Sırbistan’ın olduğuna dair ithamlar yer aldı. Kosova Adalet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı 18 Ocak tarihinde yayınlandığı ortak basın bildirisinde, Oliver İvanoviç suikastının aydınlatılması konusunda yoğun bir çaba sarf edildiğini, yürürlükte olan ikili anlaşmalar kapsamında, resmi iletişim kanalları üzerinden Sırbistan’dan İvanoviç suikastı konusunda karşılıklı hukuki yardımlaşma talep edildiğini,  Kosova Adalet Bakanlığının işbirliğine hazır olduğunu ve Sırbistan’dan gelen işbirliği talebinin memnuniyetle karşılandığını duyurdu.

İvanoviç Haziran 1999’da Kosova Savaşı sırasında Kosova ve Metohija Sırp Ulusal Konseyi başkanlığına getirilmiş ve bu görevine 6 Haziran 2001 tarihine kadar devam etmişti. Ekim 2001 sonuna kadar Mitroviça Belediye Meclisi Başkanlığı görevini de yürüttü. 2001-2004 yılları arasında Kosova Meclisinde milletvekili olarak görev yaptı.

Daha önce Sırbistan Başbakan Yardımcısı olarak görev yapan Sırp lider İvanoviç, Kosova’nın  bağımsızlığını ilan etmeden önce iki yasama döneminde Kosova Meclisi üyeliği yaptı.  2001-2004 yıllarında Geri Dönüş Koalisyonundan, 2004-2007 yıllarında Kosova ve Metohija bölgeleri için Sırp listesinden üye olan İvanoviç  2008 ile 2012 arasında, Belgrad yönetiminin Kosova Bakanlığı Devlet Sekreteri görevinde bulundu. Bu dönem Sırp hükümetinin Sırp listesine verdiği desteğe karşı çıktı. 2009 yılında kendi partisini kurdu.

Ocak 2014’te İvanoviç, Kosova savaşı sırasında sivil halka karşı savaş suçu işlediği  şüphesiyle tutuklandı. 21 Ocak 2016 yılında 1998-99 yılları arasındaki Kosova Savaşı sırasında dört Arnavut’un öldürülmesiyle ilgili olarak EULEX hâkimleri tarafından savaş suçlarından dokuz yıl hapis cezasına çarptırıldı. 12 Şubat 2017 tarihinde Priştine’deki Temyiz Yüksek Mahkemesi kararı bozdu ve İvanoviç’in yeniden yargılanmasına hükmetti.

1Nisan 1953 yılında Kosova’nın Deçan kentine bağlı Rezniç köyünde doğan İvanoviç makine mühendisliği ve ekonomi fakültesinden mezun olduktan sonra Mitroviça’da birçok şirkette çalıştı. Evli ve 4 çocuk babasıydı.

İvanoviç’in öldürülmesinin ardından 13 ay aradan sonra Brüksel’de devam etmesi beklenen Kosova ve Srbistan müzakereleri Sırp yetkililerin toplantıyı terk etmeleri ile yarım kaldı. Sırp hükümeti Belgrat’ta olağan üstü güvenlik toplantısı yaptı. Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç, Kosovalı Sırplarla bir araya gelmek için Kosova’ya geleceğini açıkladı. Kosova hükümeti suikastı sert bir dille kınadı. Cumhurbaşkanı Hashim Thaqi  ve  Sırp mevkidaşı Aleksandar Vuçiç telefonda görüşerek müzakerelerin ileri bir tarihte devam etmesi yönünde kararı aldı. Kosova polisi, İvanoviç’i öldüren fail veya failler hakkında bilgi verenler için  10 bin euro para ödülü verileceğini ilan etti.

İvanoviç suikastı Kosova’nın siyasi gündemini etkileyen ve önümüzdeki dönemde sonuçları ortaya çıkacak olan önemli bir nirengi noktası oldu.

 

Siyaset 

       Vuçiç’in Kosova’yı ziyaret etti

Mitroviça’nın kuzeyinde Sırp lider Oliver İvanoviç’in öldürülmesinin ardından, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç 20 Ocak günü Kosova’yı ziyaret etti. Kosova makamları tarafından ziyaretine izin verilen Vuçiç, son beş yılda Kosova’ya yedinci ziyaretini gerçekleştirdi.  Zveçan’da Manastır  ziyaretinde bulunan Vuçiç  yaptığı basın açıklamasında Kuzeyde yaşayan Sırplara, Kuzey’de yaşanan suçlara karşı ve Sırpların güvenliğinin sağlanması için Kosova’da kalmaları gerektiğinin mesajını verdi. “Sırplar Kosova’da kalmalıdır ve Sırbistan Hükümeti buradaki Sırplara yardım etmeye devam etmelidir” diye açıklamalarda  bulunan Vuçiç, Mitrovica’nın kuzey bölgesinde  bulunan Teknik Fakültede  Sırp temsilcilerle basına kapalı bir toplantı gerçekleştirdi.

Sırbistan’ın içindeki çatlak bu toplantıya da yansıdı. Muhalif Sırp liderler toplantıya davet edilmedi. Kosova kökenli ve bir dönem Zubin Potok Belediye Başkanlığını yapmış olan bağımsız Sırp milletvekili Slavisa Ristiç toplantıya davet edilmediğini açıkladı. Ristiç’e göre, gerçekleri konuşacağı için bu gruba dahil edilmedi. Vuçiç’in Kosovalı Sırplarla yapılan toplantıya kuzey Mitroviça Sırplarının liderlerinden biri olan Marko Jakşiç de davet edilmedi. Otadžbina – Vatan halk hareketinin liderliğini de yapan Jakşiç, Vuçiç’in Kosova politikalarını eleştirdiği için bu toplantıya davet edilmediğini düşünüyor.

 

Kosova Türk Adalet Partisi (KTAP) kapatıldı

Siyasi parti kayıtlarının ve sicillerinin tutulduğu Kosova Merkez Seçim Komisyonuna karşı yükümlülüklerini yerine getirmediği gerekçesiyle Kosova Türk Adalet Partisinin (KTAP) kaydı silindi. Merkez Seçim Komisyonuna bağlı Kayıt Ofisinin önerisi üzerine, KTAP’ya yapılan tüm uyarılara ve verilen ilave 45 günlük süreye rağmen öngörülen zaman diliminde Genel Kurulu toplamadığı ve konuyla ilgili herhangi bir bilgi-belge vermediği dikkate alınarak kaydının silinmesi önerildi. Merkez Seçim Komisyonunun 23.11.2017 tarihli kararıyla KTAP’nın kaydı askıya alınmış, verilen ilave sürede de Genel Kurul toplanmayıp seçim yapmadığı için 12.01.2018 tarihinde parti kaydının silinmesine karar verilmiştir.

 

Prizren Belediyesi’nde Müdür Atamaları

Prizren Belediyesi’nde 15 Ocak tarihinde gerçekleşen oturumda Belediye Meclis Başkanlığına Artan Abrashi seçildi. Levizja Vetëvendosje’nin (Kendin Karar Al Hareketi) adayı olan Abrashi ve PDK (Kosova Demokratik Partisi) tarafından aday gösterilen Skender Sallauka, arasında 41 Meclis Üyesi tarafından yapılan kapalı oylama sonucunda Sallauka 19, Abrashi 22 oy alarak Prizren Belediyes Meclisi  Başkanı olarak seçildi.  Abrashi aynı zamanda LVV’nin Prizren Şube Başkalığı görevini yürütmektedir.

Kosova Demokratik Türk Partisi Belediye Başkanı Adayı Sencar Karamuço yerel seçimlerde topluluk partilerinden en fazla oy alarak, seçim yasasında öngörüldüğü üzere Meclis Başkan Vekili görevine atandı.

Kosova Demokratik Türk Partisi ve Vetëvendosje arasında yapılan koalisyon sonucunda KDTP’ye Belediye’de iki müdürlük verildi. Ekonomi ve Finans Müdürlüğüne Ertan Simitçi, Turizm ve Kalkınma Müdürlüğüne Sevil Liman Kazaz atandı. Yerel seçimlerde en fazla oy alan Meclis üyelerinin Müdürlüklere atanmasıyla Cengiz Çesko ve Cennet Sayhadi Zuban Prizren Belediyesi Meclis üyeliği görevine başladılar.

Prizren Belediye Başkanı Mytaher Haskuka,  Belediye Müdürlerinin atamalarını da gerçekleştirdi. Haskuka’nın Müdürler Yönetimi şu isimlerden oluşuyor:

Eshref Memaj- Prizren Belediyesi Başkan Yardımcısı

Levent Kasemi-Kamu Hizmetleri Müdürü

Osman Hajdari- Yönetim Müdürü

Islam Thaqi- Müfettişlik Müdürü

Ehat Oreshka- Kültür, Gençlik ve Spor Müdürü

Flaka Siqeca- Sağlık Müdüresi

Skender Susuri- Eğitim ve Bilim Müdürü

Fatmir Memaj- Şehirleşme ve Alan Planlama Müdürü

Egzon Elshani-Tarım ve Kırsal Gelişim Müdürü

Sevil Liman Kazaz- Turizim ve Ekonomi Kalkınma Müdüresi

Ertan Simitçi- Ekonomi ve Maliye Müdürü

Fejz Kabashi- İş ve Sosyal Refah Müdürü

 

 

Mamuşa Belediyesi’nde Müdür Atamaları

Mamuşa Belediyesinde de hem Meclis başkanının seçimi hem de Belediye Müdürler Yönetimi  atamaları gerçekleşti. 10 Ocak 2018 tarihinde Mamuşa Belediye meclisinde gerçekleşen oturumda belediye meclis başkanlığına Kosova Adalet Partisinden (KTAP) İlyas Bayraktar seçildi.  Ardından 16.01.2018 tarihinde Mamuşa Belediye Başkanı Abdülhadi Krasniç atanan müdürleri açıkladı.

Mamuşa Belediyesi Başkanı Abdüladi Krasniç yönetimindeki Belediye müdürleri şu  isimlerden oluşuyor:

Kamu Hizmetler -Müdürü Tarkan Mazrek,

Genel İdare Müdürü – Mahmut Taç,

Eğitim Kültür Spor ve Gençlik Müdürü – Cafer Morina,

Planlama Şehirleşme Jeodezi ve Kadastro Müdürü – Ramadan Morina,

Sağlık ve Sosyal Refah Müdürü – Rujdi Mazrek,

Bütçe ve Finans Müdürü – Skender Şala

Belediye Başkanı Abdülhadi Krasniç’in atadığı müdürlerin genç ve dinamik oldukları konusunda olumlu değerlendirmeler yapılırken, müdürler yönetiminde hiçbir kadının yer almaması eleştiri konusu oldu.

 

Reçak’tan Niş’e

Kosova sorununun NATO müdahalesine yol açan süreci başlatan Reçak katliamının 19. Yıldönümü törenle anıldı. Törene Cumhurbaşkanı Hashim Thaqi’nin yanı sıra üst düzey pek çok yerel ve uluslararası temsilci katıldı. Anma etkinliklerine Reçak katliamını ortaya çıkaran dönemin AGİT (Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı) Şefi William Walker de katıldı. Kosovalı siyasilere mesafe koyan Walker, şehit yakınlarından bir kız çocuğunun verdiği  çiçeği Cumhurbaşkanı Thaqi’ye hediye etti. Kosova Demokratik Partisi (PDK) Genel Başkanı ve Kosova Meclis Başkanı Kadri Veseli’nin sözleri ise hem gündeme hem de törene damga vurdu. Anma töreninde Sırpların dönmeyi düşünmemesi gerektiğini vurgulayan Kadri Veseli gerekirse Niş’e kadar bizi kimse durduramaz ifadelerini kullandı.  Veseli’nin bu sözlerini savaş çığırtkanlığı olarak değerlendiren Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç’ten tepki geldi. Vuçiç, güzel ve otantik bir şehir olan Niş’e ancak turist olarak gelinebileceğini söyledi.

15 Ocak 1999 tarihinde Reçak köyünde Sırp paramiliter güçleri tarafından, aralarında çocuk kadın ve yaşlıların da bulunduğu silahsız 45 sivil katledilmişti.  Katliamın 19. yıldönümünde şehitler Reçak anıt mezarında anıldı.

 

Toplum

Eski Başbakan İsa Mustafa tedavi için Almanya’ya gitti

Kosova Demokratik Birliği (LDK) partisinin Başkanı ve eski Başbakan İsa Mustafa grip şikayetiyle  gittiği  Priştine – Amerikan Hastanesinde tedavi altına alındı. Bir hafta süren tedavinin ardından ailesinin de talebi üzerine Mustafa, Almanya’da bir hastaneye gönderildi. Aile yakınları tarafından yapılan açıklamalarda kendisinin herhangi bir kalp rahatsızlığının olmadığı ancak ağır grip geçirmesi sebebiyle kaslarında meydana gelen duyarlılık sebebiyle fizik tedavi sürecinin devam etmekte olduğu bildirildi.

 

Türk Aydını Şerafettin Süleyman Vefat Etti

Hem Kosova hem de türk toplumu için önemli aydın şahsiyetlerden biri olan Şerafettin Süleyman 17 Ocak 2018 tarihinde vefat etti. Kosova’nın önemli şahsiyetlerinden olan Şerafettin Süleyman, 1929 yılında Priştine’de doğmuştur. 1950’li yıllarda Priştine Radyosu Türkçe yayınlarının editörlüğünü yapmış, gazeteci kimliğiyle ön plana çıkmıştı.  1963-1973 yıllarında Priştine Belediyesi Başkanlığı görevini yürütmüştür. Bunların yanı sıra Meclis Başkanlığı, Gerçek Kültür Sanat ve Spor Derneği Başkanlığı ve daha birçok önemli görevlerde bulunmuştur. “Priştinem” adlı eseriyle de tanınmaktadır. Şerafettin Süleyman 17 ocak tarihinde 87 yaşında hayatını kaybetti.

 

Kültür

Uluslararası Tiyatro Ödülü

Tiyatro Gazetesi, On yıldır sürdürdüğü yayın hayatında, Anadolu Tiyatro Ödülleri adıyla bir ilke imza attı.  Tiyatro Gazetesi bu kez  4. Anadolu Tiyatro Ödülleri sahiplerini buldu. Törende “Uluslararası Tiyatro Ödülü” ise Kosova Prizren’den Nafiz Gürcüali Türk Tiyatrosu’na takdim edildi.

Yılın Sanatçısı Ödülü

Kosova Türk Sanatçılar Derneği’nin geleneksel “Yılın Sanatçısı” ödülü bu yıl ses sanatçısı Sevim Baki Berveniku’ya törenle takdim edildi.

 

Grand Prix Turnuvasında Kosova

Tunus Grand Prix turnuvasında Kosova sporcuları iki madalya kazandı. Milli Judocumuz Nora Gjakova altın, Distria Krasniqi gümüş madalya sahibi oldu.

 

Ve diğer, beynelmilel

Makedonya Diller Yasası

Makedonya’da, Makedonca’nın  yanında Arnavutça’nın da ikinci resmi dil olarak kullanılmasına imkan veren “Dillerin Kullanımı Yasası” 11 Ocak’ta mecliste onaylandı. Fakat  Makedonya Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov çok etnikli bir toplum kurmak yerine, sadece Arnavutçayı favorize eden adil olmayan bir yasasın doğru olmayacağını ifade ederek, Dillerin Kullanımı Yasası ile ilgili kararnameyi imzalamayacağını açıkladı.

 

Editorial

İvanoviç Suikastinin Kosova okumaları

Sırp liderlerden Oliver İvanoviç’in 16 Ocak tarihinde bir suikasta kurban gitmesi haftanın gündemini hem meşgul etti hem de onu belirledi. İvanoviç’in öldürülmesinin zamanlaması, muhtemel hedefi ve sonuçları Sırbistan için önemli etkileri olacağı kadar Kosova için de olacaktır.

Kosova için önemini değerlendirelim:

Avrupa Birliği’nin kolaylaştırıcı rol üstlendiği Kosova – Sırbistan müzakerelerinin 13 ay aradan sonra başlayacağı gün Oliver İvanoviç öldürüldü. Bunun bir tesadüf olduğunu sanırım akıl sahibi hiç kimse iddia edemez.  Belgrat yönetimi “konuşacak bir şey yok” diyerek hiç gecikmeden heyetini geri çekti. Müzakerelerin nasıl devam edeceği hususu şu an için muğlaklığını koruyor.

Kosova tarafında da bu müzakerelere karşı çıkan aykırı sesler zaman zaman duyulmasına rağmen, netice itibariyle müzakereler Kosova’nın lehine işliyor ve nihai hedefi ikili ilişkilerin normalleştirilmesi konusunda kapsamlı bir anlaşmayla sonuçlanması… Bu anlaşmanın neticesinde Sırbistan, Kosova’yı resmen tanımamış olsa bile fiilen tanımış ve Kosova için Birleşmiş Milletler üyeliğinin yolu açılma ihtimali doğmuş olabilecekti. Bu bir ihtimaldi ve Kosova için oldukça önemli idi. Eğer Belgrat yönetimi bu cinayeti bahane ederek çark etmeye başlarsa süreç Kosova’nın aleyhine işlemeye başlayacak.

Sırbistan’da Kosova’ya ilişkin 3 temel politikayı 3 temel akım yönetiyor. Bunlardan biri, uygulayıcı bir iktidarı hiçbir zaman elde edemeyen liberal ve demokrat olanlar… Bu politik akıma yakın olanlar Kosova’da  1999 sonrası oluşan yeni realiteyi kabule en yakın gözüken politik çizgiyi temsil ediyor. İkincisi milliyetçi demokratlar diye niteleyebileceğimiz ve Vojislav Koştunica iktidarıyla özdeşleşmiş olan siyasi akımı temsil ediyor. Kosova kurumlarını boykot eden, Priştine ile müzakereyi hainlik olarak gören bu siyasi akım iktidarda olduğu dönemde Kosova’da kadrolaştı ancak radikallerin iktidara gelmesi ile mevzilerini kaybettiler. Oliver İvanoviç bu akımı temsil eden siyasi liderlerdendi.  Üçüncüsü ise radikal milliyetçilerle sosyalistlerin temsil ettiği mevcut iktidar. Bir yandan Kosova’da etken bir politik pozisyon elde etmeye çalışırken, öte yandan uluslararası kurumlarda müzakereleri sürdüren bir politik yapıya sahip. Milliyetçi demokratlar tarafından ‘hain’ olarak damgalansalar bile, aslında radikal milliyetçi olan bu siyasi akım oldukça pragmatik politikalar yürütüyor. Dördüncü bir siyasi akımdan daha bahsedebiliriz. Ama onlar daha çok Kosova menşeili… Kosova’nın en çok ihtiyaç duyduğu ve bir zaman oldukça iyi bir düzeyde işbirliği yaptığı, ancak yeterince destekleyemediği gerçek Kosovalı Sırplardan bahsedebiliriz. Üçüncü Thaqi hükümetinin Arnavutça da konuşan Sırp liderleri sahiden şimdi nerede?

Oliver İvanoviç, Kosova için makul ve de makbul bir Sırp lider değildi. Ama etkisi sınırlandırılmış ve Belgrat yönetimi için de gözden düşmüş bir lider iken Kosova’nın da gündeminden düşmüş bir liderdi. Cinayetin Kosova veya Kosova bağlantılı güçler tarafından işlendiğine dair ithamlar Sırbistan tarafından bile dile getirilmiyor. Bu işte Kosova’nın bir parmağının olmadığı aşikâr. Suikastla ilgili olarak Sırbistan’daki demokrat çevrelerin ‘timsah gözyaşları dökmeyin’ diyerek ilk tepkileri mevcut iktidara yöneldi. Üçüncü bir ihtimal de kuzey bölgede konuşlanan mafya bağlantılı bir cinayet olduğu yönünde. Ama Belgrat’ın liberal ve demokrat çevreleri, Mitroviça’nın kuzey bölgesinde yerleşen bu mafya tarzı suç çetelerinin de iktidar tarafından kontrol edildiğini iddia ediyor. İvanoviç ise kuzeyde konuşlanan bu çete ve mafya ilişkilerine karşı çıkan ve düzenlerini bozmak isteyen liderlerden biriydi.

İvanoviç’i Kosova ve Arnavut bağlantılı bir gücün öldürmediği kesin. Bunu kanıtlarcasına Priştine yönetimi cinayetin aydınlatılması konusunda oldukça işbirlikçi davranıyor.  Ama asıl soru İvanoviç’in öldürülmesi değil, (çünkü zaten siyaseten pasif ve makbul olmayan bir pozisyondaydı) onun ölümü ile neyin hedeflendiği idi:

– eğer İvanoviç’i kuzeydeki suç çeteleri öldürdüyse muhtemelen değişen bir şey olmayacak.

– eğer İvanoviç’i kendi iç ve Kosova politikaları açısından Sırp hükümeti ile de bağlantılı olma ihtimali bulunan bir takım gizli güçler öldürdüyse gene muhtemelen büyük bir değişiklik olmayacak ama Brüksel müzakereleri bundan ciddi anlamda etkilenecek.

– eğer İvanoviç’i bu iki güçten bağımsız daha büyük bir aktör öldürdüyse, o zaman geleceğin neye gebe olduğundan endişelenmemiz lazım.

Haradinaj hükümeti kurulmadan önce Sırplar buna destek verir veya vermez konuları tartışılıyordu ya… Sırp listesinin eninde sonunda hükümete dahil olacağı söyleniyordu. İşte bunun perde arkası Oliver İvanoviç cinayeti vesilesiyle bir kez daha gündeme geldi. Gazeta Ekspress haber sitesi 31 Temmuz 2017 tarihli bir haberde Sırp listesinin hükümete dahil olması için Başbakan adayı Haradinaj’ın, Kosovalı Sırp figürlerinin en önemlilerinden olan Milan Radojicic ile görüştüğünü ve tarafların uzlaştığını yazmıştı. İşte o Milan Radojicic, kuzeydeki çeteleri kontrol eden Zvonko Veselinovic’in oğlunun vaftiz babasıydı ve Veselinovic adına baskı uygulayan bir çete elemanıydı. Bu anlamda önemli bir figürdü. Çünkü sokak ortasında kuzey Mitroviça Belediye başkanı Goran Rakiç’i tokatlamaya kadar giden pervasızca hareketleri Sırp basınınca iddia edilmişti. İşte böyle önemli bir figürle hükümetin temelini atan Haradinaj’a ilişkin eleştiriler gelince hükümetin basınla ilişkiler ofisinden bir açıklama yapıldı. Keşke yapılmasaydı.

Açıklamada, “Başbakan Haradinaj, kiminle görüşeceğini seçmez onun kimleri temsil ettiğine bakar. Kosova hükümeti Kosova’da yaşayan toplulukların politik temsilcilerinin kim olacağını seçemez. Bu bağlamda, onları kimin temsil ettiği esas alınarak Başbakanın geçmiş dönemde de görüşmeleri olmuştur, gelecekte de olabilecektir” denildi. Haradinaj RTK2 kanalına verdiği demeçte de Milan Radojicic ile işbirliği yaptığını söylemişti. Cevapsız kalan soru Milan Radojicic’in siyasi görevinin ne olduğudur?

 

Non-editorial

Uzlaşama

Non-editorial page, herhangi bir otorite tarafından denetlenmemiş, insanın kişisel haklarına, şeref ve haysiyetine herhangi bir saldırıda bulunulmamasını ilke edinmiş, eleştirel bir bakış açısında sahip, Paradigma’nın genel tutum,  görüş ve söylemlerinden bağımsız olarak ifade edilen ve her çeşit kaynağa açık olan bazen nükteli bir şiir, bazen hiçbir şey, bazen bir imla işareti, bazen bir karikatür, vinyet, karakalem karalaması ya da eleştirel bir yazı olarak vuku bulan sayfadır. Bu ilk bültende non-editorial sayfasına “Uzlaşma” yazdık. Keyifli okumalar dileriz.

Bu haber bülteni Paradigma Araştırma Merkezi tarafından hazırlanmaktadır.
Kaynak gösterilerek çoğaltılabilir, dağıtılabilir ve alıntı yapılabilir.
www.paradigmarc.org

Son Yazılar Paradigma (Tüm yazılar)

LEAVE A REPLY