23 Nisan Resepsiyonu

0
370

15 – 23 Nisan tarihleri arasında süren kutlamalar çerçevesinde değişik etkinlikler düzenlendi. Etkinlikler 23 Nisanda düzenlenen resepsiyonla kapanış yaptı.

Kosova’da 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı bir hafta boyunca farklı etkinliklerle büyük bir coşku ile kutlandı. Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar’ın ev sahipliğindeki resepsiyona T.C. Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç, TBMM Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu,  Kosova Kültür, Gençlik ve Spor Bakanı Kujtim Gashi, Kosova Bölgesel Kalkınma Bakanı Rasim Demiri, , T. C. Prizren Başkonsolosu Eylem Altunya, Mamuşa Belediye Başkanı Abdülhadi Krasniç, Kosova Türk Temsil Heyeti Başkanı Albay Cem Sinan Barım, Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Mehmet Ülker, çeşitli kurum ve dernek temsilcileri ile birlikte yaklaşık 500 kişi katıldı.

Resepsiyon Kosova ve Türkiye Cumhuriyeti milli marşlarının okunması ile başladı.

Ardından 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı Tertipleme Kurulu Başkanı Mahir Yağcılar, “Bizler Kosova Türkleri olarak bundan böyle de Kosova’nın kalkınması, Kosova Türk toplumunun güçlenmesi ve Kosova ile Türkiye ve tüm dost ülkeleri ile ilişkilerin geliştirilmesi için çalışan bir toplum olmaya devam edeceğiz.” dedi. Toplumun daha güçlü olmasının devletler ve toplumlar arası dostluğun devam etmesine katkısı geçeceğine vurgu yapan Yağcılar,  bu kutlamaların sesimizi duyurmak için iyi bir fırsatı da teşkil ettiğini belirtti. Birlik ve beraberlik, dostluk için fırsat olan bayram günlerinin daha verimli kullanılması gereğine işaret eden Mahir Yağcılar, birlik beraberlik çağrısında bulundu.

Kosova Türkleri olarak terör örgütleriyle mücadelesinde Türkiye’nin ve seçilmiş hükümetin yanında olduğunu ve Kosova hükümetinin de Türkiye’nin yanında  olmasını beklediğini belirten Mahir Yağcılar, “Bu vesileyle Kosova’yı ve bizleri samimi ve dostça destekleyen Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ederim” dedi.

Öte yandan Kosova ve Türkiye arasında bağlılığın derin ilişkilere dayandığını belirten TBMM Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu, Türkiye’nin her daim Kosova’nın yanında olduğunu söyledi. Milletvekilli Gündoğdu, Kosova Türklerine daha nice onyıllar dilerken Türkiye’nin soydaşlara desteğinin devam edeceğini bildirdi.

T.C. Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç, Kosovalı Türklerin 10. Milli Bayramlarını kutlarken Türkiye’nin Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını da kutladı. Kosova ve Türkiye’nin tarihi derinliklerden gelen bir dostluğu ve kardeşliği olduğuna işaret eden Büyükelçi, Kosova Türklerinin bu ilişkilerde rolünün önemine dikkati çekti. “Biz, siz soydaşlarımızın birlik-beraberlik, dayanışma içinde varlığınızı güçlü kılarak bu ülkenin bir zenginliği olan kültürünüzü, dilinizi, sanatınızı daha iyi koruyacağınızı inanıyoruz” dedi.  Büyükelçi Kılıç, birlik içinde her sorunun aşılacağına inancını ifade ederken Türkiye’nin soydaşlara ve Kosova’ya desteğinin devam edeceğini belirtti.

Program Türk Armoni Yıldızları- TÜRKAY Orkestrası konseri ile devam etti.

LEAVE A REPLY