15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Kosova’da Unutulmadı

0
1046

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik günü Kosova’da düzenlenen pek çok etkinlikle anıldı. FETÖ’nün devleti ele geçirmeye yönelik darbe girişimi lanetlendi, demokrasi şehitleri ve gaziler saygı ile anıldı.

Türkiye Cumhuriyeti Priştine Büyükelçiliği 15 Temmuz günü Büyükelçilik Konutunda bir resepsiyon verdi. Programa, Kosova Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Behgjet Pacolli, Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, Bölgesel Kalkınma Bakanı Rasim Demiri, Kosova Meclisi Başkan Yardımcısı Müfera Şinik, milletvekili Fikrim Damka ile Kosova Meclisi’nin diğer milletvekilleri, Kosova İslam Birliği Başkanı Naim Tërnava, yabancı misyon temsilcileri ve STK temsilcileri katıldı. Anma programı, 15 Temmuz Şehitleri adına saygı duruşu ve Türkiye ile Kosova Milli Marşlarının okunmasıyla başladı.

Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi  Çağrı Sakar, FETÖ’nün devlete sızarak ne kadar tehlikeli bir terör örgütü olduğunu anlattı. Büyükelçi Sakar,  tıpkı DEAŞ ve El Kaide gibi çarpık ve sapkın bir din anlayışıyla küresel boyutta iktidar ve hakimiyet peşinde koşan 160 ülkeye yayılmış 25 ile 50 milyar Dolar kaynağa sahip bir terör örgütü olan FETÖ’nün , 3 yıldır sürdürülen titiz çalışmalar sonucunda Türkiye’de ana omurgasını kaybettiğini, bu nedenle aralarında Kosova’nın da bulunduğu diğer ülkelerdeki okulları, yurtları, hastaneleri, sivil toplum ve medya kuruluşlarından oluşan gizli terör yapılanmasıyla ayakta kalmaya çabaladığını, Türkiye’yi kötüleyerek dış ülkelerde tutunmaya çalıştığını kaydetti.  Büyükelçi Sakar, “Gelinen aşamada var olduğu tüm ülkeler için ciddi bir tehdit oluşturmayı sürdüren FETÖ yapılarıyla mücadele edilmesi, daha fazla önem taşımaktadır. Eğitim hareketi maskesi arkasında gizlenmiş kirli ve sinsi bir yapılanma olan FETÖ terör örgütünün arz ettiği tehdide karşı başta Kosova olmak üzere tüm dostlarımızı uyarmayı bir görev biliyoruz. Bu uyarımızın dikkatte alındığını FETÖ terör örgütün gerçek kirli yüzünün giderek daha fazla anlaşılmaya başlandığını çeşitli ülkeler ve uluslararası örgütlerin FETÖ’yü terör örgütü ilan etmeye yöneldiğini memnuniyetle görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Büyükelçi Çağrı Sakar, dost ve kardeş ülkelerden FETÖ terör örgütüyle mücadelede Türkiye ile dayanışmalarını sürdürmelerini ve bu yönde somut adımlar atmaya devam etmelerini beklediklerini vurguladı.

Anma programında ayrıca Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, Kosova Meclis Başkan Vekili Müferra Şinik ve Milletvekili Fikrim Damka da söz alarak FETÖ’yü kınayan mesajlar verdi.

Mahir Yağcılar konuşmasında, “Biz Kosovalılar ve özellikle Kosovalı Türkler olarak tavrımızı demokrasiden yana koymuş, darbeye hayır demiş, Türk Hükümetini ve seçimle iktidara gelmiş Cumhurbaşkanı ve tüm kurumlarını desteklemiş ve her zaman destekleyeceğiz” dedi.

Kosova Meclisi Başkan Vekili Müfera Şinik, Fetö terör örgütünün yerleştiği her ülkenin yapması gerektiği gibi Kosova’nın da önce kendi güvenliğini sağlamak  ve halkının huzurunu sürdürmek ve aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti’nin sunduğu karşılıksız desteklere  kayıtsız kalmamak için söz konusu terör örgütüne yataklık yapan kurumları kapatması ve teröre karşı mücadelede dost ve kardeş Türkiye’nin yanında yer almasının gerekli olduğuna vurgu yaptı.

Kosova Meclisi milletvekili Fikrim Damka ise FETÖ terör örgütünün sadece Türkiye değil, sadece bölge değil ama tüm dünyaya ne kadar tehdit oluşturduğunun açık bir şekilde görüldüğünü belirterek, FETÖ terör örgütüne karşı amansız mücadele verilmesi gerektiğini kaydetti. Damka, herkesin dikkatli olması gerektiğini hatırlatarak, Kosova Hükümeti’nin de yakın bir zamanda bu yönde somut adımlar atmasını beklediklerini söyledi.

15 Temmuz Fotoğraf Sergisi

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik  Gününün 3. Yılında Kosova Prizren’de Türkiye Cumhuriyeti Prizren Başkonsolosluğu tarafından 10-15 Temmuz’da Anadolu Ajansı fotoğraf sergisi düzenlendi. Sergiye Kosova Meclis Başkan Vekili Müfera Şinik, Milletvekili Fikrim Damka ve çok sayıda Prizrenli sivil toplum kuruluş temsilcileri katıldı.

14 Temmuz’da ise Priştine’de TİKA’nın katkıları ve  Konya Meslek Edindirme Kursları’nın (KOMEK) destekleriyle Yunus Emre Enstitüsü ve  Gerçek Kültür Sanat ve Spor Derneği işbirliğinde düzenlenen kurslarda üretilen 15 Temmuz Demokrasi Zaferi temasının da işlendiği el emeği çalışmalar sergilendi. Sergiye Türkiye Cumhuriyeti Priştine Büyükelçisi Çağrı Sakar, TİKA Priştine Koordinatörü Hasan Burak Ceran, Yunus Emre Ensitüsü Müdür Mehmet Ülker sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı.

Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Mehmet Ülker de yaptığı konuşmada, bugün burada yapmış oldukları etkinliğin iki boyutuyla çok önemli olduğunu belirtti. Ülker “Türkiye’de hain darbe girişimini unutmadığımızı, unutturmayacağımızı bu nedenle bugün burada olduğu gibi dünyanın her yerinde bunu paylaşacağımızı” dile getirdi.

Ardından Gerçek Kültür Sanat ve Spor Derneği evsahipliğinde Priştine’de TRT World tarafından hazırlanan ve FETÖ’nün iç yüzünü anlatan “The Network” isimli belgeselin gösterimi gerçekleşti. Gösterime Türkiye Cumhuriyeti Priştine Büyükelçisi Çağrı Sakar, Türkiye Cumhuriyeti Prizren Başkonsolosu Eylem Altunya, TİKA, Yunus Emre, Maarif Vakfı yanısıra Kosova’daki  Türk kurum ve kuruluş temsilcileri  Kosova Bölgesel Kalkınma Bakanı Rasim Demiri, Kosova Meclis Başkan Vekili Müfera Şinik, milletvekili Fikrim Damka, Mamuşa Belediye Başkanı Abdülhadi Krasniç, Prizren Belediyesi temsilcileri, STK temsilcileri ve çok sayıda katılımcı katıldı.

Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi  Çağrı Sakar yaptığı konuşmada,  “Türkiye Cumhuriyeti Devletini hedef alan 15 Temmuz hain darbe girişiminin 251 masum kişinin şehit olmasına ve 2 binden fazla kişinin de ağır yaralanmasına  neden olduğunu hatırlattı. Aziz milletimiz o gece devletini cansiperhane bir şekilde korumuş, Türk halkının demokratik kararlılığını ortaya koymuştur. 15 Temmuz’da karanlık emellerini ortaya çıkaran FETÖ terör örgütüyle mücadelemiz kararlı bir şekilde devam etmektedir” diye konuşan Büyükelçi  Sakar, kahraman Türk milletinin dirayetli duruşu ve demokrasiye bağlılığı sayesinde darbe teşebbüsünün bertaraf edildiğini ifade etti. Bu terör örgütünün sadece Türkiye’de değil, yurt dışında da tehlikeli faaliyetler yürüttüğüne vurgu yapan Sakar,  bu belgeselin karşı karşıya bulundukları tehditle ilgili  Kosovalı dostlara bilgi vereceğinden emin olduğunu söyledi’’. Sakar, “Daha önce de defalarca  dile getirdiğimiz gibi dost ve kardeş ülke Kosova’nın yetkililerine bu terör örgütünün faaliyetlerine karşı dikkatli olmaları ve FETÖ ile mücadelede Türkiye ile işbirliğini artırmaları yönündeki telkinimizi yinelemenin önemli bir görev olduğunu düşünüyorum” dedi.

15 Temmuz darbe girişimi, 15 Temmuz 2016 gecesinde Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki kendilerini “Yurtta Sulh Konseyi” olarak adlandıran Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensubu askerler tarafından yapılmaya çalışılan başarısız darbe girişimidir. 15 Temmuz darbe girişiminin unutulmasına, unutturulmasına ve bu ihanetin üzerinin örtülmesine izin verilmemesi adına 15 Temmuz günü, Demokrasi ve Milli Birlik Günü olarak ilan edilmiştir.

LEAVE A REPLY